ggg ggg ggg

Święto Europy w 10. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej (13.05.2014)

9 maja 2014 r. w Gimnazjum nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie odbyło się spotkanie poświęcone Unii Europejskiej, 10-ciu latach naszej polskiej bytności w strukturach UE.

Święto Europy w Wyszkowie, czyli europejskie spotkanie z okazji dziesiątej rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej odbyło się 9 maja jako efekt współpracy Gminy Wyszków z gimnazjum i Akademią Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku. Imprezę honorowym patronatem objął wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Jak się okazało w święcie wzięli udział niecodzienni goście: ambasador Malty w Polsce Pierre Clive Agius, europoseł w Parlamencie Europejskim Jarosław Kalinowski, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, Dagmara Sobczyk – Stankiewicz z Ośrodka Debaty Międzynarodowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dr Krzysztof Garczewski-prodziekan Wydziału Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku, prof. Zbigniew Leszczyński, dr Grażyna Gadomska oraz burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski. W spotkaniu byli obecni także radni Rady Miejskiej w Wyszkowie m.in. : przewodnicząca Rady Elżbieta Piórkowska, Jan Abramczyk, Jan Dziubłowski, Danuta Kukwa, Wojciech Chodkowski, dyrektorzy i pedagodzy wyszkowskich szkół. Gości witała dyrektor szkoły Agnieszka Deptuła, a uroczystego otwarcia dokonali: burmistrz Grzegorz Nowosielski, ambasador Pierre Clive Agius, wojewoda Jacek Kozłowski, prodziekan Krzysztof Garczewski i euro-poseł Jarosław Kalinowski. Do obejrzenia i wysłuchania wypowiedzi w/w gości zapraszamy na stronę internetową naszej gazety www.kurier-w.pl. Po oficjalnym rozpoczęciu spotkanie ze względów na inne zobowiązania opuścił ambasador Malty, żegnając się z gimnazjalistami prezentującymi kraj, z którego pochodzi.

dscf2698
Organizatorzy zaproponowali ciekawą konwencje spotkania, gdzie wyszkowscy gimnazjaliści, występując w roli delegacji państw wchodzących w skład UE, zaprezentowali różnorodność i charakter każdego z państw członkowskich. Omówienia i pokazy zostały przedzielone prezentacjami przygotowanymi przez gości i gospodarzy, gdyż celem spotkania było również podsumowanie dziesięciolecia Polski w Unii Europejskiej.
Uroczystość rozpoczęła się o 11.00 hymnem UE w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie pod batutą kapelmistrza Józefa Bieganowskiego. Orkiestra w trakcie spotkania przedzielała poszczególne prezentacje znanymi standardami i utworami pochodzącymi z krajów unijnych.
O tym, jak członkostwo zmieniło nasz kraj mówiła do gimnazjalistów Dagmara Sobczyk – Stankiewicz z Ośrodka Debaty Międzynarodowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski opowiedział o wykorzystaniu szans polskiego członkostwa w rozwoju Mazowsza, a burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski zaprezentował, jak skuteczne wykorzystanie unijnych pieniędzy zmieniło Wyszków w mijającej perspektywie UE.
Gimnazjaliści i zgromadzeni goście mieli też szansę usłyszeć więcej o pracy Europarlamentu i misji europosła, co przybliżył swoja wypowiedzią Jarosław Kalinowski, poseł Parlamentu Europejskiego. Młodzież dowiedziała się np. o niełatwej sztuce przygotowywania krótkich 1 – 2 minutowych wypowiedzi poselskich oraz o różnicach w pracy parlamentu europejskiego i polskiemu Sejmu. Szczególnie posła zadziwia brak kłótni, awantur, gorszących scen i wielogodzinne debaty kończące się kompromisem. Na zakończenie omówił możliwości jakie będziemy mieć w kolejnej perspektywie unijnej na lata 2014 – 2020. Swoje refleksje nad tym co dalej z Unią Europejską, w jakim kierunku będzie się ona rozwijać mówił dr Krzysztof Garczewski, prodziekan Wydziału Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku, specjalizujący się w problematyce związanej z UE..
Gimnazjaliści w krótkich blokach tematycznych prezentowali każde z państw członkowskich UE (w miarę rozszerzania Unii o kolejne państwa). Niektóre z prezentacji przybrały formę małych scenek rodzajowych np. odegranie scenki z włoskiej pizzerii, oświadczyn w Paryżu, gry w piłkę nożną w Portugalii czy pasadoble tancerzy ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Tańca Image Marcina Politowskiego, ilustrujących pokaz o Hiszpanii. Każda ekipa starała się podzielić informacjami o państwie nie stroniąc od ciekawostek, które niekiedy wzbudzały wielkie rozbawienie widzów. Młodzież przygotowała gadżety reprezentujące swoje państwa, a na ścianach zostały umieszczone ważne ich zdaniem dane na ich temat.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

1 811 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
69.rocznica zakończenia wojny okazją do spotkania kombatantów i młodzieży (13.05.2014)

9 maja 2014 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Wyszkowie odbyły się uroczystości upamiętniające zakończenie II wojny światowej. W...

Zamknij