ggg ggg ggg

Społeczność Kobyłki oddała hołd Bohaterom 1794 roku

W niedzielę, 30 października odbyły się uroczyste obchody 228. rocznicy Bitwy pod Kobyłką, stoczonej podczas Insurekcji Kościuszkowskiej. Obchody zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kobyłka pod patronatem Burmistrz Edyty Zbieć zaszczycił swoją obecnością Ambasador Litwy, Jego Ekscelencja Eduardas Borisovas z małżonką, Ritą Borisoviené oraz attaché obrony w ambasadzie Republiki Litewskiej płk Vilmas Šatas.

Jak co roku, społeczność i władze samorządowe miasta uczciły pamięć uczestników Bitwy pod Kobyłką, stoczonej 26 października 1794 r. podczas Insurekcji Kościuszkowskiej.
Uroczyste obchody zainaugurowała okolicznościowa Msza Św. w intencji poległych, którą odprawiono o godz. 13:00 w Bazylice Świętej Trójcy.
Następnie uczestnicy udali się na Stary Cmentarz, gdzie odbyła się główna część obchodów.
W patriotycznej celebrze wzięli udział licznie przybyli goście, a wśród nich m.in.: Ambasador Litwy, Jego Ekscelencja Eduardas Borisovas z małżonką, Ritą Borisoviené oraz Attaché Obrony w ambasadzie Republiki Litewskiej płk Vilmas Šatas, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Konrad Rytel, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Cezary Wnuk, Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć, Przewodniczący Rady Miasta Kobyłka Konrad Kostrzewa, Sekretarz Miasta Małgorzata Murawska, a także licznie przybyli mieszkańcy, młodzież szkolna, harcerze, strażacy.
Uroczystości uświetniła obecność grup rekonstrukcyjnych i stowarzyszeń historycznych, tj.: GRH Dragoni Fredry na czele z p. Jackiem Brzozowskim, Stowarzyszenie Miłośników Barwy i Tradycji 11 Pułku Ułanów Legionowych na czele z p. Arkadiuszem Ziółkowskim, Związek Piłsudczyków Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego na czele z Prezesem Okręgu Wołomińsko-Radzymińskiego p. Andrzejem Michalikiem. Wszystkich uczestników powitał serdecznie Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka p. Andrzej Zbyszyński.
– Uczestnicząc w dzisiejszej uroczystości składamy hołd bohaterom historycznej bitwy, którzy bronili najwyższych wartości, jakimi są: wolność, godność i niepodległość. Wspólna pamięć historyczna przenosi nas do ważnych, a zarazem historycznych wydarzeń końca XVIII wieku. Pamięć o litewsko-polskiej solidarności z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, a także Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego to znamienne przykłady wspólnych dążeń dwóch narodów do wolności – powiedział Ambasador Litwy, który podziękował przedstawicielom obecnego pokolenia, władzom i mieszkańcom Kobyłki, a także młodzieży szkolnej, harcerzom „za pamięć i za serce”.
– Dziękuję wszystkim, którzy po raz kolejny przybyli do Kobyłki, aby wspólnie uczcić pamiętną datę w naszej wspólnej historii. Tradycja Grunwaldu, Powstań: Listopadowego i Styczniowego oraz Insurekcji Kościuszkowskiej przetrwała do dziś. Hasło „Za naszą i waszą wolność” stało się gwiazdą przewodnią dla następnych pokoleń walczących w obronie wolności. Wniosek z lekcji historii jest dla nas jasny i wciąż aktualny. Razem potrafimy wiele osiągnąć. Dzisiaj Litwa i Polska razem z partnerami regionu wspierają Ukrainę w walce z brutalną agresją Rosji. Historia czasem powtarza się. Okrucieństwo rosyjskich żołnierzy, które codziennie widzimy w Ukrainie straszliwie przypomina to, co się stało w Warszawie i okolicach jesienią 1794 roku. Ta pamięć przetrwała stulecia i pozwala nam lepiej zrozumieć, co dziś cierpi naród ukraiński. Z naszą pomocą, z poparciem sojuszników, Ukraina zwycięży w walce o swoją i naszą wolność – podkreślił Ambasador Republiki Litewskiej.
– W czasie kiedy sytuacja wokół nas jest niezwykle trudna, szaleje wojna przy naszej granicy, miliony ludzi znalazły się bez dachu nad głową, a my sami jesteśmy nieco mniej spokojni o przyszłość niż jeszcze kilka lat temu, zawsze powinniśmy pamiętać jak istotny jest pokój, niepodległy kraj i jego bezpieczne granice. Możliwość stanowienia o sobie, czy nawet tak prozaiczne sprawy, jak ciepły posiłek, czy poczucie bezpieczeństwa. W przeszłości nasz kraj zniósł różne burze i wojny, wielu naszych przodków zginęło po to, abyśmy mogli się tu dzisiaj spotkać, wspominać i przemawiać. Nie możemy pozwolić, aby pamięć o nich zaginęła, dlatego opowiadamy o wydarzeniach z przeszłości – powiedziała Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć. Jednocześnie zaapelowała, aby nie popadać w rutynę opowiadając o takich wydarzeniach, jak Bitwa pod Kobyłką.
– Mówmy o nich tak, żeby miały znaczenie, żeby nie przestawały istnieć i nie umierały. Niech nasze opowieści nie będą za nadto baśniowe, niech pokażą ten prawdziwy, realny wpływ historycznego bohaterstwa i minionych lat na teraźniejszość. My wszyscy, w tym również nasze dzieci musimy mieć świadomość ogromnego daru, jaki dostaliśmy od ludzi, którzy żyli wiele dziesiątek, a nawet setek lat temu. Tym darem jest wolność, niepodległość, spokojny sen – przypomniała Burmistrz Kobyłki.
Wzruszającym punktem uroczystości odbywających się na kobyłkowskim cmentarzu był krótki program artystyczno-patriotyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Z. Nałkowskiej w Kobyłce.
Następnie Grupa Rekonstrukcyjna Dragoni Fredry odczytała Apel Pamięci i oddała salwę z historycznej broni.
Modlitwę za poległych w obronie wolności, a także za obrońców Ukrainy poprowadził ks. Andrzej Rusinowski.
Szczególnym momentem była ceremonia przygotowana przez Związek Piłsudczyków Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego. W jej trakcie prezes Okręgu Wołomińsko-Radzymińskiego Andrzej Michalik przekazał na ręce Ambasadora Litwy pamiątkowy ryngraf, a następnie dokonał aktu wręczenia nominacji i odznaczeń związkowych osobom szczególnie zasłużonym. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Andrzej Zbyszyński, Mirosław Jusiński oraz Konrad Rytel.
Oficjalną część uroczystości zwieńczyła ceremonia złożenia kwiatów pod tablicami w jęz. polskim i litewskim, upamiętniającymi poległych w Bitwie pod Kobyłką.
Warto w tym miejscu wspomnieć, jak o wydarzeniach sprzed 228. lat pisał Oskar Czarnik – Honorowy Obywatel Miasta w swojej książce „Kobyłka i okolice”: „O godzinie 10.30 bitwa była zakończona. Trwała 5 godzin. Do niewoli dostaje się ranny w plecy generał Byszewski, 25 oficerów i 400 szeregowców. (…) Polacy, Litwini i żołnierze innej narodowości do końca zachowali się bohatersko. W nierównej walce najwięcej żołnierzy poległo na polanie we wsi Maciołki i na pagórkach osady Karczma. (…) Ciała poległych w bitwie żołnierzy mieszkańcy osady pochowali w zbiorowej mogile poza wsią na uroczysku zwanym Kąpiel (dziś teren cmentarza). Na mogile usypano ziemny kurhan, który niestety nie przetrwał do naszych czasów, rozniosły go wiatry”.
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka dziękuje Ambasadorowi Republiki Litewskiej za udział w uroczystościach, władzom miasta – Pani Burmistrz za patronat nad wydarzeniem, a ks. Andrzejowi Rusinowskiemu za słowo i modlitwę. Dziękujemy za pomoc przy organizacji: wydziałowi promocji UM Kobyłka, młodzieży z SP nr 1 w Kobyłce, pani Monice Szczęsnej, Tomaszowi Zalewskiemu i chórowi Cantanti pod batutą Aliny Stefaniak za oprawę muzyczną, grupie rekonstruktorów pod dowództwem Jacka Brzozowskiego, stowarzyszeniu Piłsudczyków RP – płk Andrzejowi Michalikowi, stowarzyszeniu 11 Pułku Ułanów Legionowych – Arkadiuszowi Ziółkowskiemu, Harcerzom, OSP w Kobyłce. Dziękujemy wszystkim obecnym na uroczystościach z okazji 228. rocznicy Bitwy pod Kobyłką podczas Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 r.

/opr. R.L./

606 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
W Serocku podpisano umowy dotacyjne
dla jednostek OSP

W piątek, 28 października w Serocku zostały podpisane umowy dotacyjne z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatów: legionowskiego i...

Zamknij