Bądź jak Patron mojej szkoły.
W nauce biegły, w wysiłku wytrwały.
Bądź jak On ojczyźnie wierny.
(…)To dzięki Niemu i poległym tysiącom
żyjesz, pracujesz i uczysz się w wolnym kraju.”
/Joanna, lat 13/
W minioną środę 29 kwietnia, w 73. rocznicę bohaterskiej śmierci ppłka pil. Mariana Pisarka, uczniowie radzymińskiej „Stalowej Jedynki” obchodzili święto swojej szkoły.
Już od rana na szkolnym korytarzu, w sali gimnastycznej i holu można było podziwiać wystawę o tematyce lotniczej przygotowaną przez Koło Historyczne „Wiarus” pod opieką nauczyciela historii p. Grzegorza Jelenia. Prace budziły wielkie zainteresowanie wśród uczniów.
To oczywiście nie wszystkie atrakcje tego dnia, albowiem w obecności zacnych gości: p. Krzysztofa Dobrzynieckiego – wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Radzyminie, p. pułkownika Wojciecha Skrabalaka – reprezentującego 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, brata naszego patrona p. Aleksandra Pisarka z synem Zbigniewem i córką Elżbietą, p. Leokadii i Władysława Pisarków, p. Teresy i Henryka Skłodowskich, p. Henryki i Janusza Rasińskich, p. Haliny Trzaskoma oraz p. Marii Agnieszki Siweckiej (Dąb Pamięci poświęcony jej ojcu dumnie rośnie przed szkołą), p. Roberta Gretzyngiera i Wojtka Matusiaka z Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego, p. Hanny Grzegorek – Prezesa Koła Emerytowanych Nauczycieli, p. Magdaleny Szypulskiej, p. Marka Rowickiego, p. Pawła Tchórznickiego reprezentujących Radę Rodziców, na szkolnej scenie odbyła się uroczysta akademia pt. „As przestworzy…”, przygotowana przez ucz. kl. VIB i VIC pod opieką wychowawców: p. Katarzyny Marzec i p. Jolanty Cholewa.
Na tle barwnej scenografii przedstawiającej przestworza, której pomysłodawcą była p. Marzena Mazur, uczniowie zaprezentowali dwuaktowy program artystyczny. Pierwszy akt poświęcony był pamięci ppłka pil. Mariana Pisarka. (Uczniowie w niezwykle sugestywny sposób przedstawili bohaterską sylwetkę swojego patrona). Nie zabrakło też recytacji pięknych wierszy, gry na skrzypcach i klawiszach oraz występu szkolnego chóru, którego opiekunem jest p. Joanna Bożyk. Szczególną wymowę miał brawurowo wręcz wykonany utwór Elektrycznych Gitar zatytułowany „Dywizjon 303”. (Każdy uczeń Stalowej Jedynki poczuł się dumny z polskich lotników i patrona szkoły).
Święto szkoły to też radość dla naszych uczniów, dlatego w drugim akcie widowiska na szkolnej scenie pojawił się dobrze znany uczniom kabaret „Humorek”. W niezwykle prześmiewczy sposób młodzi satyrycy przedstawili scenki na motywach znanych baśni, których morałem była walka ze złymi nawykami.
Na koniec po gromkich brawach podsumowano wyniki konkursu „Daty z życia podpułkownika pilota Mariana Pisarka – jednego z bohaterów Bitwy o Anglię”, w którym udział wzięło 62 uczniów klas IV-VI. Pani Dyrektor Elżbieta Jelen i pan pułkownik Wojciech Skrabalak uhonorowali laureatów konkursu nagrodami, medalami i pamiątkowymi plakatami z samolotami myśliwskimi MIG 29 z portretem patrona szkoły na statecznikach. (Warto w tym miejscu dodać, że te samoloty są na wyposażeniu 23 BLT). Konkurs zainaugurował szkolne obchody 75. rocznicy Bitwy o Anglię i znaczącego udziału w niej polskich pilotów walczących w dywizjonach brytyjskich, Dywizjonie Myśliwskim 302 „poznańskim” oraz najlepszym dywizjonie Bitwy, słynnym 303 Dywizjonie Myśliwskim im. Tadeusza Kościuszki. Nasze szkolne obchody „Najbardziej widoczni i najskuteczniejsi” mają na celu przypomnienie pamiętnych wydarzeń 1940 roku i uczczenie pamięci 145 polskich pilotów, uczestników tej bitwy. (Patron Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyminie ppłk pil. Marian Pisarek był jednym z tych nielicznych, którym „tak wielu zawdzięcza tak wiele” co z dumą podkreślamy).
Po uroczystej akademii jeszcze długo trwały rozmowy przy kawie i ciastku o przyszłości polskiej szkoły i znaczeniu historii w życiu narodu.
W poniedziałek 4 maja ten sam program artystyczny gorącymi oklaskami nagrodzili uczniowie klas młodszych.
/opr. SP nr 1, R.L./
Lista laureatów konkursu „Daty z życia ppłka pil. Mariana Pisarka – jednego z bohaterów Bitwy o Anglię”:
Kat. Klasy VI
I miejsce: Aleksandra Wilczyńska kl. VI c
II miejsce: Anna Dąbrowska kl. VI d
III miejsce: Władysław Aleksandrowicz kl. VI bKat. Klasy V
I miejsce: Michał Pieniążek kl. V a
II miejsce: Bronisław Marczuk kl. V b
III miejsce: Dorota Wardak kl. V bKat. Klasy IV
I miejsce: Jakub Leszczyński kl. IV a
II miejsce: Julia Kwiatkowska kl. IV b
III miejsce: Fabian Rosa kl. IV c