ggg ggg ggg

Symboliczne obchody 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Kamieńczyku

W piątek, 22 stycznia obchodziliśmy 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

W tym roku z uwagi na panującą epidemię i obowiązujące obostrzenia sanitarne przedstawiciele Zarządu Powiatowego PIS Powiatu Wyszkowskiego Waldemar Sobczak, Jerzy Żukowski i Iwona Wyszyńska w symboliczny sposób oddali hołd poległym powstańcom pod Pomnikiem Bohaterów Poległych Za Ojczyznę w Powstaniu Styczniowym w 1863 r. w Kamieńczyku, składając kwiaty i zapalając znicze.
W tym miejscu znajduje się mogiła zbiorowa 14 powstańców z oddziału Józefa Matlińskiego ps. ,,Janko Sokół”, którzy polegli podczas walki (12 marca 1863 r.) z atakującym ich oddziałem 700 żołnierzy rosyjskich i Kozaków w m. Fidest. Jest to najważniejsza pamiątka powstania styczniowego w powiecie wyszkowskim.
Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. od ogłoszenia Manifestu, wydanego przez Centralny Komitet Narodowy, który powołał Tymczasowy Rząd Narodowy. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była branka do armii rosyjskiej, przeprowadzona niespodziewanie w Królestwie Polskim w połowie stycznia. Powstanie było największym zrywem niepodległościowym w XIX wieku po rozbiorach, na który złożyło się ponad 1 200 bitew i potyczek. Wzięło w nich udział ponad 200 tysięcy powstańców z wszystkich warstw społeczeństwa. Walki trwały do jesieni 1864 r.
Wspominając to wydarzenie historyczne, mimo iż jego obchody różniły się od dotychczas organizowanych na tym dawnym cmentarzu przez Prawo i Sprawiedliwość, składamy hołd wszystkim poległym za walkę o wolność naszej ojczyzny, pielęgnując pamięć o naszych lokalnych bohaterach narodowych.
/Info/

1 585 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
158. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W 158. rocznicę jednego z ważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski, przedstawiciele Samorządu Powiatu Węgrowskiego uczcili pamięć bohaterów z 1863r....

Zamknij