ggg ggg ggg

Serock w wielosetletniej walce o niepodległość ma swoje znaczące miejsce

22 lutego 2018 roku, odbyło się spotkanie będące częścią serockich obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Konferencja historyczna pt. „Serockie drogi do niepodległości” odbyła się w gościnnych progach Ośrodka Orange Szkolenia w Serocku.

Organizatorami konferencji byli: burmistrz Miasta i Gminy Serock – Sylwester Sokolnicki, przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku – Artur Borkowski, Muzeum Historyczne w Legionowie, dr Sławomir Jakubczak. Konferencję poprowadził dr Mirosław Pakuła z Muzeum Historycznego w Legionowie, Filia „Piaski”. Wśród zebranych w sali ośrodka Orange zasiedli nie tylko znakomicie goście – historycy, pasjonaci historii, goście i mieszkańcy, ale także młodzież szkół miasta i gminy Serock.
Celem serockiej konferencji było przybliżenie historycznych uwarunkowań – politycznych, militarnych, społecznych, religijnych, które wpłynęły na dążenia niepodległościowe Polaków w czasie 123-letniej niewoli, ale przez pryzmat historii lokalnej samego Serocka i okolic. Fakty, wydarzenia oraz ludzie działający w tych latach, w Serocku i okolicach pozwalają lepiej zrozumieć, na czym polegał fenomen walki o niepodległość, patriotyzm, który przekazywany był z pokolenia na pokolenie i niezachwiane przekonanie, że trzeba walczyć, że Polska będzie niepodległa. Umacnianie poczucia tożsamości lokalnej, pielęgnowanie postaw patriotycznych i uczestniczenie w działaniach, które z pozoru były skazane na klęski, paradoksalnie przybliżało z każdą walką, z każdym powstaniem naszych przodków do momentu odzyskania niepodległości.
Każdy z referatów wygłoszonych podczas konferencji przedstawiał różne aspekty działań, walk o niepodległość, czy życia społecznego oraz wybijających się postaci mających wpływ na rolę Serocka przez dziesięciolecia, aż do uzyskania niepodległości
Wykład prof. dr hab. Janusza Odziemkowskiego (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie Wydział Nauk Historycznych i Społecznych) pt. „Etos walki i czynu nigdy nie wygasły…” dotyczył m.in. tego, jak w XIX wieku, w społeczeństwie polskim żyjącym w trzech zaborach, pozbawionym własnego państwa, poddanym olbrzymiej presji wynaradawiania, stale obecny był etos walki o niepodległość. Jej etapy wyznaczały kolejne powstania narodowe i legenda epoki napoleońskiej, a credo obejmowało przeświadczenie, że rozbiory stanowiły naruszenie uniwersalnego porządku i krzywdę możliwą do naprawienia jedynie poprzez walkę. Udział w niej uważany był za przejaw najwyższych cnót obywatelskich i obowiązek każdego, kto za Polaka się uważał.
Kolejny wykład pt. „Napoleońskie dziedzictwo na Mazowszu. Twierdze Serock i Modlin w dobie Księstwa Warszawskiego” wygłoszony przez dr Piotra Oleńczaka (Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie) przeniósł nas do czasów napoleońskich, kiedy to w grudniu 1806r. Cesarz Francuzów podjął decyzję o umocnieniu w centralnej części Polski „Trójkąta strategicznego” składającego się z twierdz w Modlinie, Serocku i warszawskiej Pragi. Lata 1807 – 1809 to czas intensywnych robót fortyfikacyjnych. W Serocku Napoleon zaplanował rozleglejszą (7 bastionów) twierdzę niż w Modlinie (5 bastionów). Tak duże znaczenie twierdzy w Serocku miało swoje polityczne i militarne uzasadnienie – do 1809 roku Serock był miastem granicznym Księstwa Warszawskiego z Austrią. W czasie wojny polsko–austriackiej 1809 roku Twierdza w Serocku spełniła swoją rolę – jej garnizon skutecznie zabezpieczał granicę przed wojskiem austriackim.
Na temat „Mazowsze Północne w dobie walk o niepodległość 1794 – 1918” wypowiedział się prof. dr hab. Janusz Szczepański (Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku Wydział Historyczny). Społeczeństwo Mazowsza zaświadczało swój patriotyzm już w czasach Insurekcji Kościuszkowskiej oraz wojen napoleońskich. Wzięło aktywny udział w walce zbrojnej przeciwko carskiemu zaborcy podczas Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego. Przeciwstawiało się rusyfikacji oraz walczyło o język polski w szkołach i urzędach w okresie popowstaniowym, a także uczestniczyło w czynie zbrojnym podczas I wojny światowej (udział w POW).
O tym, jak istotną rolę Serock odegrał w wydarzeniach rozgrywających się na Mazowszu od XVIII od XX wieku, mówiła w wykładzie pt. „Serock i mieszkańcy ziemi serockiej wobec zrywów niepodległościowych XIX wieku” dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku Wydział Historyczny). Powstała w XIX wieku twierdza stała się ważnym elementem działań zbrojnych w czasie Powstania Listopadowego. Podczas powstania 1830 roku była miejscem lokalizacji oddziałów, których zadaniem była osłona przeprawy przez rzekę. Najważniejszą rolę odegrał Serock w wyprawie wojsk polskich na armię rosyjską. Lasy serockie były miejscem koncentracji oddziałów powstańczych w roku 1863 r., m.in. grupa „dzieci warszawskich” pod dowództwem Roberta Skowrońskiego w rejonie wsi Karolino.
„Organizatorzy życia społecznego w Serocku i ziemi serockiej, w okresie od powstania styczniowego do odzyskania przez Polskę niepodległości” to temat przedstawiony przez dr Sławomira Jakubczaka (Kancelaria Sejmu). W II połowie XIX i na początku XX w. Serock, mimo utraty praw miejskich, pełnił ważną funkcję administracyjną i sądowniczą. Mieścił się tu Urząd Gminy Zegrze oraz siedziba sądu, obejmującego swoim zasięgiem też dwie inne gminy powiatu pułtuskiego – Gzowo i Zatory. Najważniejszą postacią większości inicjatyw był Zygmunt Szaniawski. Jako dyrektor młyna w Zegrzynku zaczął od tworzenia instytucji ważnych dla osób związanych z tym zakładem. Zorganizował tu szkołę, świetlicę z czytelnią oraz sklep spółdzielczy. Był też działaczem Ligi Narodowej i jednym z liderów Towarzystwa Oświaty Narodowej oraz wiceprezesem Pułtuskiego Towarzystwa Rolniczego. W Serocku był jednym z inicjatorów powołania straży ogniowej oraz szkoły koszykarstwa i współdziałał z innym wielkim społecznikiem, doktorem Antonim Kędzierskim. W tworzenie kółek rolniczych zaangażowali się w Woli Kiełpińskiej Franciszek Radziwiłł, w Dzierżeninie Karol Dłużewski z Pobyłkowa i Stanisław Skarżyński w Popowie. W tworzenie kółek rolniczych, kas pożyczkowo-zapomogowych, a później też w prace serockiego komitetu obywatelskiego włączali się: w Serocku ksiądz Jan Milewski, w Popowie ksiądz. Józef Krzyżewski, w Dzierżeninie ksiądz Michał Sawicki i w Zatorach ksiądz Franciszek Kuligowski.
Niestety, kolejny prelegent dr hab. Jacek Emil Szczepański (Muzeum Historyczne w Legionowie) z przyczyn niezależnych nie uczestniczył w spotkaniu, ale jego wykład pt. „Militarne aspekty Wielkiej Wojny w Serocku i okolicach” znajdzie się w publikacji pokonferencyjnej.
Zwieńczeniem konferencji historycznej była część artystyczna, przygotowana przez Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, podczas której usłyszeliśmy cytaty, złote myśli i maksymy Marszałka Józefa Piłsudskiego (w interpretacji Andrzeja Precigsa), pieśni legionowe i lwowskie piosenki w wykonaniu aktorów: Stanisława Górki i Wojciecha Machnickiego przy akompaniamencie Zbigniewa Rymarza, pod opieką artystyczną – Tomasza Gęsikowskiego.

/Janina Czerwińska/

3 172 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
III wyszkowski bieg Tropem Wilczym

III wyszkowska edycja biegu Tropem Wilczym w opinii organizatorów, jak i samych uczestników pod wieloma względami przejdzie do historii, jako...

Zamknij