ggg ggg ggg

Święto Niepodległości

Publiczne Gimnazjum im. Kard. Stef. Wyszyńskiego w Zabrodziu aktywnie włączyło się w obchody związane z 100. rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

9 listopada o 1111 szkoła wzięła udział w ,,Biciu Rekordu dla Niepodległej”. Tak jak ponad 24 tysiące innych szkół w Polsce gimnazjaliści odśpiewali 4 zwrotki Hymnu Narodowego.
11 listopada udali się ze sztandarem do kościoła w Niegowie, gdzie została odprawiona Msza w intencji Ojczyzny.
Na cmentarzu dyrektor Elżbieta Oleksiak odczytała Apel Pamięci i wspólnie z Samorządem Uczniowskim zapaliła znicz na grobie Nieznanego Żołnierza. Zebrani, z księdzem dziekanem Andrzejem Rybickim, modlili się w intencji poległych bohaterów.
13 listopada w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia, której mottem były słowa Józefa Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”. Klasa III B pod nadzorem pana Grzegorza Czajkowskiego zaprezentowała program artystyczny z recytacjami, tańcem, śpiewem i bogatą scenografią. Celem akademii było ukazanie ducha narodu polskiego, który stale wychodził z inicjatywą walki o Ojczyznę. Była to lekcja patriotyzmu i historii. Spotkanie uświetniła mieszkanka naszej Gminy pani Hanna Fornal, która pięknie zaśpiewała dwie pieśni patriotyczne: „Siwy mundur” i „Tu jest moje miejsce”.
W imieniu senatora Mamątowa, który objął uroczystość patronatem, głos zabrał pan Jan Fornal. Podziękował za zaproszenie i opowiedział o trudnych losach Polski. Swoimi wspomnieniami podzielił się też ks. Dziekan Andrzej Rybicki i ks. Dariusz Jankiewicz, którego pradziadek został rozstrzelany tylko dlatego, że publicznie oznajmił: „Polska była, jest i będzie”.
Za zaproszenie podziękowała też radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego pani Joanna Bala.
Dyrektor Elżbieta Oleksiak w swoim przemówieniu przypomniała działania szkoły podejmowane z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, przytoczyła słowa Patrona Szkoły Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Jedna jest Polska- wspólna Matka! Jej ramiona dla wszystkich dzieci. Jedno ma serce i wszyscy znajdą w nim miejsce”. Następnie podziękowała zebranym za wspólne świętowanie i życzyła, byśmy wszyscy mogli cieszyć się wolnością i byśmy następnym pokoleniom przekazali wolną, potężną, niepodległą Ojczyznę. /Info/

3 261 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wernisaż „Etno-desing ziemi sadowieńskiej”

W niedzielę w świetlicy wiejskiej wsi Krupińskie, gmina Sadowne odbył się wernisaż, będący zwieńczeniem przeprowadzonych działań w ramach projektu „Etno-design...

Zamknij