Radni nie oddadzą diet bo nie mogą (26.02.2013)
Nie było dyskusji na temat prywatyzacji pułtuskiego szpitala. Starosta oczekuje na opinie Związków Zawodowych w tej sprawie. Jak dotychczas brakuje stanowiska jednego Związku Zawodowego. Termin oczekiwania na brakujące dokumenty upływa 13 marca.
Ubiegłotygodniowa Sesja Rady Powiatu zapowiadała się gorąco, a wszystko za sprawą oczekiwania na decyzję radnych w dwóch kluczowych dla regionu kwestiach. W sprawie inicjatywy obywatelskiej mówiącej o przekazaniu diet i wynagrodzeń z tytułu pełnionych funkcji samorządowych na rzecz zadłużonego szpitala oraz decyzji radnych co do przekształcenia szpitala w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Z powodu braku stanowiska wszystkich Związków Zawodowych w sprawie przekształcenia szpitala, punkt ten został zdjęty z porządku obrad.
Nic zaskakującego nie wydarzyło się również w sprawie zrzeczenia się diet i wynagrodzeń przez Członków Zarządu na rzecz szpitala. O inicjatywie obywatelskiej pisaliśmy dwa tygodnie temu.
Chodzi w niej o obniżenie wynagrodzeń członkom zarządu powiatu, likwidację premii i nagród oraz wszelkich dodatków płacowych, które są finansowane z budżetu powiatu oraz zrzeczenie się przez radnych diet i dodatków wynikających z pełnionej funkcji. Zaoszczędzone pieniądze, których mieliby zgodnie z inicjatywą obywatelską zrzec się Członkowie Zarządu zostałyby przekazane na konto szpitala, by ratować go przed upadkiem. Inicjatorami wniosku są pułtuszczanie Zbigniew Lachowski i Grzegorz Wieczorek.
Statut Powiatu uratował diety, ale nie szpital
W tej sprawie Czesław Czerski – Przewodniczący Rady Powiatu przygotował pismo, które jest odpowiedzią na wniosek pułtuszczan. Ustalono bowiem, że odpowiedź ma zostać przygotowana na piśmie. Mają pod nią podpisać się wszyscy radni.
Z odpowiedzi na wniosek wynika, że mimo wymaganej liczby podpisów zebranych pod inicjatywą obywatelską radni zgodnie z obowiązującym Statutem Rady Powiatu nie mogą go przyjąć.
„Po dokonaniu analizy złożonych pism, należy stwierdzi, że art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego, na który powołują się wnioskodawcy nie daje im uprawnień do przedkładania Radzie Powiatu wniosków o podjęcie uchwały. Zgodnie z art 12 § 1 i art 19 ustawy o samorządzie powiatowym organizację wewnętrzną oraz tryb pracy rady i komisji powoływanych przez radę określa statut. Rada Powiatu w Pułtusku uchwałą Nr 17/78/2011 z dnia 26 października 2011r uchwaliła Statutu Powiat Pułtuskiego określając w nim (§21 ust. 1) uprawnionych do występowania z inicjatywą uchwałodawczą. Takie uprawnienie posiadają: co najmniej 3 radnych, Przewodniczący, klub radnych, komisje Rady, Starosta oraz Zarząd Powiatu. Wobec powyższego, pismo Pana Zbigniewa Lachowskiego i Pana Grzegorza Wieczorka nie może być traktowane jako wniosek w kategorii inicjatywy uchwałodawczej” – czytamy w piśmie przygotowanym w odpowiedzi na złożony wiosek pułtuszczan.
Stosując się do przepisów którymi podpierają się radni wypadałoby do inicjatywy przekonać kogoś z Członków Zarządu by sporny wniosek zgłosił. Sprawa przekazania swoich wynagrodzeń przez radnych na rzecz zadłużonego szpitala nie jest jednak niemożliwa. W odpowiedzi na wniosek pułtuszczan pojawia się akapit, który poniekąd brzmi jak niezobowiązujący apel przewodniczącego do radnych.
„Mając na względzie trudną sytuację finansową szpitala w Pułtusku, zgodnie z obowiązującym prawem, oddaję do indywidualnej decyzji każdego Radnego kwestię decyzji zadysponowania należną dietą, w tym przekazania na rzecz szpitala”.
Dlaczego radni nie mogą zrzec się diet?
„Zgodnie z art. 21 §4 ustawy o samorządzie powiatowym, na zasadach ustalonych przez radę powiatu, z zastrzeżeniem ust. 5, radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych. Rada powiatu przy ustalaniu wysokości diet radnych bierze pod uwagę funkcje pełnione przez radnego” – czytamy w wyjaśnieniu które stanowi odpowiedź na złożone pisma przez Pana Zbigniewa Lachowskiego oraz Pana Grzegorza Wieczorka
Wysokość diet oraz zasady zwrotu kosztów podróży radnym Powiatu Pułtuskiego zostały określone przez Radę Powiatu w Pułtusku uchwałą Nr 5/30/11 z dnia 14 stycznia 2011r., natomiast wynagrodzenie Starosty Pułtuskiego zostało określone uchwałą nr 3/19/10 Rady Powiatu w Pułtusku z dnia 22 grudnia 2010r.
Ponadto Starosta Pułtuski w przekazanym piśmie w dniu 16 stycznia 2013r. odniósł się do propozycji wnioskodawców w zakresie wynagrodzeń dla Wicestarosty Pułtuskiego oraz etatowego członka Zarządu. Nie znalazł podstaw do zmiany wynagrodzenia ww. pracownikom. Argumentów głoszonych zgodnie z literą prawa nie brak, jednak wniosek pułtuszczan być może znajdzie chociażby jednego zwolennika wśród przedstawicieli władz powiatu, którzy bez inicjatywy, dobrowolnie wpłacą symboliczną kwotę, na rzecz szpitala. W końcu sami decydują o zadysponowaniu swoich diet.
Bernadeta Hamowska