ggg ggg ggg

Rocznica rozbicia pułtuskiego więzienia

73 lata temu miała miejsce uznawana za ostatnią akcję podziemia antykomunistycznego w wielkim stylu, operacja rozbicia więzienia w Pułtusku. Zakończona sukcesem brawurowa akcja okupiona została śmiercią jej dowódcy Stanisława Łaneckiego pseud. „Przelotny”.

Godnym upamiętnieniem tamtych wydarzeń były zorganizowane przez miejscowy Klub Gazety Polskiej, niedzielne uroczystości rocznicowe w Długosiodle i Pułtusku. Preludium do głównej części obchodów była wizyta delegacji przy grobie Stanisława Łaneckiego na cmentarzu w Długosiodle przy asyście honorowej członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty w Pułtusku.

Właściwa część rozpoczęła się Mszą w Kościele św. Józefa w Pułtusku, która zgromadziła liczne grono przyjaciół i sympatyków Żołnierzy Wyklętych, w tym harcerzy, kombatantów, samorządowców. Swoją obecnością obchody uświetnił m.in. poseł na Sejm RP ziemi pułtuskiej Henryk Kowalczyk.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zniczy pod upamiętniającą akcję tablicą, znajdującą się na przykościelnym dziedzińcu.
Tego wieczoru znicze zapłonęły także pod historycznym, nawiązującym do wydarzeń muralem na dawnym parkanie pułtuskiego więzienia.

Tradycyjnie już finał akcji miał miejsce w Sali Koncertowej zamku, gdzie w holu, na wychłodzonych uczestników czekała gorąca wojskowa grochówka, kawa i herbata. Kilkadziesiąt osób uczestniczyło we wspólnym śpiewaniu patriotycznych pieśni.
/Anna Ewa Król/

2 182 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Podsumowanie roku pracy Zarządu Powiatu Węgrowskiego

Podczas specjalnie zwołanej konferencji 20 listopada 2019 r. starosta Ewa Besztak stojąca na czele Zarządu Powiatu Węgrowskiego podsumowała pierwszy rok...

Zamknij