Po długotrwałym namyśle i wielomiesięcznych, by nie powiedzieć wieloletnich dyskusjach, co zrobić z pałacem w Dębinkach, który był jeszcze do niedawna siedziba Domu Dziecka, Starostwo Powiatu Wyszkowskiego zdecydowało, że kompleks zostanie wydzierżawiony.
Decyzję Zarządu Powiatu potwierdziła Rada Powiatu Wyszkowskiego. Ponadto zostało ustalone, że przewiduje się okres dzierżawy nieruchomości na okres 10 lat, ale dotyczyć to będzie tej części majątku, co, do której nie ma roszczeń spadkobierców. Jak się okazało takie roszczenia są do części majątku (do budynku głównego pałacu i oficyny), gdyż zgłosili się spadkobiercy dawnych właścicieli. Czekając na rozstrzygnięcia prawne, które mogą potrwać kilka lat, starosta wyszkowski Bogdan Pągowski postanowił wydzierżawić 15 hektarów z częścią pałacową, aby posesja się nie dewastowała.
Sprawą wydzierżawienia zainteresowana jest gmina Zabrodzie, która od kilku lat zwracała się do Starostwa Wyszkowskiego o przekazanie pałacu w Dębinkach. Gmina Zabrodzie wraz z Fundacją Museion Norwid są zainteresowane stworzeniem w pałacu w Dębinkach obiektu kulturalnego, poświęconego C.K. Norwidowi. Tereny pałacowe są bezpośrednio związane z poetą i warto, aby to właśnie tutaj stanął obiekt poświęcony życiu oraz twórczości Cypriana Kamila Norwida. Także członkowie Fundacji od kilku lat zabiegali o podjęcie przez Starostwo Wyszkowskie współpracy celem stworzenia w tym wyjątkowym miejscu ośrodka, który miałby wymiar zarówno historyczny, jak i turystyczny i edukacyjny.
Po wyprowadzeniu się podopiecznych Domu Dziecka do Wyszkowa sprawa odżyła. Gmina Zabrodzie chce urządzić Muzeum Norwida przy pomocy Fundacji Museion Norwid. Wójt Tadeusz Michalik zamierza postawić sprawę wydzierżawienia obiektu do rozpatrzenia przez radnych podczas najbliższej sesji Rady Gminy Zabrodzie w dniu 30 listopada 2017 r.
Wydaje się, że starosta wyszkowski zabiegający, aby wydzierżawić obiekt, powinien uwzględnić determinację i szczytny cel, który przyświeca samorządowi Zabrodzia. Tym bardziej, że przy współpracy z Fundacją posiadającą wiedzę, możliwości i zgromadzone zbiory, przywrócenie pamięci o Dębinkach, jako miejscu nierozerwalnie związanym z naszym wielkim poetą C. K. Norwidem jest wyjątkowo korzystne dla lokalnej społeczności i naszego dziedzictwa historycznego oraz kulturowego.
/J.Cz.; foto. M. Filipowicz/