Spotkanie wigilijne w starostwie (20.12.2011)
życzeń świątecznych oraz spotkań wigilijnych, nazywanych przez niektórych opłatkowymi. Organizują je instytucje, organizacje, zakłady pracy. Ich forma bywa bardzo różnorodna, od krótkich spotkań z życzeniami i podzieleniem się opłatkiem, po te z bardziej okazałą oprawą, jak wspólne śpiewanie kolęd, jasełka itp. W ubiegłym tygodniu spotkanie takie zorganizowało starostwo powiatowe.
Rozpoczęło się ono jasełkami w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum Publicznego im. ks. płka Antoniego Warakomskiego w Jasienicy, przedstawiającymi odwieczną walkę dobra ze złem, zmagania Boga i szatana o człowieka. Sugestywna i chwilami przejmująca gra młodych artystów wywołała duże wrażenie na widzach i z pewnością dała wielu osobom sporo do myślenia, a gromkie brawa były najlepszym dowodem uznania. Należały się one również jasienickim nauczycielom, pod kierunkiem których gimnazjaliści przygotowali to widowisko – Katarzynie Krasuskiej i ks. Rafałowi Figlowi.
W powiatowym spotkaniu wigilijnym udział wzięli między innymi: ks. dziekan Jan Okuła, ks. kan. Mirosław Mierzejewski, wicemarszałek województwa Mazowieckiego Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, władze powiatu ze starostą Zbigniewem Kamińskim, wicestarostą Jerzym Bauerem, przewodniczącym Rady Powiatu Dariuszem Rafalikiem i radnymi powiatowymi, wójtowie i burmistrzowie oraz przewodniczący rad wszystkich gmin (oprócz miasta), dowódcy i komendanci wojska, policji, straży pożarnych (PSP i OSP), szefowie instytucji, urzędów, szkół oraz organizacji społecznych i zawodowych.
Podsumowując mijający rok starosta Zbigniew Kamiński skoncentrował się głównie na inwestycjach jakie zostały zrealizowane w tym okresie w powiecie: budowa kolejnego Orlika przy ZS Nr 2 za ponad 1. 200 tys. złotych, remont ZS Nr 1 za około 500 tys. złotych, a zwłaszcza dokończenie największej inwestycji drogowej z Ostrowi do miejscowości Warchoły (koszt ponad 20 mln złotych), zrealizowanej dzięki pomocy samorządu województwa mazowieckiego. – Z pewnością można by było zrobić więcej gdyby powiaty miały wyższe dochody, na przykład z bardziej znaczącego udziału w podatkach, ale to wymaga zmian w ustawie – powiedział starosta, a następnie w imieniu własnym i Zarządu Powiatu złożył wszystkim mieszkańcom Ziemi Ostrowskiej życzenia zdrowia, wytrwałości, miłości w rodzinach oraz aby rok 2012 nie był gorszy od mijającego. Podobne życzenia świąteczne i noworoczne złożył również przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Rafalik.
Proboszcz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza ks. kan. Mirosław Mierzejewski porównał spotkanie w starostwie do rodzinnej wigilii i wspólnego przeżywania tego szczególnego momentu. – Celem jest zjednoczenie, ale jest ono możliwe tylko wtedy, gdy cofniemy się do minionych dni, a może i lat. To zjednoczenie jest możliwe, gdy zrobimy rachunek sumienia aby zauważyć swoje błędy, aby uświadomić sobie, że obok nas siedzą inne osoby zasługujące w pełni na szacunek oraz uznanie i aby sobie uświadomić, że być może niejednokrotnie sprawiliśmy im przykrość. To zjednoczenie będzie możliwe tylko i wyłącznie wtedy gdy uświadomimy sobie swoją niedoskonałość i będziemy potrafili najpierw przeprosić za to, że sprawialiśmy przykrość, że może ktoś przez nas płakał i przeżywał trudne chwile. Zjednoczenie jest możliwe również tylko wtedy gdy sami będziemy potrafili przebaczyć wszystkim, przez których przeżywaliśmy trudne momenty. Musimy sobie uświadomić, że do wigilijnego stołu nie powinniśmy zasiadać ludzie skłóceni. Spożywanie wigilijnych potraw poprzedza dzielenie się opłatkiem. Jest to dla chrześcijanina nawiązanie do spożywania chleba biblijnego, który utożsamia się z Eucharystią.
A spożywanie jego jest właściwe gdy będziemy stanowili jedno, a jedno będziemy stanowili wówczas, gdy będziemy żyli nauką chrystusową – „miłujcie się wzajemnie jak ja was umiłowałem” – mówił ksiądz Mierzejewski. Głos zabrał również wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.- Chcielibyśmy w samorządzie województwa mieć tylko tak zacnych partnerów jak władze powiatu ostrowskiego oraz gmin wchodzących w jego skład – powiedział marszałek i tak jak poprzednicy, złożył wszystkim życzenia spokojnych, a przede wszystkim rodzinnych świąt.
Po podzieleniu się opłatkiem, wszyscy otrzymali prezent gwiazdkowy od Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zuzeli – pięknego aniołka wykonanego przez wychowanków SOSW z życzeniami: „…By jedność i zgoda wszędzie panowały, błogosław nam Jezu, Panie Boże mały”. I my również przyłączamy się do tych wszystkich dobrych życzeń.
AM