ggg ggg ggg

ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA W DĄBRÓWCE

Z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja władze samorządowe i lokalna społeczność gm. Dąbrówka wzięły udział w uroczystej Mszy św. w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce. Obchody tradycyjnie zainaugurowano przemarszem jednostek OSP i szkolnych pocztów sztandarowych.

Po wspólnej modlitwie w intencji Ojczyzny, głos zabrał Wójt Radosław Korzeniewski, który przypomniał zebranym rangę obchodzonego święta, nawiązując do znaczących wydarzeń w historii naszego kraju:

Czcigodny Księże Proboszczu i Wy – zaproszeni goście,
Szanowni mieszkańcy Gminy Dąbrówka….
Spotykamy się dziś w murach naszej świątyni Podwyższenia Krzyża Świętego – w parafii Matce, pamiętającej najważniejsze wydarzenia naszej historii w przeciągu ostatnich sześciu wieków. Spotykamy się dziś, bo pozostajemy wierni słowom wielkiego teologa i kaznodziei Piotra Skargi, który mówił, że „Naród, który nie zna swojej historii, jest jak sierota, który nie zna ojca i matki”. My sierotami nie jesteśmy. Czcimy historię i jej najważniejsze wydarzenia, bo one stanowią fundament naszej narodowej tożsamości. Święto Narodowe Trzeciego Maja to coroczne wspomnienie wielkiego aktu prawnego, pierwszej w Europie a drugiej po Stanach Zjednoczonych narodowej konstytucji. I choć jej wprowadzenie uniemożliwiły rozbiory, to duch konstytucji i przesłanie jej autorów pomogło przetrwać narodowi okres zniewolenia wieku XIX, pomogło podźwignąć się w roku 1918, pomogło – w imię umiłowania wolności – odrzucić bolszewicką zarazę w roku 1920 tu, na tej ziemi. Przesłanie Konstytucji 3 Maja pozwoliło naszemu narodowi wytrwać i lata okupacji niemieckiej i nie stracić ducha, który próbowano spętać w czasach komunizmu.
Szanowni Państwo,
Ojczyzna? Wielkie słowo. Naprawdę wielkie, ale to od nas zależy, czy będzie ono wypełnione treścią, czy pozostaje puste.(…)

Następnie Wójt Radosław Korzeniewski odniósł się do kolejno po sobie następujących majowych świąt. Przypomniał o tym, że w 1955 roku Ojciec Św. Pius II „ochrzcił” Święto Pracy ustanawiając na 1 maja wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Wójt Dąbrówki odniósł się także do młodej tradycji świętowania 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polski.

Odnosząc się do daty najważniejszej, świętowanego 3 Maja, Wójt Korzeniewski powiedział:

Data ta przypomina nam, że Polska miała w swojej historii także okresy świetności, że miała swój wkład w budowanie nowoczesnej Europy. Tak jak w dawnych wiekach dawaliśmy odpór muzułmanom na wschodniej flance naszej cywilizacji, walcząc z nimi na stepach Ukrainy czy polach pod Wiedniem, tak później wnieśliśmy piękny wkład w przemiany ustrojowe doby oświecenia.
Przy takich okazjach pamiętać musimy, że nie weszliśmy do Europy w 2004 roku. My jesteśmy w Europie od chrztu Polski w 966 roku. Byliśmy w tej Europie przez wieki i współtworzyliśmy najpiękniejsze karty jej historii. I gdy dziś ktokolwiek mówi nam, Polakom, że nie jesteśmy tolerancyjnym narodem, przypominajmy, że to my przez wieki byliśmy ostoją tolerancji w Europie płonącej od wojen religijnych. Nasza tolerancja jednak nakazywała opiekę nad słabszymi, nad pokrzywdzonymi, ale nigdy nie oznacza wyrzekania się własnej tożsamości narodowej czy wiary. Przecież jako wierni Kościoła katolickiego pamiętamy, że 3 maja w Kościele katolickim w Polsce obchodzona jest liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jest to pamiątka ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, który w podziękowaniu za obronę Klasztoru Jasnogórskiego przed Szwedami podczas potopu, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej tak ślubował przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej: „Ciebie za patronkę moją i za królowę państw moich dzisiaj obieram”. (…)
Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają ci – co przyszli.

Obchody zakończono złożeniem kwiatów przez przedstawicieli władz samorządowych w miejscach pamięci: pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, na grobie żołnierzy z 1939 r. i pod Dębem Pamięci upamiętniającym postać porucznika Zygmunta Siennickiego zamordowanego w Charkowie w 1940r.

2 165 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
I Ostrowskie Forum Rozwoju początkiem zmian na lepsze

28 kwietnia 2015 r. odbyło się I Ostrowskie Forum Rozwoju, którego głównym przesłaniem stała się wymiana myśli i doświadczeń ludzi...

Zamknij