ggg ggg ggg

Syn Ziemi Radzymińskiej – ppłk pil. Marian Pisarek upamiętniony! „Stalowa Jedynka” odznaczona przez ministra Mariusza Błaszczaka

W środę, 5 maja br. odbyła się uroczystość, która z pewnością zapisze się w historii Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie. Tego dnia, w Kolegiacie Radzymińskiej dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablicy, upamiętniającej Patrona Szkoły, a Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak osobiście udekorował sztandar „Stalowej Jedynki” Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Wielki dzień dla społeczności radzymińskiej „Stalowej Jedynki” zainaugurowała uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński.
Zgromadzonych w Kolegiacie na wspólnej modlitwie w intencji ppłka pil. Mariana Pisarka i lotników Polskich Sił Powietrznych, walczących w Bitwie o Anglię, powitał dziekan radzymiński ks. prał. Stanisław Popis.
Uroczystość, która odbywała się w ścisłym reżimie sanitarnym swoją obecnością zaszczyciło grono znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, I Mazowiecki Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Członek Zarządu Powiatu Paweł Dąbrowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cezary Wnuk, Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński wraz z Zastępcą Krzysztofem Dobrzynieckim, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Rembelski wraz z Wiceprzewodniczącymi: Izabelą Paciorek i Wiesławem Solarzem, a także liczni przedstawiciele środowisk lotniczych, organizacji i instytucji współpracujących ze „Stalową Jedynką”. Obecni byli: Prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa p. Lesław Karst wraz z Wiceprezesem p. Andrzejem Szymczakiem, Członkiem Zarządu p. Jerzym Madlerem, Prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich płk pil. Kazimierz Pogorzelski wraz z Wiceprezesem ppłk pil. Ryszardem Karpińskim, kpt. nawig. Stanisław Sumer, Prezes Klubu Pilotów Doświadczalnych pil. dośw. Zygmunt Mazan wraz z mjrem Marcinem Szaliłowem, delegacja Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego panowie: Krzysztof Kubala i Marek Rogusz, sympatyk lotnictwa i Darczyńca szkoły p. Danuta Paciorek, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina p. Jan Wnuk, Dyrektor I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie Agnieszka Kaczyńska wraz z płk Dariuszem Kuzielem, Prezes Zarządu Oddziału M-G ZOSP RP w Radzyminie dh Tomasz Żmijewski.
Honorowymi gośćmi uroczystości była Rodzina Patrona Szkoły na czele z panem Aleksandrem Pisarkiem – bratem naszego bohatera.
Szczególne słowa do wszystkich, których łączy nić więzi ze Ś.P. ppłk pil. Marianem Pisarkiem skierował w homilii JE bp Romuald Kamiński:
– To ważne, że wasz brat, sąsiad, bliski znajomy sprzed wielu lat, jest dzisiaj w pamięci tak wielu ludzi. Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie – przypomniał bp Kamiński, nawiązując do słów zaczerpniętych z Listu Św. Pawła Apostoła do Rzymian i wskazując, że ppłk pil. Marian Pisarek choć walczył na Zachodzie, to jednak miał głęboko w sercu zakorzenione pragnienie, aby to „czego dokonam tutaj, niech owoce przyniesie dla mojej umiłowanej Ojczyzny”.
– Tak postępowało wielu z nich. To były pokolenia ludzi, którzy mieli naprawdę jasną wizję życia, która czerpała swoje korzenie z Ewangelii – mówił bp Kamiński odwołując się do postawy polskich lotników, walczących w Bitwie o Anglię. – To nie jest tak, że sobie radośnie wskakiwali za stery myśliwców, czy samolotów bombowych i lecieli. Oni mieli świadomość, że mogą za chwilę zginąć. Jakby ciągle mieli przed oczyma wartość swojego życia i odniesienie do rzeczy dużo ważniejszych, takich jak zbawienie. I dlatego przyszłym pokoleniom, jeśli chcemy przekazać prawdę o naszych bohaterach, to dobrze byłoby, abyśmy ją kompletowali całościowo. I wtedy zobaczymy, że jest jakieś potężne źródło, z którego jesteśmy w stanie czerpać tak potężne siły, żeby ukształtować tak piękne życiorysy.
Czcząc pamięć tego młodego człowieka spod Radzymina, bierzmy całymi garściami te wzory. Dzisiejszej młodzieży jest bardzo potrzebne spojrzenie na takie mocne, klarowne charaktery. Nie żyjemy dla siebie, żyjemy dla drugich, ku chwale Ojczyzny i ku chwale Naszego Stwórcy – podkreślił bp Romuald Kamiński.
Po zakończeniu Mszy Św. rozpoczęła się druga część uroczystości, którą perfekcyjnie poprowadził Piotr Łapiński – uczeń kl. VI c. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, nastąpiło odczytanie Decyzji Ministra Obrony Narodowej ws. nadania Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie (na wniosek Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa) Złotego Medalu „Za zasługi dla obronności kraju”.

Aktu dekoracji sztandaru szkoły dokonał osobiście szef MON Mariusz Błaszczak, przekazując na ręce dyrektor Elżbiety Jeleń stosowny certyfikat. Następnie zebrani wysłuchali hymnu szkoły.
– Dziękuję i gratuluję. Dziękuję za te wszystkie lata, podczas których miałem sposobność obserwowania pracy całego Grona Pedagogicznego, której rezultatem jest kształtowanie postaw, kształtowanie charakterów i edukacja młodzieży – powiedział Mariusz Błaszczak podkreślając, że patronem szkoły jest wybitny polski lotnik, as myśliwski, który odznaczał się wielkim bohaterstwem, siłą charakteru i miłością do Ojczyzny.
– To syn ziemi radzymińskiej, to człowiek o silnym charakterze, który w młodym wieku osiągnął bardzo wiele służąc w Wojsku Polskim. To były cechy całych pokoleń wychowanych w duchu miłości do Polski. W trudnych czasach II wojny światowej młodzi ludzie podejmowali wiele wyzwań, których celem było doprowadzenie do przywrócenia niepodległości naszej Ojczyzny. Po jej zakończeniu, te charaktery ukształtowane wówczas, nie godziły się na dominację komunistyczną. W ich sercu zawsze była nasza Ojczyzna – mówił szef MON, zwracając się do uczniów i komplementując Poczet Sztandarowy szkoły, występujący w mundurkach stylizowanych na lotnicze.
– Zachęcam, żebyście podążali tą drogą, bo Polskie Siły Powietrzne należą do najlepszych na świecie. Nasi lotnicy zawsze należeli i należą do najwybitniejszych. Dziś często słyszę w rozmowach z sojusznikami, jak świetni są polscy piloci. Jestem z tego dumny. To zasługa pokoleń, które budowały świadomość oraz takie postawy. Liczę na to, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie zwiążą swoją przyszłość z Wojskiem Polskim – mówił minister Mariusz Błaszczak, po wystąpieniu którego głos zabrała dyrektor szkoły Elżbieta Jeleń:
– Dziękuję Panie Ministrze i dziękuję Warszawskiemu Klubowi Seniorów Lotnictwa. Drodzy naszemu sercu goście, to wielki honor i zaszczyt dla naszej społeczności, że dzielicie Państwo dzisiaj z nami tę radość. „Stalowa Jedynka” nigdy nie była tylko instytucją. Była zawsze zwartą społecznością uczniów, rodziców, nauczycieli oraz przyjaciół szkoły. Wokół niej zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, osoby, dla których „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” – podkreśliła dyr. E. Jeleń cytując słowa C.K. Norwida. – W naszej szkole najważniejszy jest uczeń, duszą są nauczyciele, ale dumą tej szkoły jest jej patron – ppłk pil. Marian Pisarek, bohater Bitwy o Anglię. Jest dumą i wzorem dla naszych uczniów i dlatego wychowanie patriotyczne jest integralną częścią szkolnego programu wychowawczego. Przy każdej okazji swoim uczniom powtarzamy słowa wielkiego Polaka, Prymasa Tysiąclecia kard. Wyszyńskiego: „Wy jesteście z pokolenia orłów” – aby w swoich marzeniach dążyli do osiągnięcia jak najwyższych celów życiowych. Natomiast światu powtarzajmy słowa panującej Elżbiety II, która powiedziała: „Gdyby Polska w tamte dni nie stała po naszej stronie, płomień wolności zgasłby jak świeczka na wietrze”. Proszę Państwa, z dumą powtarzajmy te słowa brytyjskiej królowej Elżbiety II – zaapelowała Pani Dyrektor.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie w kruchcie Kolegiaty tablicy, upamiętniającej ppłka pil. Mariana Pisarka i lotników Polskich Sił Zbrojnych, walczących w Bitwie o Anglię. W obecności szefa MON i przedstawicieli władz samorządowych symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonał brat bohatera – pan Aleksander Pisarek wraz ze swoim synem p. Zbigniewem Pisarkiem. Aktu poświęcenia tablicy dopełnił JE bp Romuald Kamiński.
Po złożeniu kwiatów pod tablicą i odegraniu przez sygnalistów melodii „Śpij kolego”, biografię ppłka pil. Mariana Pisarka przypomniał uczeń Piotr Łapiński, podkreślając: „Szanowni Państwo, ta chwila jest symboliczna. Stajemy dziś w Kolegiacie Radzymińskiej. W kościele parafialnym Mariana Pisarka. Tu, nasz bohater został ochrzczony. Tutaj przystąpił do Sakramentu I Komunii Św. Tutaj być może żegnalibyśmy go z honorami po długim, szczęśliwym i pełnym wojskowych zasług życiu. Niestety, ppłk pil. Marian Pisarek poległ w kwiecie wieku. Oddał życie za wolność Polski daleko od jej granic, ale kontynuując walkę przeciwko temu samemu hitlerowskiemu, niemieckiemu najeźdźcy, z którym bił się w obronie Ojczyzny od pierwszego dnia II wojny światowej. Chociaż był wielkim synem ziemi radzymińskiej, nie ma najskromniejszego nawet grobu, ani na tutejszym Starym Cmentarzu, ani na słynnym Cmentarzu Poległych. Nie ma grobu nigdzie na świecie. Od dziś ma za to pamiątkową tablicę tu, w tym kościele, z którym związany był od pierwszych chwil swego życia. Jest to w Radzyminie wyróżnienie zarezerwowane wyłącznie dla nielicznych, za które dziękujemy czcigodnemu Księdzu Dziekanowi, Pani Dyrektor i wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej idei. Niespełna tydzień temu minęła 79. rocznica jego chwalebnej śmierci, a dokładnie przedwczoraj przypadała 30. rocznica nadania naszej szkole imienia ppłka pil. Mariana Pisarka.
My, uczniowie i nauczyciele radzymińskiej „Stalowej Jedynki”, obecni i byli – wszyscy jesteśmy cząstką tego żywego pomnika naszego bohaterskiego lotnika i Patrona. Ppłk pil. Marian Pisarek był jednym z owych nielicznych, którym tak wielu zawdzięcza bardzo wiele, żeby nie powiedzieć wszystko. Niech Pamięć o Nim przetrwa wśród pokoleń, w odbudowanej i niepodległej Ojczyźnie. Jesteśmy dziś i bądźmy zawsze z Niego dumni”.
Oficjalną część uroczystości zakończył krótki występ uczniów ze szkolnego chóru. Wiązankę pieśni i piosenek lotniczych zaśpiewali: Lena Wardakowska (kl. VII g), Zuzanna Jabłecka (kl. VII c), Anna Pilch (kl. VII a) i Piotr Gajewski (kl. VII b).
To była „wspaniała uroczystość, zorganizowana na wysokim poziomie i z wielką godnością. Utalentowana młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka z Radzymina na czele z p. Dyrektor Elżbietą Jeleń” – podsumował starosta Adam Lubiak i trudno nie zgodzić się z jego słowami. Tego dnia spełniło się marzenie wielu pokoleń uczniów, nauczycieli na czele z historykiem p. Grzegorzem Jeleniem, pasjonatów historii i krewnych Patrona Szkoły o trwałym upamiętnieniu w Radzyminie ppłka pil. Mariana Pisarka, który poległ w walce powietrznej nad Kanałem La Manche, 29 IV 1942 r., a który na liście najlepszych polskich pilotów znajduje się na 7. miejscu z 12 pewnymi, 1 prawdopodobnym i 2 uszkodzonymi samolotami wroga.
W imieniu Dyrekcji Szkoły serdeczne słowa podziękowania kierujemy pod adresem wszystkich znamienitych gości, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością. Dziękujemy Radzie Rodziców SP nr 1 za sfinansowanie tablicy pamiątkowej, firmie „Granity Skwara” za jej wykonanie, p. Krzysztofowi Kubali i p. R. Lewandowskiemu za pomoc merytoryczną. Dziękujemy uczniom biorącym udział w uroczystości: Pocztowi Sztandarowemu w składzie: Jakub Dąbkowski kl. VIIb, Kacper Ducki kl. VIIb, Franciszek Koriukow kl. VIIb, Paweł Lewandowski kl. VIIb, Jan Żułkowski kl. VIIb, a także Izabeli Zawadzkiej kl. VIIe, Lidii Pieńczuk kl. VIIe, Maciejowi Wroniukowi kl. VIIe (oprawa Mszy Św.), prowadzącemu Piotrowi Łapińskiemu kl. VIc.
Dziękujemy nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości Paniom: Katarzynie Marzec, Dorocie Poznańskiej, Agnieszce Sieradzkiej, Iwonie Kalickiej, Weronice Szymankiewicz, Panom: Grzegorzowi Jeleniowi i Pawłowi Cybulskiemu.

/Rafał S. Lewandowski;
foto: G. Jeleń, MON/

2 449 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
W dniu 3 maja 2021 roku obchodziliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji.

Uroczyste obchody w Brańszczyku rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny odprawioną przez Ks. Proboszcza Jerzego Brzezińskiego. Po Mszy nastąpiło...

Zamknij