ggg ggg ggg

Rozwój kształcenia zawodowego priorytetem w powiecie wołomińskim (30.04.2013)

25 kwietnia w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu porozumienie o współpracy podpisało Starostwo Powiatowe w Wołominie oraz  zarząd Spółki „Koleje  Mazowieckie – KM”.
 
Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia w zawodach związanych z kolejnictwem uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Wołomiński podpisali:  Piotr Uściński, starosta wołomiński, Konrad Rytel, wicestarosta oraz Artur Radwan, prezes Zarządu spółki „Koleje  Mazowieckie – KM”. Uroczystość odbyła  się  25 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu i w obecności uczniów, kadry pedagogicznej oraz gości m.in.: burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka, ks. dziekana dekanatu Tłuszcz Władysława Trojanowskiego, dyrektora Biura Spraw Pracowniczych Spółki „Koleje Mazowieckie” Marcina Karlikowskiego, przewodniczącego komisji Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa Rady Powiatu Wołomińskiego Janusza Czarnogórskiego, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Mariusza Dembińskiego, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Wołominie Katarzyny Pazio, kierownika Lokomotywowni w Tłuszczu Tomasza Oleksiaka.
 
Celem podpisanego Porozumienia jest tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju szkolnictwa zawodowego, w szczególności w zakresie praktycznego kształcenia uczniów w zawodach związanych z kolejnictwem. Zapisy porozumienia mówią m.in. o rozpoczęciu kształcenia w szkołach powiatowych w zawodach umożliwiających prace w utrzymaniu i eksploatacji taboru kolejowego, o popularyzacji wiedzy na temat zawodów związanych z kolejnictwem, o wypracowaniu programów praktyk zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu.
– Myślę, że to bardzo ważna umowa. Chcemy zachęcić do nauki w naszych szkołach technicznych. Udało się pozyskać do współpracy znakomitego partnera dysponującego odpowiednim zapleczem.  Wiem, że  zapisy porozumienia będą żywe i będą przynosiły wymierne efekty. Tłuszczańska szkoła słynęła z klas „kolejowych”. Warto do tego wrócić. Zawody techniczne  przeżywają  swój renesans.  Osoby posiadające tak gruntowną wiedzę praktyczną są teraz poszukiwane na rynku pracy – mówił Starosta Piotr Uściński. – Ważne jest,   aby uczniowie  mogli wykorzystać swe szanse, aby mogli zdobywać doświadczenie i korzystać z niego po ukończeniu nauki w szkole –  podkreślił  Piotr Uściński.  Do wysłuchania wypowiedzi starosty oraz filmów z fragmentami uroczystości zapraszamy na stronę naszej gazety: www.kurier-w.pl
Otwiera się perspektywa rozwoju, jak zauważył starosta. Spółka „Koleje  Mazowieckie – KM” zapewni odpowiednie miejsca pracy, urządzenia i warsztaty uczniom szkół odbywającym praktyki zawodowe, a tym samym umożliwi odbywanie praktycznej nauki zawodu i staży na terenie sekcji napraw i eksploatacji taboru, z uwzględnieniem  najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych. Swą opieką  spółka „Koleje  Mazowieckie – KM”  obejmie także nauczycieli,   pomagając im w podnoszeniu kwalifikacji.  Dla  najzdolniejszych uczniów  przewidziano stypendia.  Co ważne – powiatowe szkoły techniczne będą na bieżąco informowane o potrzebach zatrudnienia absolwentów przez „Koleje  Mazowieckie – KM” tak by można było dostosować ofertę kształcenia do realnych potrzeb rynku pracy.
 
Z kolei Artur Radwan, prezes Zarządu spółki „Koleje Mazowieckie – KM” zapewniał, że dziś kolej potrzebuje szczególnie mądrych, zdolnych, młodych ludzi. Jest to szansa, która na pewno zostanie wykorzystana:
– Jestem przekonany, że dzięki podpisaniu porozumienia w niedalekiej przyszłości trafią do nas nowe, młode i wykwalifikowane osoby, które swoje zawodowe plany wiążą z Kolejami Mazowieckimi. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na pracę w naszej spółce. Ich zaufanie cieszy, ale jednocześnie zobowiązuje. Koleje Mazowieckie gwarantują nie tylko atrakcyjne warunki zatrudnienia, ale także bogaty pakiet świadczeń socjalnych oraz indywidualną ścieżkę rozwoju zawodowego i szeroki wachlarz szkoleń – podkreślał prezes Artur Radwan.
Osobą, która nie ukrywała radości z kolejnego etapu związania się regionu i Tłuszcza z koleją był burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk. Tym bardziej, że wywodzi się z rodziny związanej z koleją – ojciec kolejarz. Przypomniał jak zrodził się pomysł o nawiązania i powrotu do zawodowych związków tłuszczańskiej młodzieży z PKP.
Po uroczystym podpisaniu dokumentów Porozumienia uczniowie szkoły zaprezentowali specjalny program z prezentacją multimedialną. Montaż słowno – muzyczny został podzielony na cztery części: o Mazowszu, o Powiecie Wołomińskim, o Tłuszczu, o Zespole Szkół im. K. K. Baczyńskiego i innych szkołach gminy. Każdą część przedzielone wierszami: K.K. Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Kazimierza Wierzyńskiego, by zakończyć występ piosenką Maryli Rodowicz i słowami „…wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet…”. Był to piękny i głęboko patriotyczny występ mówiący o historii naszego regionu i dziejach miasta, powiatu oraz ludziach. Młodym ludziom oraz ich opiekunom należą się gratulacje.
/J.Cz. + info/

Galeria zdjęć

2 356 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Las, Pamięć… (30.04.2013)

    Wiele się działo w ubiegłą sobotę 27 kwietnia 2013 r. w lasach okalających Kaczkowo Stare w gminie Brok....

Zamknij