ggg ggg ggg

PROPAGANDOWA TUBA PUTINA I RATUSZA ZAMILKNIE?

O różnorakich kłopotach legionowskiego radia słychać było od lat.

Już w 2011 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wszczęła procedurę mającą na celu cofnięcie koncesji. Postępowanie umorzono na posiedzeniu w dniu 1 lipca 2015 roku. Tego samego dnia i na tym samym posiedzeniu Rada podjęła jednak nową uchwałę. Oto fragment oficjalnego komunikatu : Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na posiedzeniu 1 lipca 2015 r. podjęła uchwałę w sprawie wszczęcia postępowania o cofnięcie koncesji udzielonej spółce „Hobby” Sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie. KRRiT podjęła uchwałę o wszczęciu postępowania na podstawie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym koncesję cofa się jeżeli nadawca rażąco narusza warunki określone w ustawie lub w koncesji. W wyniku analizy dokumentacji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że nadawca programu radiowego pod nazwą „Radio Hobby” narusza przepisy art. 13 ust. 1 i art. 38a ustawy o radiofonii i telewizji. Z art. 38a ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji wynika jednoznacznie, iż poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie, uprawnienia z koncesji są niezbywalne, sama zaś koncesja nie może być przedmiotem transakcji handlowych. W wyniku zawarcia umowy z podmiotem trzecim, nadawca programu rozporządził częścią uprawnień wynikających z udzielonej mu koncesji wyzbywając się wpływu na treść i sposób zestawiania części rozpowszechnianego przezeń programu.

 

W ocenie KRRiT nadawca codziennie, w godzinach 21.00-22.00, emitując audycję „Radio Sputnik”, nie tworzy i nie zestawia audycji i innych przekazów w programie rozpowszechnianym w oparciu o udzieloną mu przez Przewodniczącego KRRiT koncesję. Nie wypełnia zatem w tym zakresie znamion nadawcy, którym zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy o radiofonii i telewizji jest osoba fizyczna, osoba prawna lub osobowa spółka handlowa, która tworzy i zestawia program oraz rozpowszechnia go lub przekazuje innym osobom w celu rozpowszechniania .W powiązaniu z powyższymi ustaleniami, w ocenie KRRiT nadawca narusza zarazem wynikającą z art. 13 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji zasadę samodzielności, w myśl której nadawca kształtuje program samodzielnie i ponosi odpowiedzialność za jego treść. Na posiedzeniu 1 lipca 2015 r. KRRiT podjęła także uchwałę o umorzeniu postępowania w sprawie wszczęcia postępowania o cofnięcie koncesji Radiu Hobby podjętego uchwałą z 8 lutego 2011 r. Wówczas wszczęcie postępowania było spowodowane nieuregulowaniem opłaty koncesyjnej oraz nieprawidłowościami w realizacji zapisów programowych stwierdzonymi w wyniku przeprowadzenia monitoringu programu nadawanego w okresie 10 – 16 maja 2010 r. oraz 14 – 20 listopada 2011 r. W związku z ustaniem wskazanych powyżej powodów tj. uregulowaniem w całości zaległości w opłacie za udzielenie i zmianę koncesji oraz dostosowaniem programu do wymogów zawartych w koncesji, KRRiT podjęła uchwałę o umorzeniu tego postępowania.

 

Po dokonanej przez KRRiT analizie stwierdzono, że nadawca programu radiowego pod nazwą „Radio Hobby” w wyniku zawarcia umowy z podmiotem trzecim, rozporządził częścią uprawnień wynikających z udzielonej mu koncesji wyzbywając się wpływu na treść i sposób zestawiania części rozpowszechnianego przezeń programu. Nadawca narusza zatem przepisy art. 13 ust. 1, co potwierdzają przekazane KRRiT dokumenty i monitoring audycji. Jednym z dowodów utraty kontroli nad programem jest, niemający mocy prawnej, komunikat emitowany przed i po każdej audycji „Radia Sputnik”: „nie identyfikujemy się z treściami politycznymi głoszonymi w tych audycjach, nie bierzemy merytorycznego udziału w ich tworzeniu. Audycja jest nadawana w wykupionym czasie antenowym”. Katarzyna Twardowska rzecznik prasowy Tyle oficjalnych dokumentów. O tym iż legionowskie radio jest propagandową tubą Kremla i Władymira Putuna donosił już przed rokiem dziennikarz Newsweeka Wojciech Cieśla, który opisał, jak to radio emituje codziennie audycję Radia Głos Rosji, które zmieniło nazwę na Radio Sputnik. Na szczęście tej „putinowskiej” propagandy nikt nie słucha – pisał W. Cieśla i dodał, iż profesjonalnie mierzona słuchalność Radia Hobby to 0,00%, w porywach do 0,5%./ Dane: raport Radio Track Millward Brown/.

 

Wyniki słuchalności w roku 2015 nie odbiegają od tych z 2013 roku. Radio Sputnik (wcześniej Głos Rosji) to audycja tworzona przez rosyjskie radio publiczne. Na antenie Radia Hobby nadawana jest codziennie od 21.00 do 22.00\. Programowi zarzuca się szerzenie kremlowskiej propagandy, chociaż naruszenia prawa w nim dotąd KRRiT nie stwierdziła. Radio Sputnik nadaje na antenie stacji już od czterech lat, a o sprawie zrobiło się głośno, gdy zaczęła się wojna na Ukrainie. Radio HOBBY ma od kilku miesięcy nowego prezesa. W wyniku zmian własnościowych ,o których informacje podał specjalistyczny serwis Press.pl (Dotychczasowi udziałowcy, posiadający po 50% udziałów w spółce, Piotr Fogler/poprzedni prezes radia/ i Dominik Kubalski zbyli je na rzecz Fundacji Emanio Arcus.) nowym szefem radia i jednocześnie jegodyrektorem programowym został Tomasz „Brzoza” Brzeziński. Co na to wszystko nowy prezes? W wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl powiedział (cytat): …” To zagrywka polityczna . Zbliżają się wybory, których wynik nie jest znany. Ktoś chce sobie zrobić PR naszym kosztem – Informuje, że wcześniej mimo wielu kontroli Rada nie sformułowała podobnych zarzutów wobec nadawcy. Prezes Radia Hobby podkreśla, że zdaje sobie sprawę jakie treści nadaje Radio Sputnik. –
Nie utożsamiamy się z nimi – mówi. Dodaje, że stacji po godz. 21.00 prawie nikt nie słucha. Radio Hobby utrzymuje audycję rosyjskiego radia z przyczyn finansowych. Za emisję jednego wydania programu otrzymuje 70 euro.

 

Radio Sputnik pojawia się na antenie około 20 razy w miesiącu, co daje stacji w sumie 1400 euro miesięcznie, czyli około 5900 zł. – To nie są duże pieniądze, ale pozwalają zatrudnić cztery, pięć osób – mówi Brzeziński – Jeśli nie będziemy mieli tej kwoty to zamkniemy radio – ostrzega. Umowa legionowskiego nadawcy z Radiem Sputnik wygasa w 2016 roku. – Chętnie byśmy zrezygnowali z niej jak najszybciej, gdyby znalazł się inwestor finansowy lub pojawiła się możliwość współpracy z samorządami. Staram się znaleźć inne źródła utrzymania dla radia, ale to bardzo trudny rynek – mówi Tomasz Brzeziński.” Współpraca z samorządami jednak jest. Przynajmniej z jednym. W radiu regularnie produkuje się pani Rzecznik Prasowy legionowskiego Ratusza.

 

I nie jest to zapewne charytatywna działalność rozgłośni. Trochę może to dziwić, bowiem trudno za sukces uznać występy w medium, którego sam szef mówi iż jego audycji –/ cytat/ „prawie nikt nie słucha.
rc/ info KRRiTV, wirtualne media.pl. Press.pl, Millward Brown/

1 951 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
To Barbarki robota

To już czwarta edycja serockich, barbarkowych warsztatów u stóp średniowiecznego grodziska Barbarka. Miejsce, od którego zaczęła pisać się historia Serocka,...

Zamknij