ggg ggg ggg

Radzymin pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Z inicjatywy SH Grom w barwach 13 Pułku Ułanów AK oraz Fundacji Bracia, w niedzielę 28 lutego w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w Radzyminie, odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych – Bohaterów Niezłomnych.

Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył proboszcz parafii p.w. św. Jana Pawła II ks. Krzysztof Ziółkowski stanowiła główny punkt tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Radzyminie.
We wspólnej modlitwie, obok inicjatorów wydarzenia – członków SH Grom w barwach 13 Pułku Ułanów AK oraz Fundacji Bracia udział wzięli również uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 im ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie oraz Branżowej Szkoły I stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie, zrzeszeni w Międzyszkolnym Klubie Historycznym im. AK Ziemi Radzymińskiej, rycerze Zakonu Św. Jana Pawła II, prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Jan Wnuk, a także Przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie Piotr Rembelski.
Po odśpiewaniu „Boże, coś Polskę” i błogosławieństwie odbył się uroczysty przemarsz pod Statuę Matki Bożej Łaskawej, gdzie złożono kwiaty i odśpiewano hymn państwowy.
Następnie, delegacje: władz samorządowych z Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Rembelskim, Fundacji Bracia oraz Stowarzyszenia Historycznego Grom w Barwach 13 Pułku Ułanów AK, Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II oraz młodzieży, rodziców i nauczycieli z MKH im. AK ZR z Pocztem Sztandarowym żołnierzy Obwodu „Rajski Ptak” udały się na Cmentarz Poległych w Radzyminie. Przy zbiorowej kwaterze Bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i grobie płka Mieczysława Chojnackiego „Młodzika” odmówiono modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze. W ten sposób uczciliśmy pamięć Żołnierzy Niezłomnych i ofiar stalinowskich represji.
Po zakończeniu uroczystości delegacja młodzieży z Branżowej Szkoły I Stopnia im. kpt. Stefana Pogonowskiego w Radzyminie, wspólnie z Panią Dyrektor Bernadettą Stworą udała się do Ostrówka, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku, upamiętniającym ofiary sowieckiego obozu NKWD, w którym od września 1944 r. przebywało ok. 400 więźniów. Byli to głównie żołnierze formacji partyzanckich: Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Narodowych Sił Zbrojnych. Wielu z nich znalazło się później w sowieckich łagrach, wielu już nigdy nie wróciło z tzw. „nieludzkiej ziemi”.
Cześć i Chwała Niezłomnym Bohaterom!

/W. Kolatorski, R.L.;
foto: G. Jeleń/

1 526 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„To dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt…”

Poseł na Sejm RP Henryk Kowalczyk został w ubiegłą środę oficjalnie powołany w skład nowej Rady Doradców Premiera RP Mateusza...

Zamknij