Ubiegła sobota 6 października była dla mieszkańców Gwizdał wyjątkowa. Przed południem Msza święta w Kościele Parafialnym z udziałem strażaków OSP, potem uroczyste otwarcie i poświęcenie wybudowanej remizy, a następnie w szkole występy oraz zabawa z okazji Święta Ziemniaka.
Pięknie wyglądali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej z Gwizdał oraz ich koledzy z okolicznych jednostek, kiedy to w pochodzie kroczyli po Mszy świętej od Kościoła Parafialnego do wybudowanej w ubiegłym roku strażnicy. Dopisali goście, a i okazja była szczególna. Po 87 latach działania OSP w Gwizdałach doczekali się nowej, przestronnej remizy. Co prawda, jak mówił później burmistrz Łochowa, budowa i modernizacja trwała szybko, bo tylko około roku (dzięki zaangażowaniu miejscowych druhów), ale znacznie trudniej było ustalić termin uroczystego oddania i poświęcenia wybudowanej remizy.
Koszt budowy wraz z nadzorami wyniósł 420 tys. zł i pokryty został ze środków własnych Gminy Łochów. Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Budomur” Zbigniewa Kowalczyka z Pułtuska.
Umowę na wykonawstwo podpisano w dniu 10.11.2010 r. Zakończenie prac nastąpiło w dniu 30.09.2011r.
Na uroczyste otwarcie przybyli: starosta powiatu węgrowskiego Krzysztof Fedorczyk, burmistrz Łochowa Marian Dzięcioł, wójt gminy Stoczek Zdzisław Wójcik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urszula Kalinowska, dyrektor ZS w Gwizdałach – Katarzyna Borowska – Paź, radny Jacek Owsianko, ks. kapelan strażaków powiatu węgrowskiego ks. Andrzej Kiersnowski, ks. proboszcz parafii w Gwizdałach Eugeniusz Leda oraz mieszkańcy. Władze strażackie reprezentowali: st. brygadier Ireneusz Królik- doradca komendanta głównego PSP, brygadier Dariusz Maciąg – zastępca komendanta powiatowego PSP w Węgrowie, komendant gminny OSP w Łochowie Henryk Balcer, członkowie OSP Gwizdały, przedstawiciele OSP z Kamieńczyka oraz jednostek łochowskich: OSP Pogorzelec, OSP Budziska, OSP Łochów Al. Węgrowska, OSP Łochów ul. Fabryczna, OSP Ostrówek. Pozostałe jednostki reprezentowały OSP na pogrzebie jednego ze strażaków.
Zebranych przywitał dh Ryszard Gajewski komendant OSP Budziska.
Następnie komendant dh Balcer złożył meldunek. Po powitaniach dh Jacek Rudzik OSP Gwizdały przedstawił krótką historię jednostki, która powstała w 1925 r. z inicjatywy pilota Bronisława Molskiego. Obecnie jednostka liczy 41 członków, 3, 6 wspierających, w tym 3 kobiety.
Ks. kapelan wraz z ks. proboszczem poświęcili krzyż i figurkę św. Floriana oraz całą strażnicę i biorących udział w uroczystości. Wtedy nastąpił moment przecięcia wstęgi. Zaproszono gości i władze samorządowe do przecięcia wstęgi rozwieszonej wzdłuż wielkich wierzei do garażu, gdzie dumnie prezentował się bojowy wóz strażacki. Zaproszono również seniora pożarnictwa Kazimierza Wójcika, a na końcu najmłodszych mieszkańców wsi, którzy wstęgę przecięli, umożliwiając wszystkim wejście i zwiedzanie strażnicy.
W imieniu władz strażackich przemawiał bryg Ireneusz Królik, który podkreślał imponujący nie tylko wygląd, ale i czas powstania. Szczególnie uznanie wyrażał wobec samorządu i burmistrza Łochowa. Z-ca komendanta dh Maciąg odczytał list gratulacyjny od st. bryg. Jarosława Soszyńskiego i podziękował Radzie i burmistrzowi za ten obiekt, modernizację i opiekę.
Z kolei burmistrz Marian Dzięcioł podkreślał wkład pracy osób zaangażowanych w wykonanie tego bardzo potrzebnego strażakom obiektu.
Kolejnym etapem uroczystości w dniu 6 października było udanie się do Zespołu Szkół w Gwizdałach na program artystyczny przygotowany przez młodzież szkolną III klasy gimnazjum. Było to jakby wprowadzenie w Święto Ziemniaka. Uczniowie sami przygotowali inscenizację w ramach projektu edukacyjnego realizowanego na lekcjach: j. polskiego, j. angielskiego, chemii, biologii, itp. Przedstawienie nosiło tytuł „W obronie ziemniaka” i przedstawiało Oskarżonego – Ziemniaka oraz świadków, którzy byli za lub przeciw rzeczonemu Ziemniakowi. Obejrzano także krótki film zapraszający na święto oraz pokaz gimnastyczny chłopców (opiekun Paweł Wróbel), następnie występ Klubu Kobiet Aktywnych z przebojową piosenka na melodię utworu „Ke sera, sera” o słowach mówiących na temat Gwizdał, strażaków, szkoły i Święta Ziemniaka. Występujący Ekokabaret Urle zaprosił na własne utwory, z własnymi tekstami, a najbardziej spodobała się skoczna piosenka „Kabarecik Rak”. Gości zaproszono na obiad, a potem już do swobodnego uczestnictwa w Święcie Ziemniaka.
/Janina Czerwińska/