Konferencja prasowa oraz debata z samorządowcami w Ostrowi Mazowieckiej miała miejsce w ubiegły czwartek, 27 marca 2025 r. w Starej Elektrowni. Kampanijny szlak na Mazowszu tego dnia rozpoczął się od spotkania w Ostrołęce, poprzez Ostrów Mazowiecką, aż po Garwolin.

Kampania „SAMORZĄDY NAPRZÓD” to inicjatywa skierowana do przedstawicieli samorządu terytorialnego wszystkich szczebli – od radnych sołeckich i osiedlowych, przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, po starostów i marszałków.
W ramach kampanii ruszyła trasa po 16 województwach, podczas której odbywają się briefingi prasowe, spotkania z samorządowcami z udziałem ministrów lub posłów, a także mniejsze spotkania w lokalnych centrach kultury i bibliotekach. Liderami i inicjatorami akcji są: Posłanka Elżbieta Polak, Poseł Marek Sowa i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Karnowski. Inauguracja kampanii miała miejsce w poniedziałek, 10 lutego w Gdańsku. Gościem specjalnym na otwarciu kampanii był Prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Obecnie rozpoczął się 25 marca kolejny objazd województw. Spotkanie w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Samorządy Naprzód – Ruszamy w Polskę!”, to przede wszystkim projekt samorządowego poparcia Rafała Trzaskowskiego, który ogólnie ma też na celu dyskusję o przyszłości polskich miast i regionów oraz wzmocnienie współpracy między lokalnymi władzami a administracją centralną.
W Ostrowi Mazowieckiej organizatorzy, przedstawiciele władzy różnych szczebli i samorządowcy lokalni spotkanie rozpoczęli od udziału w tworzeniu materiału promocyjnego na potrzeby kampanii, gdzie ekipa i goście przedstawiali hasła kampanii typu: „Cała Polska Naprzód!”, „Rafał Trzaskowski”, „Samorządy Naprzód”, „Samorządy z Rafałem Trzaskowskim”, itp. Następnie liderzy grupy udzielali wypowiedzi na temat kampanii, samorządu i kandydata na Prezydenta. „Jest jednym z nas i my dziś stajemy ramię w ramię przy Rafale”. Podkreślali jego długoletnią pracę w samorządzie, we władzach partyjnych i rządowych. Przekonywali, że jest najlepszym kandydatem na Prezydenta, jest przewidywalny i będzie pracował od pierwszych dni urzędowania.
W drugiej części spotkania uczestnicy udali się do sali w Starej Elektrowni, gdzie przedstawili się liderzy projektu: Elżbieta Polak – Posłanka na Sejm RP i Marek Sowa – Poseł na Sejm RP oraz goście: Michał Jaros – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Andrzej Halicki – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Mariusz Popielarz – Poseł na Sejm RP oraz Hubert Betlejewski – Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej.
Konwencja spotkania polegała na swobodnej wypowiedzi liderów i gości, którzy przekazywali informacje o samej kampanii samorządowej oraz kandydata Rafała Trzaskowskiego – ich zdaniem najlepszego kandydata i lidera samorządu. Przy okazji padły instrukcje współdziałania i uczestnictwa w grupie osób – jak mówiono „naszej rodzinie samorządowej”, w której jest już 14.581 osób. Proponowano dołączenie. W dniu startu kampanii została uruchomiona specjalna strona internetowa www.samorzadynaprzod.pl, na której przedstawiciele polskiego samorządu mogą się zarejestrować i zadeklarować swoje poparcie dla kandydata na Prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego. „Jesteśmy ambasadorami Rafała Trzaskowskiego, a wy jesteście liderami naszych społeczności”.
W trakcie wielokrotnie padały słowa na temat aktywnego wsparcia w kampanii, przekonywania i wchodzenia w społeczności lokalnej z tym przekazem. Liderzy odnosili się także do spraw polityki bieżącej, do wspólnoty i tego, że „Potrzebujemy prezydenta, który jest w stanie nas zjednoczyć” oraz osób, które są skuteczne w Europie, znają problemy, potrafią zawierać sojusze. Odnoszono się również negatywnie do działań partii prawicowych. Przy okazji pojawiła się informacja o nowym projekcie, który warto, by przedłużyć i można byłoby wykorzystać środki z KPO. Apelowano, by zebrani do wyborów udali się całymi rodzinami, przekonywali znajomych i inne osoby.
Z kolei poseł Mariusz Popielarz bardzo doceniał Ostrów Mazowiecką i burmistrza miasta Huberta Betlejewskiego: „Wyjątkowe miasto, które zostało odbite z rąk PiS – źle się działo, teraz jest w dobrych rękach… Dzieje się dużo dobrych rzeczy, dobra współpraca z samorządami, sąsiadami, wojewodami i władzami centralnymi”.
Niestety, zostały również poruszone sprawy bolesne dla mieszkańców.
W pytaniach padło: Dlaczego ceny gazu idą tak w górę? Co się dzieje – dlaczego są tak drastyczne ceny gazu? Pytano o drożyznę, problemy, a w kontekście sytuacji w Polsce, uczestnik spotkania pytał: „Co ja mam powiedzieć zwykłemu człowiekowi?” Próby wyjaśniania sytuacji przez liderów spotkania nie trafiały do rozmówcy. Próby wyjaśniania poprzez brak lub niedobre rozwiązania przyjęte przez poprzedników (PiS, czy premiera Morawieckiego), też nie przekonywały. Dyskusja toczyła się dalej rozszerzana przez kolejne sprawy przedsiębiorstw, np. zbrojeniowych, które nie mają zamówień. To mówił przedsiębiorca z branży związanej z przemysłem zbrojeniowym: nie ma przetargów, nie są rozstrzygane szybko, zatrzymywane procedury, a nie ma powodów do tego. Jak się wydaje przedsiębiorstwa chcą powrotu do przetargów w starym systemie zamówień. Dyskusja zamarła po propozycji, aby te sprawy omówić w innym czasie i miejscu.
No cóż goście nie radzili sobie z realiami, ale też oprócz warstwy promocyjnej kampanii liderzy ruchu samorządowego powinni reagować na zgłaszane stanowiska, chociaż być może różnią się od ich oczekiwań. Samorządowcy, czy przedsiębiorcy reagują na zagrożenia, bo są bliżej narastających problemów ich mieszkańców lub firm.
/J.Cz./