Święto zwycięstwa (17.08.2012)
Rocznica „Cudu nad Wisłą” to wydarzenie, o którym w powiecie wołomińskim się nie zapomina. Także w Ząbkach rok rocznie odprawiana jest msza święta w intencji poległych żołnierzy, a na cmentarzu oddawany jest hołd bohaterom. Tak było i tym razem, jeszcze przed głównymi uroczystościami w Ossowie i Radzyminie.
Ząbkowskie obchody 92. rocznicy zwycięskiej bitwy warszawskiej zorganizowano z wyczuciem, należytym szacunkiem i powagą godną tego typu uroczystości. Rozpoczęto w kościele pw. Świętej Trójcy koncertem zatytułowanym „Z orłem i pieśnią”. Trio w składzie: Małgorzata Kubala (sopran), Wojciech Bardowski (baryton) i Aleksander Ładysz (bas), wykonało najpiękniejsze polskie utwory patriotyczne. Śpiewakom akompaniował zespół pod kierownictwem Krzysztofa Jaszczaka, a narracją zajął się Wojciech Gąssowski. Atmosfera, jaką stworzono w murach świątyni sprawiła, że koncert trwał dłużej, niż planowano to wcześniej, a widownia słuchała muzyków z zapartym tchem.
Tradycyjnie modlono się również w intencji poległych w bitwie warszawskiej. Uroczystej mszy świętej, w obecności pocztów sztandarowych i żołnierzy, przewodniczył bp Marek Stolarczyk z diecezji warszawsko-praskiej. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także gospodarz świątyni proboszcz Edward Kowara, asystent biskupa ks. Emil Parafiniuk, gość z Rzymu ks. Michał Siwek, a także proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach ks. Andrzej Kopczyński i prałat z parafii w Zielonce ks. dziekan Mieczysław Stefaniuk. Oprócz księży i mieszkańców Ząbek, we mszy uczestniczyli samorządowcy z terenu miasta i powiatu w burmistrzem Robertem Perkowskim i starostą Piotrem Uścińskim na czele, a także zaproszeni goście poseł Jacek Sasin, wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski, burmistrzowie i wójtowie sąsiednich gmin i wielu innych.
Ostatni i chyba najważniejszy punkt uroczystości odbył się na parafialnym cmentarzu, gdzie kondukt z kompanią honorową i orkiestrą wojskową na czele, przeszedł ulicami miasta zaraz po zakończonej modlitwie. Tuż przy pomniku Poległym w obronie Ojczyzny w sierpniu roku 1920, przy którym wartę pełnili już żołnierze, odśpiewano hymn Polski. Goście zabierając głos, wspominali wydarzenia historyczne, nawiązywali do walecznych postaw żołnierzy tamtych czasów. Niezwykle podniosłym momentem było oczywiście odczytanie Apelu Poległych i oddanie salwy honorowej, a także hołd w postaci składanych wieńców przez liczne delegacje.
AS