ggg ggg ggg

Rajd Śladami Prymasa Tysiąclecia

23 maja miała miejsce niezwykła inicjatywa nawiązująca do 40. rocznicy śmierci oraz planowanej na 12 września beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Rajd swój początek miał przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, a zakończył się w Kamieńczyku w gminie Wyszków. To właśnie z kamieńczykowskiej parafii, z miejscowości takich jak Skuszew, Fidest i Gać pochodzą przodkowie Prymasa, jego pradziadowie, dziadkowie oraz rodzice.
Niezwykłe wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób: miłośników jazdy motocyklem, klubu skupiającego stare polskie Polonezy, pielgrzymów w autach indywidualnych i dwóch autobusach, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkową okolicznościową koszulkę.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem szczytnego przedsięwzięcia był znany radzymiński działacz społeczny Ryszard Załuska, zaś finał rajdu w Kamieńczyku to inicjatywa Anny Król – prezesa wyszkowskiej Fundacji Koherencja. W przyjęcie pielgrzymów na ziemi przodków prymasa zaangażowała się lokalna społeczność reprezentowana przez sołtysa Adama Bodzana, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Kamieńczanki”, druhów OSP, proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Kazimierza Klepackiego, a także wyszkowskie Stowarzyszenie Pepisko oraz Nadleśnictwo Drewnica.
Startujący z Radzymina pielgrzymi, jako pierwsze odwiedzili Sanktuarium Maryjne w Osuchowej. Stamtąd udali się do związanego z prymasem Andrzejewa, gdzie na cmentarzu parafialnym odwiedzili grób jego pochodzącej z Fidestu k/Wyszkowa matki Julianny Wyszyńskiej z domu Karp oraz uczestniczyli w nabożeństwie.
Kolejnym punktem rajdu była wizyta w Zuzeli n/Bugiem w gminie Nur, gdzie w 1901 roku urodził się Stefan Wyszyński. Przewodnikiem po świątyni oraz muzeum lat dziecięcych kardynała był miejscowy proboszcz ks. kanonik Jerzy Krysztopa.
Ostatnim punktem rajdu był tzw. popas w Kamieńczyku, gdzie uczestnicy symbolicznej pielgrzymki przywitani zostali przez Annę Król i Adama Bodzana oraz podjęci gorącą, serwowaną z kuchni polowej, wojskową grochówką przygotowaną przez druhów z OSP w Białymbłocie, kiełbaskami i kaszanką z grilla, ciastem. Poczęstunek ufundowany został przez Gminę Wyszków.
Andrzej Karp – krewny ze strony matki, opowiedział zebranym kilka ciekawych, związanych z prymasem faktów.
Reprezentacja uczestników oraz gospodarzy z proboszczem ks. Kazimierzem Klepackim na czele odwiedziła miejscowy cmentarz, gdzie na mogile dziadków prymasa – Piotra i Katarzyny Wyszyńskich, złożono kwiaty i zapalono znicze. W tym czasie druga delegacja udała się do odległych o kilka kilometrów upamiętnień.
We wsi Fidest, skąd pochodzi matka Stefana Wyszyńskiego, na delegację oczekiwał sołtys i krewny prymasa w jednej osobie Zdzisław Karp z małżonką, którzy wcześniej motocyklem pokonali całą trasę rajdu.
We wsi Gać (dziś Podgać) na pielgrzymów oczekiwali krewni ze strony ojca – państwo Pągowscy z sołtys Katarzyną Tryc i zaproszonymi gośćmi.
Symbolicznym zakończeniem I Rajdu Śladami Prymasa Tysiąclecia w Kamieńczyku było wkopanie przekazanego przez Nadleśnictwo Drewnica dębu poświęconego osobie prymasa.

/Koherencja/Pepisko/

1 383 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
SERCE NA NAKRĘTKI- EKOLOGICZNY SPOSÓB NA POMOC

W dniu 6 czerwca 2021 r. w Gminie Brańszczyk odbyło się uroczyste otwarcie serca na nakrętki, które zostało zakupione z...

Zamknij