Do najnowszej edycji Radzymińskiego Budżetu Obywatelskiego, projekty mogą zgłaszać osoby indywidualne, grupy mieszkańców oraz organizacje pozarządowe. Nabór projektów rusza 8 marca i potrwa do 22 marca 2019 r.
Kwota 750 tys. zł zostanie podzielona pomiędzy projekty inwestycyjne, dotyczące ładu przestrzennego oraz nieinwestycyjne, m.in. związane ze sportem i kulturą, w tym z podtrzymywaniem i upowszechnianiem tradycji narodowej.
Kto może zgłosić projekt do RBO 2019
Zgłosić projekt lub głosować w nowej edycji Budżetu Obywatelskiego może każdy mieszkaniec gminy Radzymin, który w dniu zgłoszenia/głosowania ma ukończone 13 lat. Projekt może również zgłosić grupa mieszkańców licząca do 5 osób, w której każdy z jej członków spełnia warunki wspomniane powyżej. UWAGA! Miejsce zamieszkania na terenie gminy ustalane jest w oparciu o rejestr meldunkowy, stały spis wyborców lub listę posiadaczy Radzymińskiej Karty Mieszkańca.
Jak zgłaszać projekty
Uwaga! Od 8 marca projekty można zgłaszać on – line (na stronie: https://budzetobywatelski.radzymin.pl). Zgłoszeń można dokonywać także na formularzu dostępnym do pobrania na Platformie Konsultacji Społecznych Gminy Radzymin (https://budzetobywatelski.radzymin.pl) w sekcji „Do pobrania”. Wersja w formie papierowej jest dostępna w siedzibie Urzędu przy Pl. T. Kościuszki 2 (w Biurze Obsługi Interesanta i w Referacie Partycypacji i Polityki Społecznej pok. nr 34). Pobrany formularz może być złożony przez Wnioskodawcę osobiście w Biurze Obsługi Interesanta lub w Referacie Partycypacji i Polityki Społecznej. Wersję elektroniczną prosimy przesłać na adres: budzetobywatelski@radzymin.pl lub za pomocą Elektronicznej Skrzynki Podawczej Urzędu Miasta i Gminy Radzymin. Na zgłoszenia listowne czekamy pod adresem: Urząd Miasta i Gminy Radzymin, Pl. T. Kościuszki 2, 05-250 Radzymin z dopiskiem „Budżet Obywatelski 2019 – Projekt”. Każdy uprawniony mieszkaniec może zgłosić tylko jeden projekt.
Na jakie pomysły czekamy
Środki (750 tys. zł z budżetu gminy) zostaną podzielone na: projekty dot. ładu przestrzennego (pula 400 tys. zł); projekty dot. działań inwestycyjnych i remontowych w zakresie infrastruktury drogowej oraz poprawy bezpieczeństwa publicznego (pula 200 tys. zł); projekty nieinwestycyjne o charakterze prospołecznym, rekreacyjnym, sportowym, kulturalnym (pula 80 tys. zł); projekty nieinwestycyjne mające na celu podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, w szczególności obejmujące działania dotyczące uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej (pula 70 tys. zł).
Przed wypełnieniem formularza zgłoszeniowego prosimy o zapoznanie się z regulaminem Radzymińskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. W ramach Budżetu Obywatelskiego mogą być zgłaszane projekty, które należą do zadań własnych Gminy oraz nie są sprzeczne z obowiązującymi w gminie planami, politykami i programami oraz są ogólnodostępne. (Więcej informacji na https://budzetobywatelski.radzymin.pl ).
Harmonogram Budżetu Obywatelskiego na rok 2019
Od 22.02.2019 r.-17.06.2019 r. Działania edukacyjne, informacyjne, promocyjne; 08.03.2019 r. – 22.03.2019 r. Przyjmowanie propozycji projektów do realizacji;
25.03.2019 r. – 29.04.2019 r. Weryfikacja formalna i merytoryczna projektów;
06.05.2019 r. Ostateczny termin podania do publicznej wiadomości wyników weryfikacji projektów;
15.05.2019 r. Podanie do publicznej wiadomości listy projektów poddanych pod głosowanie;
20.05.2019 r. do 02.06.2019 r. Głosowanie nad propozycjami projektów;
17.06.2019 r. Ogłoszenie listy wybranych projektów do realizacji.
Jak głosować
Głosowanie nad projektami przeprowadza się poprzez oddanie głosu elektronicznie z wykorzystaniem aplikacji do głosowania na stronie internetowej (https://budzetobywatelski.radzymin.pl) lub złożenie papierowej karty do głosowania w stacjonarnym lub mobilnym punkcie do głosowania. Wypełnione karty można przesłać także na adres Urzędu z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski 2019 – Głosowanie”.
Uwaga! W przypadku głosowania za pomocą interaktywnej karty dostępnej na stronie internetowej https://budzetobywatelski.radzymin.pl, konieczne jest wpisanie kodu weryfikacyjnego, który głosujący otrzyma poprzez SMS na podany przez siebie numer telefonu komórkowego.
Formularz karty do głosowania będzie można pobrać z Platformy Konsultacji Społecznych Gminy Radzymin (https://budzetobywatelski.radzymin.pl) lub otrzymać w Biurze Obsługi Interesanta i w punktach do głosowania.
Wybory odbędą się w terminie: 20 maja – 2 czerwca 2019 r. Głosowanie przez Internet rozpoczyna się 20 maja 2019 r. o godz. 00:01, a kończy 2 czerwca 2019 r. o godz. 23:59. Głosowanie na kartach papierowych rozpoczyna się z dniem 20 maja 2019 r., a kończy w dniu 2 czerwca 2019 r. i odbywa się w punkcie konsultacyjnym w Urzędzie Miasta i Gminy Radzymin w godzinach pracy Urzędu lub listownie (decyduje data wpływu do Urzędu).
Uwaga! Każdemu mieszkańcowi uprawnionemu do głosowania przysługuje jeden głos.
Wyniki głosowania poznamy do 17 czerwca 2019 roku.
/i/