Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie pożegnała Przyjaciela Szkoły, Prezesa Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Ś.P. Lesława Karsta.
Ś.P. Lesław Karst odszedł do Niebiańskiej Eskadry 5 listopada br. w wieku 84 lat. Był współtwórcą światowego sukcesu polskiego lotnictwa agro, prezesem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i co z dumą podkreślamy był także Przyjacielem naszej szkoły. To dzięki jego zaangażowaniu rzesza polskich pilotów agro miała okazję doskonalić swój lotniczy kunszt pod niebem Afryki, Azji, Dalekiego Wschodu i Ameryki Południowej.
Urodził się 11 czerwca 1939 roku w Bolechowie w pobliżu Stryja (obecnie Ukraina). Po ukończeniu szkoły podstawowej, następnie Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu w 1956 r. podjął studia na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej. Mimo intensywnego programu studiów w 1958 r. odbył szkolenie spadochronowe i szybowcowe w Aeroklubie Rzeszowskim. Po ukończeniu studiów w 1967 r. rozpoczął pracę na Wydziale Prób i Badań w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Warszawa-Okęcie. Sumienny pracownik, wnikliwy analityk i badacz zyskał szybko uznanie lotniczej społeczności, czego wyrazem było kierowanie przez niego Wydziałem w latach 1969-1983. Często wyjeżdżał za granicę w celu prowadzenia prób wyrobów WSK-Okęcie w ZSRR czy do Francji w ramach zakupionej licencji na produkcję francuskich samolotów w Polsce. Byt też szefem technicznym kontraktów agrolotniczych podpisanych z Sudanem. Od 1983 r. pracował w Zakładzie Usług Agrolotniczych Państwowych Zakładów Lotniczych Warszawa-Okęcie jako główny specjalista ds. technicznych. Wielokrotnie brał udział w przygotowaniu i realizacji kontraktów zagranicznych jako ich kierownik w Sudanie, Iranie i NRD. Uczestniczył także w wyjazdach związanych z odbiorem remontowanych samolotów w ZSRR i na Węgrzech, z zawieraniem kontraktów na usługi czy w spotkaniach zagraniczny ekspertów technicznych (Węgry, Kuba, NRD). W 1991 roku zorganizował dział usług kurierskich Fedex Express na podstawie kontraktu podpisanego z PZL Okęcie i kierował nim. W 1993 r. uczestniczył i w tworzeniu działu usług czarterowych, którym także później kierował, używającego amerykańskich samolotów pasażerskich Fairchild Metro do lotów pasażerskich i transportu przesyłek dla firmy kurierskiej TNT. Od 1994 r. pracował w międzynarodowej firmie – spedycji lotniczej RGW Express, pełniąc do 2004 r. obowiązki jej dyrektora. W tym też roku przeszedł na emeryturę i zajął się pracą społeczną. Organizował ogólnopolskie zjazdy agro lotników. Działał w Warszawskim Klubie Seniorów Lotnictwa, początkowo jako Wiceprezes, następnie został jego Prezesem. Był autorem i redaktorem książek, m.in.: Polskie skrzydła nad Sudanem (2008), Wspomnienia agro lotników (2011), Afrykańskie podboje agro lotników (2017). W 2011 r. był organizatorem cieszącej się dużym zainteresowaniem ekspozycji polskich samolotów rolniczych w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz w 2014 r. największej w kraju wystawy w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie koło Poznania. Odznaczony był: Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, srebrnym i brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Wyróżnieniem Honorowym „Błękitne Skrzydła”.
W naszej szkolnej pamięci pozostaną na zawsze wspomnienia wspólnych, dorocznych uroczystości w Radzyminie, odbywających się pod tablicą poświęconą polskim pilotom samolotów bombowych PZL – P37 „Łoś”, którzy polegli w czasie wojny obronnej 1939 roku.
To Ś.P. Lesław Karst w imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaczył sztandar naszej szkoły medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.
We wtorek, 14 listopada delegacja „Stalowej Jedynki” wraz z Pocztem Sztandarowym uczestniczyła w ostatniej ziemskiej drodze Przyjaciela szkoły. Niech spoczywa w pokoju. Cześć Jego pamięci!
/Koło Historyczne „Wiarus”/