ggg ggg ggg

„Promyki” promienieją w Korei

Koncerty w Seulu i półmilionowym Cheonanie przed kilkudziesięciotysięczną publicznością, drugie miejsce w konkursie na najlepszą prezentację w trakcie ulicznej parady, wyróżnienie za występ w finale imprezy, wielkie sceny pełne tancerzy i egzotycznych kultur z całego świata, zakochani w tańcu Koreańczycy – oto sceny z pobytu  Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, który w dniach 10-19 września reprezentował Polskę, region Mazowsza, Powiat Legionowski i Gminę Wieliszew na międzynarodowym festiwalu tanecznym w Korei Południowej.

 

fot5

 

Korea Południowa – jedno z najlepiej rozwiniętych państw świata (niedawno prześcignęła Japonię), bogata w oryginalną kulturę, wspaniałą kuchnię, piękne krajobrazy, punktualna i doskonale zorganizowana, ale jednocześnie energiczna, uśmiechnięta i życzliwa, ciekawa innych kultur, zakochana w tańcu i muzyce – była kolejnym celem wyprawy wieliszewskich „Promyków”. Jak dotąd najdalszym i z pewnością zapadającym w pamięci wszystkich 30 tancerzy i tancerek z grupy młodzieżowej i seniorskiej, włącznie z kadrą – dyrektorem Dariuszem Skrzydlewskim i instruktorem Kamilem Rżącą.
Cheonan World Dance Festival, organizowany co roku w oddalonym o 83 km od Seulu mieście Cheonan, jest największym tanecznym festiwalem w Korei Południowej. – To znaczące tym bardziej, że w kraju tym taniec jest niezwykle popularny, porywając dosłownie wszystkich – od kilkuletnich dzieci po staruszków – przybliża koreański fenomen, szef „Promyków”. – Festiwal w Cheonanie ściąga ogromne rzesze publiczności – sam koncert otwarcia, w którym wzięliśmy udział, jako jedna z kilkunastu ekip folklorystycznych, skupił wielotysięczną publiczność oraz tłumy uczestników z całego świata z dumą prezentujących folklor swoich krajów. Festiwalowe preludium ma miejsce w śródmieściu koreańskiej stolicy, na jednej z najstarszych handlowych ulic Seulu – na rozstawionej tam scenie „Promyki” wystąpiły w Tańcach i Zabawach Starej Warszawy oraz Krakowiaku! Poza grupami z zagranicy impreza gości wielu koreańskich artystów prezentujących zarówno tradycyjne koreańskie tańce, jak i taniec współczesny czy inne formy taneczne takie, jak zumba czy cheerleading – łącznie 33 podmioty artystyczne! Wszyscy występują również w wieczornej paradzie ulicami Cheonanu – Street Dance Parade, wspaniałym widowisku transmitowanym, podobnie jak otwarcie i finał imprezy, przez koreańską telewizję. Na potrzeby parady zamykana jest położona między szklanymi wieżowcami wielopasmowa arteria miasta. W trakcie pochodu, w specjalnie wyznaczonych miejscach, każda z grup prezentuje przygotowany na tę okazję program, oklaskiwany z ustawionych w tym miejscu trybun. Prezentacje te ocenia 9-osobowe międzynarodowe Jury. I właśnie ten pokaz w wykonaniu „Promyków” zachwycił Jurorów, którzy nagrodzili naszych reprezentantów 2. miejscem i nagrodą pieniężną w wysokości 2 500 000 wonów (około 8 tys. zł). – Pokazaliśmy nowy, 30-osobowy układ Krakowiaka przygotowany specjalnie na tę okazję. Rywalizowaliśmy również z grupami miejscowymi, prezentującymi układy na 300 tancerzy! Wyprzedzili nas jedynie Peruwiańczycy z tańcami Indian Amazońskich. Były łzy szczęścia i piękne momenty w trakcie odbioru nagrody oraz wspaniałego pokazu sztucznych ogni, niezapomniane chwile! – wspomina Dariusz Skrzydlewski.
To wielkie logistyczne przedsięwzięcie zmienia na tydzień życie całego miasta – na każdym kroku ozdabiają je kolorowe afisze, a pobliski park Samgeori staje się w tętniącym życiem tanecznym centrum wydarzeń. Znajdują się w nim trzy sceny, na których już od wczesnego rana do późnych godzin wieczornych prezentuje swoje umiejętności niezliczona ilość tancerzy. W trakcie ceremonii otwarcia 13 zespołów z całego świata wykonuje współczesną wersję tradycyjnego koreańskiego tańca. Uczestnicy, których część prezentacji konkursowych odbywa się również w imponującym budynku Teatru Głównego, rywalizują w konkursach nagradzanych nie tylko aplauzem publiczności, ale również nagrodami finansowymi! Poza świetnym startem w paradzie, „Promyki” rywalizowały także w konkursach Solo Dance Competition (Dominika Bisialska i Damian Trzaskoma w wiązance kujawiaka i oberka, pośród zawodowych tancerzy prezentujących formy baletowe i taniec nowoczesny!) oraz Funny Dance Battle (Katarzyna Ignaciuk, Renata Mulik, Damian Trzaskoma w niezapomnianych wcieleniach na wesoło). W najważniejszym konkursie – International Dance Competition, na który złożyły się 3 koncerty na głównych scenach, „Promyki” zaprezentowały Tańce Opoczyńskie i energetyczne Tańce Górali Żywieckich, a tak występ podsumowuje Dariusz Skrzydlewski: – Awansowaliśmy do finałowej 10-ki, zaprezentowaliśmy się w wielkim koncercie zamykającym Festiwal, otrzymując Wyróżnienie i kolejną nagrodę finansową w wysokości 1 200 000 wonów – sukces tym cenniejszy, że wszystkie miejsca na podium zajęły zespoły zawodowe, a zwycięzcy z Rosji to reprezentujący najwyższy poziom zespół państwowy.
Mimo napiętego do maksimum festiwalowego programu (każdy dzień rozpoczynało śniadanie o 6:30!) oraz zmiany czasu i związanego z nią zmęczenia (7 h różnicy, 16-godzinny lot z przesiadką w Stambule), „Promykom” udało się zwiedzić kompleks świątyń w okolicach Cheonanu oraz Seul (dwukrotnie), w którym odwiedzili polską ambasadę.
– To jedno z największych tego typu wydarzeń, w jakim dane mi było dotąd uczestniczyć, i chyba najlepiej zorganizowany Festiwal – podsumowuje koreańską wyprawę Dariusz Skrzydlewski. – Dla „Promyków” udział w festiwalu w Cheonanie był doświadczeniem niezwykłym – pozwolił zaprezentować przed nową publicznością polski foklor i tańce narodowe, w tym stroje i tańce z regionu Mazowsza, jednocześnie dając nam szansę kontaktu z kulturą tak egzotycznych dla nas krajów, jak Seszele, Malezja, Filipiny, Peru czy choćby Korea. Była to dla nas również podróż w świat azjatyckich smaków – choć te nie wszystkim przypadły do gustu, zapachów, architektury i pięknych krajobrazów, z której przywieźliśmy nie tylko piękne wspomnienia, ale też znajomości i przyjaźnie. Niezapomniana była również nasza droga powrotna – w samolotach i na lotniskach spędziliśmy około doby!
W części folklorystycznej Festiwalu wzięły udział zespoły z Brazylii (miejsce 1 ex aequo z Rosją), Bułgarii, Czech, Filipin, Izraela, Korei Płd., Łotwy, Malezji, Meksyku, Peru, Rosji, Seszeli, Słowacji, wśród nich jedyny reprezentant Polski – „Promyki” z Wieliszewa (w roku ubiegłym nasz kraj reprezentowany był przez ZPiT „Jantar” Uniwersytetu Gdańskiego). Współorganizatorami wyjazdu Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Cheonan World Dance Festival w Korei Płd. byli: Gmina Wieliszew / Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Legionowski. Dziękujemy za wsparcie! Koszty podróży w wysokości 70% pokryli uczestnicy wyjazdu, koszt pobytu finansowali organizatorzy Festiwalu – miasto Cheonan, Cheonan Foundation for Arts & Culture oraz wspierające przedsięwzięcie południowokoreańskie instytucje państwowe i międzynarodowe organizacje folklorystyczne. Wyjazd do Korei był najdalszym z dotychczasowych wyjazdów Wieliszewian – laureat medalu PRO MASOVIA wielokrotnie występował w Europie (m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Macedonii, Chorwacji, na Węgrzech, Łotwie, Białorusi), brał udział w festiwalach w Maroku i Turcji oraz trzykrotnie odwiedził Indie.
/OKW Promyki/

 

5 389 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
100-LECIE OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W CHRZĘSNEM

8 października 2017 odbyła się niecodzienna uroczystość w gminie Tłuszcz - obchody z okazji jubileuszu 100-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej...

Zamknij