ggg ggg ggg

Ruszyła procedura przetargowa na budowę nowej szkoły w Kobyłce

Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć poinformowała o ogłoszeniu postępowania na budowę nowego budynku szkoły przy ul. Dworkowej i ul. Ceramicznej. Projekt przewiduje powstanie trzykondygnacyjnego gmachu z przeznaczeniem na szkołę dla 550 uczniów i oddziału przedszkolnego, wraz z salą gimnastyczną oraz infrastrukturą zewnętrzną. Kobyłkowski magistrat czeka na oferty do 10 marca br. licząc, że nie przekroczą one kwoty zabezpieczonej na realizację inwestycji w budżecie miasta.

W ubiegły poniedziałek, 20 lutego Burmistrz Miasta Kobyłka Edyta Zbieć przekazała mieszkańcom za pośrednictwem mediów społecznościowych informację o ogłoszeniu postępowania na realizację niezbędnej, choć przez kilkanaście lat odwlekanej inwestycji, czyli budowy nowej szkoły w Kobyłce.
„W dniu 8 lutego 2023 roku wysłaliśmy do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej ogłoszenie o zamówieniu postępowania na budowę budynku szkoły przy skrzyżowaniu ul. Dworkowej i ul. Ceramicznej w Kobyłce. Ogłoszenie to zostało opublikowane w dniu 13.02.2023 r. po przepisowym upływie 5 dni od dnia przesłania. Termin składania ofert to 10.03.2023 r. do godziny 12:00” – poinformowała Burmistrz Edyta Zbieć w obszernym wpisie zamieszonym na Facebooku, jednocześnie zwracając uwagę na okoliczności towarzyszące ambitnemu przedsięwzięciu, które przez lata nie mogło doczekać się realizacji:
– Kobyłka to miejscowość, w której w ostatnich latach dynamicznie przybywa nowych mieszkańców. Średnia wieku mieszkańca to 37,1 lat. Powstające w ciągu ostatnich kilkunastu lat nowe osiedla developerskie to właśnie nowi mieszkańcy – przeważnie młodzi i ich dzieci. O konieczności budowy nowej szkoły mówi się tu od dawna. Przy czym, „mówi się” to dobre określenie, bowiem „Trójka” (czyli ostatnia wybudowana placówka) powstała w czasach, gdy burmistrzem był Michał Jakubowski. Przez trzy kolejne kadencje miastu przybywało mieszkańców i wprawdzie rozbudowano SP nr 3, ale rozbudowa polegała głównie na powstaniu hali sportowej i kilku klas. Za mało – zdecydowanie za mało. Niemniej o potrzebie budowy nowej szkoły mówiono, pisano w protokołach, że trzeba myśleć i… skończyło się jedynie na dyskusji, na rozważaniach, powstały nawet jakieś analizy – no i tyle z tego. Podczas tych 12 lat ówczesnym decydentom nie udało się nawet wybrać lokalizacji pod przyszłą szkołę. Władze obecnej kadencji, która jest bardzo trudna z uwagi na zewnętrzne uwarunkowania (pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja) stoją przed dużym wyzwaniem, jeśli chodzi o tak duże inwestycje.
Już na samym początku problemem dla starej/nowej Rady (w Radzie zasiadają głównie osoby, które były radnymi lub stanowiły trzon zarządu poprzednich kadencji) był wybór jedynej, odpowiedniej ze względu na powierzchnię i własność oraz przeznaczenie w studium – lokalizacji, a potem także wybór formy montażu finansowego.
Przedstawiałam Radzie propozycje różnych rozwiązań finansowania obiektu oświatowego, równolegle realizując działania związane z projektowaniem szkoły. W końcu udało się w wieloletniej prognozie finansowej zabezpieczyć środki pochodzące ze środków własnych i z obligacji, na wybudowanie budynku szkoły w systemie 2-letnim – poinformowała Burmistrz Edyta Zbieć przybliżając mieszkańcom szczegóły planowanej inwestycji.
„Projekt zakłada powstanie budynku szkoły z oddziałami przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą zewnętrzną przy ul. Dworkowej w Kobyłce.
Zaprojektowany został budynek szkoły, który jest obiektem trzykondygnacyjnym wraz z jednokondygnacyjną salą gimnastyczną. Budynki będą niepodpiwniczone. Konstrukcje obu budynków będą od siebie niezależne, z wyłączeniem fundamentów w strefie ich sąsiedztwa, na których opierać się będą oba obiekty.
Główny układ konstrukcji nośnej przyszłego budynku szkoły, zaprojektowano jako konstrukcję stalową w technologii modułowej. W projektowanym budynku przyjęto, że w nowej szkole będzie uczyło się około 550 uczniów, zaś przedszkole pomieści około 100 dzieci. Zakłada się, że będzie tu pracowało około 65 osób obsługi.
Projekt nowej szkoły przewiduje, że na parterze znajdą się następujące pomieszczenia: sala gimnastyczna, szatnie, sanitariaty, pomieszczenia nauczycielskie, techniczne, socjalne, jadalnia, 3 sale przedszkolne (w tym jedna z możliwością podziału) i 2 sale wykładowe, patio – biegnące przez wszystkie kondygnacje. Na pierwszym piętrze znajdzie się: 10 sal do zajęć, wyposażonych w magazynki, biblioteka, gabinety logopedy i terapeuty, sala multimedialna, pomieszczenia socjalne, sanitarne i patio – biegnące przez wszystkie kondygnacje. Na kondygnacji drugiej znajdzie się: 10 sal zajęciowych z magazynkami podręcznymi, 3 sale zajęciowe do samodzielnej nauki, pomieszczenia nauczycielskie, socjalne, sanitariaty, sala kinowa, biuro księgowej i patio – biegnące przez wszystkie kondygnacje.
Gabaryty inwestycji: Powierzchnia zabudowy – 2 428,67 m²; Powierzchnia użytkowa – 4 759,3 m²; Kubatura – 14 417,19 m³; Wysokość – 12 m; Długość – 80,30 m; Szerokość – 43,30 m;
Liczba kondygnacji – 3. Zagospodarowanie terenu obejmuje: Boisko z bieżnią, stanowisko do skoku w dal, plac zabaw. Budowę sieci wewnętrznych: elektroenergetycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej, teletechnicznej, deszczowej. Budowę przyłączy do sieci: wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektroenergetycznej, teletechnicznej. Miejsca postojowe dla rowerów, a także parking zewnętrzny dla samochodów osobowych (30 miejsc) i jedno miejsce postojowe dla autobusu”.
– Oczywiście cały czas będziemy śledzić możliwości sfinansowania chociaż częściowego inwestycji ze środków zewnętrznych – podkreśla Burmistrz Edyta Zbieć. – Liczymy bardzo na program rządowy Puszczyk, z którego można sfinansować inwestycje, polegające na budowie nowych budynków użyteczności publicznej (m.in. budynków przeznaczonych na cel oświaty) i trzymamy kciuki za to, żeby wpłynęły oferty, które nie przekroczą kwoty zabezpieczonej na budowę szkoły w budżecie miasta.
/opr. KW/

1 342 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podziękowania dla ząbkowskiego Komendanta Policji

Burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk podziękowała za kilkuletnią współpracę i służbę na rzecz naszego miasta, dotychczasowemu Komendantowi ząbkowskiej Policji, podinsp. Marcinowi...

Zamknij