W środę, 18 września uczniowie klasy VI g ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie pod opieką wychowawcy, udali się do Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, aby zwiedzić wystawę Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej „Ramię krzep – Ojczyźnie służ. Historia Sokolstwa Polskiego w Ameryce”.
W gościnnych progach radzymińskiego muzeum oczekiwał na nas p. Grzegorz Trzyna – Naczelnik Zarządzania Zasobami Archiwalnymi IPN, który w efektowny sposób zapoznał nas z historią Sokolstwa Polskiego w Ameryce.
Wędrując wśród kręgów – gniazd z zainteresowaniem wsłuchiwaliśmy się w opowieść naszego przewodnika o początkach polskich stowarzyszeń w Ameryce oraz naszych rodakach, którzy wpisali się na trwałe w jej dzieje. Wśród unikatowych eksponatów mogliśmy zobaczyć m.in. .: list Heleny Paderewskiej, przewodniczącej Polskiego Białego Krzyża (PBK) do Agnieszki Wisły, odznaki związane z Sokolstwem, liczne zdjęcia, czy „Memoriał do cywilizowanych narodów świata w sprawie Polski”, przekazany przez Związek Sokołów Polskich w Ameryce na początku 1915 r. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych oraz wszystkim ambasadorom rezydującym w Waszyngtonie. Pan Grzegorz podkreślił wielkie zasługi Sokolstwa Polskiego w Ameryce dla odzyskania i zachowania przesz Polskę niepodległości, przypominając przy tym nie tylko udział organizacji w tworzeniu Armii Polskiej we Francji w 1917 r., ale także ogromne zaangażowanie polskich Sokołów w pomoc okupowanej Ojczyźnie podczas II wojny światowej. Wśród eksponatów na wystawie znalazły się też takie, które opowiadają o udziale ochotników za oceanu w walkach z Armią Czerwoną w pamiętnym 1920 roku. Z zainteresowaniem oglądaliśmy medale, odznaki i fotografie, należące do polskich Sokołów z Ameryki, ochotników w wojnie polsko-bolszewickiej.
Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że wystawa potrwa do 10 października i można ją zwiedzić od poniedziałku do piątku, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym (tel. 22 839 95 79, adres mailowy: mbw1920@muzn.pl ).
Naszą wędrówkę zakończyliśmy przeglądając interaktywny pulpit z historycznymi fotografiami i oglądając w kinowej muzealnej sali fragmenty archiwalnych filmów.
Następnie udaliśmy się na pobliski Cmentarz Poległych Żołnierzy Polskich 1920 roku, aby zapalonymi zniczami – ogniami naszej pamięci uczcić w 85. rocznicę polskich pilotów poległych w powietrznej bitwie z Niemcami, stoczonej 7.09.1939 r. pod niebem naszego miasta.
Warto w tym miejscu dodać, że kilka dni wcześniej pod pamiątkową tablicą, upamiętniającą poległych polskich pilotów samolotów bombowych PZL P- 37 B „Łoś” znicze zapalił były prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa pan Andrzej Szymczak i pani Danuta Paciorek, którzy za długoletnią współpracę z naszą szkołą zostali uhonorowani pamiątkowym medalem z wizerunkiem ppłka pil. Mariana Pisarka, wybitym z okazji jubileuszu 90-lecia szkoły.
Na zakończenie uczciliśmy też pamięć naszych rodaków, którzy zginęli, dostali się do niewoli i zostali wywiezieni na Syberię oraz do Kazachstanu po barbarzyńskim ataku Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na Polskę w dniu 17.09.1939 r.
Nasza klasowa wycieczka uzmysłowiła nam, że niezależnie od miejsca, w które rzuci nas los powinniśmy o Ojczyznę dbać, pamiętać o Niej i dla jej chwały pracować…
/Klasa VI G z wychowawcą/