Pomysł i zamiar ufundowania pomnika przedwojennego burmistrza Wyszkowa Stanisława Wolskiego uważamy za trafny, tak samo jak za trafne ufundowanie priorytetowo Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zdumienie nasze budzi pośpiech i narzucona jednostronnie procedura, niedostatecznej i niezgodnej z miejscowym prawem konsultacji, z szerokim spektrum mieszkańców oraz tryb postępowania w wyłonieniu i realizacji pomnika Stanisława Wolskiego, przez władze samorządowe Wyszkowa. Prezentowany projekt pomnika, lokalizacja i czas, budzi nasze głębokie wątpliwości. Ponadto, zabezpieczenie w całości środków z budżetu gminy, a tak de facto z pieniędzy podatników i części 20 milionowego kredytu, jakie gmina w tym roku zamierza zaciągnąć, uważamy za bulwersujące. Również stawianie mieszkańców przed gotową makietą pomnika, to działanie nierozważne. Wątpimy, czy aby narzucony jednostronnie nam projekt pomnika z głównym elementem Gwiazdy Dawida, który mało dostatecznie ukazuje czyn uratowania dwóch żydowskich dziewczynek przez Stanisława Wolskiego, uzyskał akceptację mieszkańców Wyszkowa. Naprędce wymuszony przez określoną grupę osób, za ponad 200 tys. zł pomnik, w miejscu kojarzonego z wyzwoleniem przez Armię Czerwoną placu, również uznajemy za nietrafiony. Naszym zdaniem dobrym miejscem dla pomnika przedwojennego burmistrza byłby teren przyległy do Urzędu Miejskiego lub w jego pobliżu.
Ponadto zbliżające się w tym roku wybory samorządowe, nie powinny być wykorzystywane przez obecną władzę samorządową do osobistej promocji i uszczęśliwianie na siłę mieszkańców Wyszkowa, jednostronnie ustalonym, w zaciszu gabinetów, projektem pomnika za pieniądze podatników.
Apelujemy do Burmistrza Wyszkowa i Rady Miejskiej w Wyszkowie o powściągliwość i niepodejmowanie pochopnej decyzji w sprawie kontrowersyjnego projektu Pomnika Stanisława Wolskiego, nieuwzględniającego stanowisk i zdań wielu środowisk patriotycznych.
W imieniu Komitetu PiS Gminy Wyszków
Eugeniusz Zaremba – Przewodniczący Zarządu Komitetu PiS
Gminy Wyszków
Uzasadnienie do stanowiska
Komitet Prawo i Sprawiedliwość Gminy Wyszków uważa, że w tej sprawie winny odbyć się szerokie konsultacje z mieszkańcami, na pewno niepośpieszne przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi, na temat: czy realizować w niedalekiej przyszłości Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, czy pomnik przedwojennego burmistrza Wyszkowa Stanisława Wolskiego. Zasadnym byłoby powołanie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika, który po przeprowadzeniu szerokich konsultacji przedstawi mieszkańcom, który z tych pomników powinien być realizowany w pierwszej kolejności. Po uzyskaniu społecznej akceptacji, trybu postępowania, Społeczny Komitet Budowy Pomnika ogłosiłby otwarty konkurs na koncepcję pomnika. Najciekawsze projekty pomnika, które będą wyłonione przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika, powinny być nagrodzone i poddane pod konsultacje z mieszkańcami. Najlepszy projekt, wyłoniony w wyniku konsultacji, zostanie publicznie ogłoszony. Zbiórką środków finansowych na ten cel, zajmie się społeczny komitet. W przypadku niezebrania dostatecznej ilości środków finansowych, dopuszczamy możliwość dofinansowania z budżetu gminy. Na wyłoniony projekt powinien zostać ogłoszony przetarg. Miejsce lokalizacji powinno być wytypowane po przeprowadzeniu społecznych konsultacji. Naszym zdaniem obecny Plac Wyzwolenia, powinien być nazwany Placem Niepodległości.
Byłoby to jedno z głównych wydarzeń lokalnej społeczności w przypadającą 11 listopada 2018 r. 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Pragniemy również poinformować, że obecnie jest realizowana, pośród środowisk patriotycznych, inicjatywa powołania Społecznego Komitetu, którego celem jest budowa pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.