ggg ggg ggg

Radzymińska młodzież w hołdzie bohaterom spod Olszynki Grochowskiej… (28.02.2012)

W minioną sobotę 25 lutego członkowie i sympatycy Koła Historycznego „Wiarus’’ działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk. pil. M. Pisarka, pod opieką p. Grzegorza Jelenia udali się na wycieczkę zatytułowaną „Szlakiem walk o niepodległą Polskę’’.


W programie wyprawy przewidziano zwiedzanie miejsc związanych z historią Armii Krajowej w 70. rocznicę jej powstania, oraz obejrzenie inscenizacji historycznej związanej ze 181. rocznicą bitwy o Olszynkę Grochowską – jednej z najkrwawszych bitew Powstania Listopadowego. Pierwsze kroki skierowaliśmy więc do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu wędrując wśród eksponatów słuchaliśmy opowieści o historii okupowanej Warszawy i działających na jej terenie organizacji konspiracyjnych. W skupieniu i ciszy wsłuchiwaliśmy się w opowieść o bohaterskiej postawie żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców stolicy w Powstaniu Warszawskim – zrywie narodowym trwającym długie 63 dni.

W sali kinowej odbyliśmy przelot samolotem nad ruinami Warszawy wiosną 1945 roku wykonany w technice 3D. Te same morze ruin oglądaliśmy z pokładu samolotu Liberator. (To właśnie takimi samolotami polscy i zagraniczni piloci dostarczali pomoc dla walczącej w osamotnieniu stolicy). Minutą ciszy i postawą na baczność na dziedzińcu muzeum w otoczeniu granitowych płyt z wyrytymi na nich nazwiskami powstańców uczciliśmy pamięć Tych, którzy, pragnęli być wolni i wolność sobie zawdzięczać’’


W drugiej części naszej sobotniej eskapady udaliśmy się na Plac Szembeka, gdzie odbywała się koncentracja Wojsk Polskich przed wyruszeniem na plac boju. Po obejrzeniu przeglądu wojsk i wysłuchaniu okolicznościowych przemówień podążyliśmy szlakiem naszych pułków, tak jak 181 lat temu na pole bitwy. Tu wśród bardzo licznie zgromadzonej publiczności oglądaliśmy z zapartym tchem rekonstrukcję zmagań wojennych, w których nasi dzielni wiarusi, w choć nie pokonali wroga, to skutecznie odepchnęli go od naszej stolicy. Dodatkową atrakcją i dumą był dla nas fakt, iż w tegorocznej inscenizacji wystąpili m.in. członkowie aktywnie działającego w Radzyminie, Stowarzyszenia Historyczno – Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich!!!


Przypomnijmy, iż w dniach 24 i 25 lutego 1831 roku na przedpolach Warszawy pod wsią Grochów rozegrała się krwawa bitwa. Głównym celem nacierających wojsk rosyjskich liczących ponad 60 tysięcy żołnierzy ( 46 tysięcy piechoty, 13 tysięcy kawalerii, 196 armat) było złamanie oporu wojsk powstańczych, zdobycie stolicy zdławienie ostateczne powstania. Bój toczył się o olchowy lasek zwany Olszynką Grochowską broniony przez odziały Wojska Polskiego w sile 48 tysięcy żołnierzy.(21 – 23 Tysiące piechoty, 13, 5 tysiąca jazdy, 120 armat i nowoczesną broń rakietnicami zwaną). Obydwie armie walczyły z ogromną zaciętością. Olszynka wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. Po obu stronach było wielu zabitych i rannych Polscy żołnierze do boju szli śpiewając pieśń, Jeszcze Polska nie umarła…’’
Swoim poświęceniem, obficie zraszając mazowiecką ziemię krwią żołnierz płacił za wolność i miłość do Ojczyzny.


Wśród dowódców największym męstwem odznaczył się generał Józef Chłopicki, który walczył w pierwszym szeregu dając przykład odwagi i poświęcenia. Mężnie swe oddziały prowadzili generałowie Franciszek Żymirski (poległ na polu bitwy), Ludwik Bogusławski, Jan Skrzynecki, Ignacy Prądzyński. Walczono o każdą piędź ziemi, o każde niemal drzewo. Szczególną odwagą i poświeceniem zasłynęli Czwartacy.
W tegorocznej rekonstrukcji bitwy uczestniczyło ponad 150 rekonstruktorów z Polski, w tym wspomniany już nasz 7. Pułk Lansjerów Nadwiślańskich, oraz goście z Litwy i Białorusi.
Chwała bohaterom poległym w obronie Ojczyzny i Tym wszystkim, którzy z odruchu serca pielęgnują pamięci o naszych dziejach ojczystych.
/Koło Historyczne „Wiarus”, rl
foto: Grzegorz Jeleń/

3 711 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Strażacy znad Rządzy mają za sobą dobry, ale pracowity rok… (28.02.2012)

W roku sprawozdawczym 2011 wyspecjalizowana w ratownictwie wodnym jednostka OSP Stare Załubice uczestniczyła w 94 akcjach ratowniczych, z których większość...

Zamknij