Sile współpracy zostało poświęcone drugie w tym roku spotkanie z cyklu śniadania z biznesem, które odbyło się 25 października w Kobyłce.
Na cykliczne spotkanie „Śniadanie z biznesem” zaprosił burmistrz Miasta Kobyłka Robert Roguski oraz przewodnicząca Rady Miasta Ewa Jaźwińska. Pomysł, aby przy wspólnym stole wysłuchać ciekawych prelekcji i poznać nowe możliwości, z jakich może skorzystać przedsiębiorca z Kobyłki oraz otworzyć mały biznes na świat, jest wyjątkowo udany. Za taką formę komunikacji i wsparcia dla kobyłczan należy podziękować burmistrzowi Robertowi Roguskiemu. To dzięki burmistrzowi Kobyłki spotkania odbywają się raz na kilka miesięcy i zawsze są ciekawe, poszerzające horyzonty.
25 października 2017 r. w hotelu „Gregory” w Kobyłce przy ul. Napoleona 4, w godzinach rannych 9.30 – 11.30. śniadanie z biznesem odbyło się na temat „Siła Współpracy”. Po powitaniu dokonanym przez burmistrza Roberta Roguskiego nastąpiły wypowiedzi specjalistów i osób prezentacje. Organizatorzy skupili się na przedstawieniu przedsiębiorcom różnorodnych narzędzi współpracy zarówno na płaszczyźnie lokalnej, jak i międzynarodowej. Zaczęto bardzo egzotycznie, bo od przedstawienia możliwości, jakie dają przedsiębiorcom kontakty biznesowe z Indiami, krajem olbrzymiego rynku zbytu i wielkiej sile gospodarczej.
Wśród prelegentów znalazła się Anna Kalata, prezes Zarządu spółki GLOBFACTOR świadczącej usługi w zakresie doradztwa biznesowego w zakresie wprowadzania na rynek Indii produktów i usług, a jednocześnie ekonomistka, nauczyciel akademicki i była Minister Pracy i Polityki Społecznej. Jako wieloletni praktyk i ekspert w zakresie rynku indyjskiego Pani Kalata zachęcała do inwestowania i nawiązywania kontaktów na wymagającym, ale otwartym rynku. Jak zaznaczyła, pomimo różnic kulturowych Indie są doskonałym partnerem do podejmowania wieloletniej współpracy. Jak podsumowała: biznes w Indiach to polisa na życie dla firm, gdyż tam bardzo trudno zbankrutować.
Partnerstwu publiczno – prywatnemu swoje wystąpienie poświęcił kolejny gość. Bartosz Korbus założyciel Instytutu Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, doświadczony w realizacji inwestycji finansowych ze środków UE i wdrażaniu projektów w PPP przekazał wiedzę praktyczną o zaletach, ale również ryzyku płynącym z tego rodzaju kontraktów. Z żywym zainteresowaniem wszyscy przysłuchiwali się różnorodnym rozwiązaniom wykorzystywanym przez inne samorządy w Polsce, które z pewnością można przenieść na grunt Kobyłki. Wydaje się, że dobrym pomysłem jest budowa drogi w partnerstwie publiczno – prywatnym. Jedna z opcji: samorząd zleca budowę i utrzymanie drogi np. na 10 lat (w przetargu), partner prywatny wykonuje, a później otrzymuje wynagrodzenie za stałe i kompleksowe utrzymanie drogi (naprawy, odśnieżanie, utrzymanie zieleni, itp.). Może być to też budowa np. sądu w takim partnerstwie. Może być to też powiązane ze współfinansowaniem części zadań, z przedsięwzięciem, które ma dofinansowanie z UE, płaceniem w transzach za wykonanie inwestycji, ale zawsze jest tam element wynagrodzenia pobieranego przez podmiot prywatny za utrzymanie obiektów. „Kontrakt PPP daje możliwość stabilnego kontraktu z podmiotem publicznym” – podkreślał prelegent.
Przedstawicielki Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych wprowadziły słuchaczy w temat sukcesji w obliczu obowiązujących i projektowanych zmian prawnych. Anna Kosil – Jarząbek – sukcesorka w firmie KOSIL Kancelaria Adwokacka oraz Zofia Rekosz – współwłaścicielka Biura Rachunkowego AZYL S.C. Zofia Rekosz, Małgorzata Rola współpracują na co dzień z PARP oraz Ministerstwem Rozwoju i stanowią ciało doradcze wyrażające praktyczne opinie zakładanych zmian w prawie spadkowym. Obecnie jednym z zagrożeń jest natychmiastowa likwidacja przedsiębiorstwa w wyniku choroby lub śmierci właściciela. Automatycznie zamykana jest działalność gospodarcza, mimo, że spadkobiercy lub zarząd mógłby z powodzeniem ochronić miejsca pracy i dalej zapewnić firmie produkcję. W nowej ustawie przewiduje się powołanie zarządcy sukcesyjnego, który może być ustanowiony zarządcą firmy jeszcze za życia właściciela. Ostatnim prelegentem był Marek Kuch, który poświęcił swoje wystąpienie Millenialsom, czyli pokoleniu osób urodzonych pomiędzy 1980 – 2000 r. oraz wyzwaniom, przed jakimi obecnie stoją na rynku pracy. Należy zaznaczyć, że w Polsce jest to grupa blisko 9 mln osób. „Millenialsi = wyzwanie” – stwierdzał Pan Marek Kuch. „Jest to pokolenie przełomu na rynku pracy”.
Burmistrz Miasta Kobyłka – Robert Roguski podsumowując spotkanie podziękował wszystkim za obecność, za inspirujące pytania i wypowiedzi. Zachęcił również kobyłkowskich przedsiębiorców do większej otwartości w podejmowaniu wyzwań i współpracy w obszarach prowadzonych działalności.
Zapraszamy na stronę internetową naszej gazety lub youtube, gdzie zamieścimy fragmenty filmów z wypowiedziami.
Śniadanie stało się także okazją do dyskusji o bieżących inwestycjach, priorytetowych zadaniach oraz planach rozwoju miasta Kobyłka na najbliższe lata.
/Janina Czerwińska/