ggg ggg ggg

Święto plonów w gminie Wyszków (28.08.2012)

Setki mieszkańców gminy Wyszków i zaproszeni goście uczestniczyli w dożynkach. Ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za szczęśliwe ukończenie żniw i prac polowych odbyło się 19 sierpnia 2012 r. przy szkole w Leszczydole Starym.

   Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej. Eucharystii przewodniczyli ks. Roman Karaś i ks. Kazimierz Wądłowski. Następnie, na terenie szkoły odbyła się oficjalna cześć, podczas której przekazano burmistrzom Wyszkowa chleb i miód dożynkowy. Na ręce burmistrza Grzegorza Nowosielskiego i zastępcy burmistrza Adama Mroza świąteczne dary w imieniu rolników złożyli starostowie tegorocznych dożynek – Agnieszka Kowalska i Krzysztof Osowiecki.
   Zgodnie z tradycją nastąpiło uroczyste dzielenie się chlebem, w którym mógł wziąć udział każdy uczestnik dożynek. Burmistrz Grzegorz Nowosielski w swoim przemówieniu podkreślił symboliczne znaczenie tej tradycji, gdyż zbliża ona do siebie ludzi, a także jest okazją do wyrażenia szacunku wobec ciężkiej pracy rolników.  – Życzę wszystkim państwu, by nigdy nie zabrakło chleba na naszych stołach. Dziękuję drodzy rolnicy za dobrą i uczciwą pracę opartą na wartościach, które czynią człowieka lepszym – mówił włodarz Wyszkowa.
   Oprócz serdecznych życzeń, za trud włożony w pracę na roli wyróżnieni zostali rolnicy z naszego regionu: Adam Brzeziński z Rybna, Waldemar Witkowski z Tulewa, Ireneusz Gołębiewski ze Skuszewa, Krzysztof Osowiecki z Leszczydołu Starego, Krzysztof Tryc z Krąg Nowych, Tomasz Grześkiewicz z Gulczewa, Grzegorz Mielczarczyk z Olszanki, Zdzisław Abramczyk z Leszczydołu Pustek, Janusz Szczęsny z Leszczydołu Nowin, Marek Mielczarczyk z Łosinna.


   Przy okazji święta rolników uroczyście podziękowano za pomoc okazaną rodzinie poszkodowanej w wyniku pożaru, jaki miał miejsce w maju bieżącego roku właśnie w Leszczydole Starym. Wśród osób, które czynnie wspierały odbudowę spalonego majątku znaleźli się okoliczni mieszkańcy i sołtys, co świadczy o szlachetnych wartościach, jakie łączą okolicznych mieszkańców. Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Mróz dziękowała zaangażowanym osobom: Krzysztofowi i Jadwidze Kuchtom, Stanisławowi i Teresie Kasińskim, Dariuszowie i Zdzisławie Śliwkom, Stanisławowi i Janinie Wiśniewskim, Krzysztofowi Osowieckiemu, Henrykowi Kuchtcie, Henrykowi i Maryli Adamkiewiczom, Stanisławowi Adamkiewiczowi, Zdzisławowi i Dominikowi Getkom, Zdzisławowi Liśkiewiczowi, Zbigniewowi Kochanowiczowi, Mirosławowi Kachelowi, Mirosławowi Kozonowi, Dariuszowi Ciach, Janowi Dąbrowskiemu, Waldemarowi Liśkiewiczowi, Marianowi Rzemkowi, Krzysztofowi Ostatekowi, Lidii Gierełło, Halinie i Zdzisławowi Krajewskim, Arturowi Jusińskiemu, Waldemarowi Rzemkowi oraz społeczności Monaru.  
   Na dożynkowej scenie zagościły zespoły, które na tę okazję przygotowały specjalne prezentacje. Jako pierwsi wystąpili uczniowie ze Szkoły podstawowej w Leszczydole Starym, podopieczni polonistki Joanny Kozon. Dzieci z kółka teatralnego wykonały skecz kabaretowy o dożynkach. Następnie zaprezentowały się Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, i działający pod patronatem Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy”. Swoim występem dożynkowe uroczystości uświetniła także Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą kapelmistrza Józefa Bieganowskiego. W części artystycznej wystąpili również Zespół Śpiewaczy „Nadbużanie”, a także Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”. Na tegoroczne święto plonów został zaproszony pochodzący z ukraińskiej Winnicy zespół „Wodograj”, którego repertuar doskonale wkomponował się w klimat dożynkowej zabawy i spotkał z ciepłym przyjęciem uczestników dożynek. Wieczorem tłumnie zebrani goście bawili się w rytmach przebojów zespołu wokalno – muzycznego Boys.


   Uroczystościom dożynkowym towarzyszyła degustacja produktów przygotowanych przez miejscowe gospodynie. Można było spróbować tradycyjnych wędlin, pieczywa czy ciast. Pojawiły się również stoiska lokalnych pszczelarzy i rolników, gdzie można było spróbować i kupić naturalne wyroby. Goście dożynek mieli okazję zobaczyć wystawę „Od ziarenka do bochenka”, którą tworzą archaiczne rolnicze narzędzia. Nie zabrakło pięknych, symbolicznych wieńców dożynkowych przygotowanych przez przedstawicieli Leszczydołu Podwielątek, Leszczydołu Nowin, Leszczydołu Starego, Rybna, Gulczewa, Świniotopi. Wystawione przed sceną wieńce budziły podziw zgromadzonych, zaś ich twórcy zostali nagrodzeni dyplomami. Najmłodsi uczestnicy święta mogli pobawić się na specjalnie przygotowanym placu zabaw lub przejechać się bryczką.
   W przygotowanie dożynek bardzo aktywnie zaangażowała się lokalna społeczność oraz pracownicy z Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego na czele z naczelnik Lidią Stępkowska oraz ekipa Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. Współpraca zaowocowała dopracowanym przedsięwzięciem kultywującym lokalne tradycje, z którego uczestnicy są dumni i już czekają na kolejne święto plonów w przyszłym roku.   /M.S./

Galeria zdjęć

2 578 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poruszyć powiat i miasto (28.08.2012)

W miniony weekend do legionowskiej Areny zjechało aż 80. Wystawców biorących udział w pierwszej edycji Legionowskich Targów Przedsiębiorczości. Targi- to...

Zamknij