„K.W.”: Panie Burmistrzu, za oknem praktycznie przedwiośnie, a więc dobry czas na myślenie o rozpoczęciu zaplanowanych na ten rok inwestycji. Zacznijmy od ambitnych zadań oświatowych i drogowych, których realizacja została zapowiedziana na lata 2016 – 2017?
Krzysztof Chaciński: Tak, jak deklarowałem przy okazji uchwalania budżetu, chciałbym jak największą ilość przetargów ogłosić i rozstrzygnąć jeszcze w sezonie zimowym. Sprzyja on dobrym cenom, dlatego te najbardziej kosztowne inwestycje, chciałbym rozstrzygnąć jeszcze przed nadejściem wiosny.
Na chwilę obecną ogłosiliśmy już przetarg na modernizację ulic: Batorego i 11 listopada, które powiązane są z budową gimnazjum, co oznacza, że na dzień 1 września br. muszą być gotowe. Oczywiście, prace przy budowie samego gimnazjum przebiegają bez zarzutu, sierpniowy termin zakończenia nie jest zagrożony. Na tym etapie możemy jeszcze pewne rzeczy poprawić, jeżeli chodzi o detale, zabezpieczenia itp.
Ogłoszony został również przetarg na budowę chodnika łączącego Ciemne i Stary Janków, a także opublikowane zostało zaproszenie do składania ofert w przetargu ograniczonym na rozbudowę Zespołu Szkół im. Ks. E. Czartoryskiej.
Proszę powiedzieć, na czym dokładnie będzie polegała rozbudowa Zespołu Szkół im. Księżnej Czartoryskiej?
W tym przypadku, przewidziane do realizacji będą dwa zadania – pierwsze polegające na nadbudowie piętra, drugie na termomodernizacji całego obiektu. Jeśli chodzi o nadbudowę piętra mamy postawione rygorystyczne warunki przetargowe tzn. w ciągu 75 dni, wykonawca musi dokonać prac rozbiórkowych, postawić wszystkie mury i zadaszyć budynek. Tak, aby 4 września br., kiedy dzieci rozpoczną naukę, te najcięższe, najbardziej uciążliwie prace były już zrealizowane.
Trzeba przyznać, że 75 dni na wybudowanie piętra w stanie surowym, to spore wyzwanie dla wykonawcy.
Założenie jest takie, że prace ruszą ok. 18 czerwca. W przypadku niedotrzymania terminów, przewidziane są kary rzędu kilkunastu tysięcy zł za każdy dzień opóźnienia. Dlatego, szukamy wykonawcy doświadczonego, który jest w stanie wykazać się prowadzeniem tego rodzaju inwestycji. Najważniejszym kryterium będzie w tym wypadku dla nas doświadczenie, na drugim miejscu cena. Wierzę, że to pozwoli nam na otrzymanie dobrej jakości usługi , za rozsądną cenę.
Jeszcze trudniejsze wydaje się zadanie stojące przed wykonawcą nowego przedszkola, który realizuje inwestycję w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Zdążycie?
W tym tygodniu uprawomocnia się pozwolenie na budowę przedszkola przy ul. Witosa. Do tego mamy sprzyjające warunki atmosferyczne. Wykonawca będzie pracował na dwie zmiany, dlatego na dzień dzisiejszy termin oddania inwestycji nie jest zagrożony. Od 1 września br. planujemy przyjęcie dzieci. Poza tym, do tego terminu zdążymy również wybudować infrastrukturę i drogę dojazdową. Nie ma najmniejszych obaw, ponieważ wszystkie prace są skoordynowane.
Kolejne z zapowiadanych przez Pana zadań to rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupnie. Na jakim jesteście etapie?
Do końca lutego zakończy się sporządzanie projektów wykonawczych, w międzyczasie toczy się już procedura uzyskania pozwolenia na budowę. Tutaj mamy dłuższy termin, bowiem oddanie zaplanowane zostało na 1 września 2017 r. Myślę, że ta inwestycja nie będzie generować większych utrudnień dla prawidłowego funkcjonowania szkoły, dlatego, że najpierw powstanie nowa część budynku, a dopiero po przeniesieniu do niej dzieci, rozpoczną się prace związane z adaptacją istniejącej części.
Kolejny interesujący temat, to oddział przedszkolny w Załubicach? Jak to wygląda na chwilę obecną?
W tym roku mamy przewidziane 150 tys. zł na projektowanie tego oddziału, jednak w tym temacie nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji. Mianowicie, zgłosił się do nas prywatny inwestor, który wstępnie zadeklarował gotowość zapewnienia interesującej nas liczby miejsc przedszkolnych dla 3,4,5 i 6 –latków na tym terenie. Jego placówka ma rozpocząć funkcjonowanie w sąsiadującej z Załubicami Rudzie. Jeśli te zapowiedzi się potwierdzą i dojdzie do szybkiego zawarcia porozumienia w tej sprawie z gminą, nie będzie konieczności projektowania i budowy oddziału przedszkolnego w Załubicach. Natomiast, jeśli się to nie skonkretyzuje, przystąpimy do sporządzania projektu. W każdym razie, mogę zapewnić, że od 1 września 2017r. na terenie północnym gminy Radzymin, czyli dla rejonu: Arciechów, Ruda, Załubice, będzie działał oddział przedszkolny dla 3,4, 5 i 6-latków, bezpłatny dla rodziców. Natomiast, czy to będzie przedszkole publiczne prowadzone przez gminę, przez podmiot gminny, czy też placówka niepubliczna, to już jest zmartwienie gminy, a nie rodziców. Zapowiedziany termin będzie dotrzymany.
Panie Burmistrzu, proszę jeszcze powiedzieć, czy budżet gminy to wszystko wytrzyma? Może jest szansa na jakieś środki zewnętrzne?
Wszystkie te zadania zostały dobrze przemyślane i rozsądnie zaplanowane w budżecie, dlatego na dzień dzisiejszy nie ma żadnych zagrożeń. Przetargi ostatecznie zweryfikują, czy pieniądze były dobrze oszacowane, niemniej w przypadku rozbudowy jednej, jak i drugiej szkoły wynikają one z kosztorysów inwestorskich, więc nie spodziewam się większych rozbieżności. Co do środków zewnętrznych, oczywiście jesteśmy gotowi ubiegać się o dotacje na wyposażenie, termomodernizację obiektów oświatowych. Natomiast na twardą infrastrukturę, czyli w temacie kubatury szkolnej najprawdopodobniej nie uda nam się pozyskać żadnego dofinansowania, ponieważ tego rodzaju inwestycje nie są finansowane i nie prowadzi się żadnych naborów. Staramy się za to pozyskać, jak najwięcej środków na modernizację i budowę dróg.
W takim razie, trzymamy kciuki za pomyślną realizację zaplanowanych inwestycji oświatowych i dziękujemy za rozmowę.
(R. S. Lewandowski)