Śladami Bitwy Warszawskiej na dwóch kółkach (07.08.2012)
Miłośnicy jazdy na rowerach mieli okazję wziąć udział w rodzinnej, historycznej wyprawie. W niedzielę, 5 sierpnia odbył się rajd „Śladami Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.
Rowerzyści wyruszyli tuż po godz. 10 z parkingu spod kościoła św. Idziego w Wyszkowie. Oprócz pokonania ciekawej i dość długiej trasy ok. 25 km, uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję poznać historyczne miejsca znajdujące się w naszym regionie. Zaplanowana wyprawa wiodła przez miejscowości szczególnie ważne w związku z Bitwą Warszawską. Już na miejscu spotkania, czyli przy kościele św. Idziego, zwrócono uwagę na historyczne walory tego miejsca. Znajduje się tam m.in. tablica poświęcona ks. Wiktorowi Mieczkowskiemu. Proboszcz w Wyszkowie, był autorem broszury „Bolszewicy na polskiej plebanii”. Opisano w niej wizytę przedstawicieli Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego Polskiego – Juliana Marchlewskiego, Feliksa Kona i Feliksa Dzierżyńskiego. Wspomnienia księdza stały się inspiracją dla Stefana Żeromskiego do napisania opowiadania „Na probostwie w Wyszkowie” oraz do nakręcenia filmu „Na plebanii w Wyszkowie” autorstwa Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki. Ponadto, na murach kościoła znajduje się tablica upamiętniająca mieszkańców Wyszkowa, którzy ponieśli śmierć podczas wojny z bolszewikami. W parafii jest także tablica poświęcona dowódcy Batalionu Morskiego Adamowi Mohuczemu i jego żołnierzom, którzy walczyli podczas walk Bitwy Warszawskiej w rejonie Wyszkowa.
Następnie uczestnicy rajdu udali się na cmentarz parafialny do zbiorowej mogiły żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami. Znajduje się tam także grób ks. W. Mieczkowskiego. Kolejnym etapem rajdu rowerowego była podróż do Brańszczyka. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć mogiłę żołnierzy 201 Pułku Ochotniczego, poległych w okolicach Brańszczyka w walkach Bitwy Warszawskiej 1920 r. Wspomniano o ceglanej kapliczce w Trzciance, gdzie zostali pochowani zmarli podczas działań wojennych podporucznik Tadeusz Wagner i szeregowy Jeżyński. Następnie rowerzyści udali się do przeprawy promowej do Kamieńczyka i stamtąd do Rybienka Leśnego. Po zakończenie wyprawy rowerzyści odpoczywali przy ognisku dzieląc się swoimi wrażeniami.
Uczestnicy wycieczki uważają rajdy rowerowe za doskonałą okazję do wzięcia udziału w aktywnej lekcji historii w miłym towarzystwie. Trasa wycieczki umożliwiła uczestnikom zwiedzenie miejsc, do których sami zapewne by nie trafili. Podobne rajdy odbywają się od kilku lat także m.in. z okazji uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Niemniej jednak, inicjatywa nie jest skierowana wyłącznie do pasjonatów historii. Eskapady rowerowe za każdym razem cieszą się zainteresowaniem. Również w tym rajdzie wystartowało kilkunastu uczestników, wśród których najmłodszy Mateusz miał 9 lat. Edukacyjno – turystyczne przedsięwzięcie powstało przy współpracy organizatorów: Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. Przewodnikiem przekazującym wiedzę historyczną o odwiedzanych miejscach był pan Mirosław Powierza. /MS/