Radzymin był przystankiem na Rajdzie Szlakiem Hymnu Narodowego!!! (15.05.2012)
W poniedziałkowy ranek, 14 maja Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie stał się miejscem szczególnego wydarzenia. Młodzież i kilkudziesięciu motocyklistów z całej Polski zabrało stąd błogosławieństwo nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abpa Celestino Migliore, po czym ruszyło w podróż do miejsc pamięci narodowej na Wschodzie.
Celem IV Rajdu Szlakiem Hymnu jest popularyzacja polskiego hymnu i symboli narodowych wśród młodzieży jak również utrwalanie tożsamości młodych pokoleń Polaków. Poprzez udział w Rajdzie oraz konkursach z nim związanych młodzież poznaje historię Polaków na różnych frontach świata i miejsca pamięci Polaków, uświadamia sobie, że historia Polski jest nierozerwalnie związana z historią Europy. To krok w kierunku odnajdywania i utrwalania polskiej tożsamości młodych pokoleń Polaków. Uczestnikami Rajdu Młodzieżowego są laureaci konkursów: plastycznego Mapa Hymnu Narodowego oraz na prezentację multimedialną Historia Polski w moim domu, dzielnicy, mieście, a także uczniowie będący laureatami innych konkursów historycznych.
Tegoroczny szlak wiedzie przez terytoria czterech państw: Polski, Białorusi, Rosji i Litwy. Swoją podróż motocykliści rozpoczęli w ubiegły czwartek w Gryfinie, jadąc następnie przez Warszawę i docierając w poniedziałek rano do Radzymina, gdzie połączyli się z młodzieżą. Stąd razem wyruszyli na Brok i Zuzelę, by jeszcze tego samego dnia wieczorem dotrzeć do Grodna. W kolejnych dniach, uczestnicy rajdu odwiedzą m.in.: Baranowicze, Kuropaty, Orszę, Smoleńsk, Katyń, Moskwę, Twer, Wilno i Augustów. Trasę zakończy przystanek na Wdzydzach.
Podczas postoju w Mieście Cudu nad Wisłą, uczestnicy rajdu wzięli udział w uroczystym nabożeństwie koncelebrowanym przez abpa Celestino Migliore, przy udziale dziekana radzymińskiego ks. prałata Stanisława Kucia i proboszcza parafii pw. bł. Jana Pawła II ks. Krzysztofa Ziółkowskiego.
W trakcie porannej Mszy Świętej, współorganizator rajdu i duszpasterz motocyklistów ks. Jan Zalewski przypomniał zebranym o szczególnej wymowie miejsca, w którym się znajdują. Wyjaśnił, że obecność nuncjusza apostolskiego ma symboliczny wymiar, bowiem w 1920 roku, z całego korpusu dyplomatycznego pozostał w Warszawie tylko nuncjusz Achille Ratti. – To miejsce jest dla nas przykładem odwagi, która pochodzi od Ducha Świętego.
Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy rajdu złożyli wieńce i zapalili znicze na mogile Strzelców Kaniowskich. Następnie wszyscy wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy. Obecny na uroczystości burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski złożył na ręce organizatorów pamiątki związane z Miastem Cudu nad Wisłą. Wśród nich znalazł się oczywiście śpiewnik, w którym obok hymnu można odnaleźć także inne pieśni patriotyczne, w tym związane z 1920 rokiem.
Pożegnani niezwykłą niespodzianką (fajerwerkami w barwach flagi polskiej i europejskiej, zgotowanymi przez pana Roberta Kowalskiego) uczestnicy rajdu eskortowani przez policyjne motocykle i radiowozy około 9.30 ruszyli z cmentarza w kierunku centrum Radzymina, a stamtąd w dalszą trasę. Powodzenia i Szerokiej Drogi!
Rafał S. Lewandowski