27 listopada 2018 r. odbył się ostatni spektakl w ramach Łochowskiej Jesieni Teatralnej, organizowanej przez Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie.
Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu p.n. „Teatr, jako forma przybliżenia lokalnej społeczności kultury wysokiej oraz twórczości niezależnych polskich artystów” i dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury z programu „Teatr i Taniec”. Projekt obejmował trzy spektakle niezależnych od siebie teatrów. Stworzenie tego cyklu miało przekonać odbiorców, że teatr dostępny jest dla wszystkich, a wystawiane spektakle pozwolą widzom zrozumieć rolę teatru w codziennym życiu.
Pierwszy spektakl pt. „Głośniej” został zaprezentowany 13.11.2018 r. przez Teatr Malabar Hotel, który w 2009 r. wyłonił się z niezależnej grupy teatralnej „Kompania Doomsday”. Aktorzy: Marcin Bartnikowski oraz Marcin Bikowski zaprezentowali przedstawienie oparte głównie na motywach zaczerpniętych ze współczesnych tekstów literackich Jonathana Safrana Foera, Guntera Grassa i Aglai Vetarnyi. Inspiracji do powstania spektaklu dostarczyły utwory literackie, w których rzeczywistość ukazana została z perspektywy dziecka.
Kolejnym spektaklem zaprezentowanym na scenie Łochowskiej Jesieni Teatralnej był „Hamlet” w interpretacji Adama Walnego – polskiego lalkarza, reżysera teatru lalek. Aktor do realizacji występu używał marionetek podwodnych oraz lalki bunraku.
Ostatnim teatrem, który gościł na łochowskiej scenie w ramach tego projektu był państwowy Teatr Tęcza ze Słupska. Artyści zaprezentowali humorystyczną sztukę sytuacyjną, pełną intryg, nieporozumień i zwrotów akcji, pt: „Osobliwe zdarzenie”.
Wszystkim spektaklom towarzyszył spotkania z artystami, dzięki czemu widzowie mieli bliższy kontakt z aktorami oraz mogli bardziej zrozumieć przesłanie zawarte w wystawionej sztuce.
/Aneta Kowalczyk
Koordynator d/s artystycznych
Łochowski Uniwersytet
Trzeciego Wieku;
foto: Piotr Kiełczykowski/