1 października 2012 r. podsumowano na specjalnej konferencji zakończenie projektu „Europejski zawód & sukces”, który od sierpnia 2009 r. realizował Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie – Centrum Kształcenia w Wyszkowie.
„Tempo, w jakim zmienia się świat i to, jak się zmienia- stawia przed edukacją, przede wszystkim zawodową, nowe wyzwania. Tworzenie nowoczesnego szkolnictwa zawodowego, jest, więc zadaniem pilnym a zarazem procesem długofalowym, wymagającym współdziałania władz oświatowych, samorządów terytorialnych, organów prowadzących, przedsiębiorców, partnerów społecznych i samych szkół” – zwracała się do zebranych dyrektor ZDZ Barbara Skalik.
Powitała gości, którzy przybyli do restauracji „Baśniowa” w Rybienku Leśnym na spotkanie podsumowujące projekt „Europejski zawód & sukces”, prowadzony przez Centrum Kształcenia od 2009 r., czyli m.in.: wiceprezesa ZDZ w Warszawie Romana Romanowskiego, przedstawiciela organu nadzorującego z Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ostrołęce Teresę Pajka, księdza kanonika Romana Karasia, starostę Powiatu Wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego, wiceburmistrza Wyszkowa Adama Warpasa, mistrza edukacji, nadzoru pedagogicznego, samorządowca Danutę Janusz, wicedyrektora PUP Elżbietę Smolińską, dyrektora Biura Cechu w Wyszkowie Annę Lesiak, dyrektorów Gimnazjum: Agnieszkę Deptułę, Zbigniewa Szczerbę, Krzysztofa Ochmańskiego, dyrektorów OPS: Agnieszkę Mróz, Agatę Kujawę, Irenę Dziarską, Grażynę Wisiecką. Wśród zaproszonych byli również przedstawicieli lokalnych pracodawców, którzy podjęli i kontynuowali współpracę w zakresie organizacji praktyk i staży dla uczniów: Edyta Tryc –Salon fryzjerski Edyta, Janina Czerwińska – redaktor Naczelny „Kuriera W”, Magdalena Skwara –biuro turystyczne M& M Travel, Piotr Przedpełski – firma Handlowo-Usługowa s.c, Robert Korytkowski firma VOX.
Szczególnie serdecznie witała koordynatora projektu Europejski Zawód & Sukces Agatę Rydzewską wraz zespołem projektowym oraz kadrę pedagogiczną realizującą zadania merytoryczne w ramach projektu oraz przedstawicieli Rady Pedagogicznej I Technikum Poligraficzno-Usługowym.
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie Centrum Kształcenia w Wyszkowie realizował projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, którego głównym zadaniem była rozbudowa oferty edukacyjnej w I Technikum Poligraficzno – Usługowym. Pozyskano z funduszy unijnych środki w wysokości 4.799.700 PLN (wraz z wkładem własnym) i zakładał objęcie swoim oddziaływaniem 267 uczniów. Jak się okazało objął więcej, bo 330 uczniów.
„Nikogo nie trzeba przekonywać, ile inwencji, trudu i wysiłku potrzeba, żeby w praktyce wprowadzić do oferty szkoły nowy kierunek kształcenia. Nowe pracownie kierunkowe wraz ze stanowiskami roboczymi dla uczniów, nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne – w tym profesjonalne programy komputerowe, wreszcie pozyskanie i ustawiczne doskonalenie kadry nauczycielskiej danej branży – to tylko nieliczne składniki sumy, jaką jest nowy kierunek kształcenia w szkole…. I TP-U zawsze stawiało i stawia na jakość, profesjonalizm i nowoczesność. To właśnie nasz szkoła jest pionierem w zakresie wprowadzenia na lokalny rynek edukacyjny następujących kierunków kształcenia: tech. Usług Fryzjerskich, tech .Poligraf, tech. Obsługi Turystycznej, tech. Cyfrowych Procesów Graficznych, tech. Organizacji Reklamy” – przedstawiała początki programu pani dyrektor Skalik.
Wprowadzenie przez naszą szkołę wymienionych kierunków kształcenia, zgodnie ze Strategią Rozwoju Edukacji na lata 2007-2013, miało spełnić dwa podstawowe cele: odpowiedzieć na zapotrzebowanie młodzieży gimnazjalnej oraz uzupełnić rynek oświaty samorządowej, która w swej ofercie tych kierunków nie miała. Na to potrzeba było pieniędzy i stąd pomysł na szkolny projekt unijny. To był rok 2007. Kilka miesięcy ciężkiej –to mało powiedziane- pracy. Bywało, że do świtu – istne szaleństwo. To był pierwszy konkurs ogłoszony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Projektów Unijnych dotyczący szkół. Nie było żadnych wzorców, kierowali się własną wiedzą i znajomością potrzeb oraz możliwościami szkoły. Projekt został złożony w 2007 r. a jego realizację zaczęto w sierpniu 2009 od skompletowania zespołu projektowego.
„Nasz 3-letni, niezwykły etap pracy dobiega końca. Ale dzięki tym niecodziennym doświadczeniom jesteśmy bardziej świadomi własnych możliwości i ograniczeń. Razem przeżywaliśmy radość tworzenia nowej jakości, zadowolenie z osiągnięć uczestników projektu, bywały też rozczarowania i udzielający się niepokój –zwłaszcza przy kontrolach projektu. To były szczególne 3-lata, dziś nasi uczniowie, zespół projektowy oraz RP ITP.-U jesteśmy przekonani, że wykonaliśmy dobrze swoje zadanie. A żeby być dobrym, potrzeba pasji. Z kolei trzeba pasji, żeby sięgać po sukces. Trzeba być –proszę państwa uczniem I TP-U w Wyszkowie, żeby mieć wartość dodaną i wspomnienia z realizacji projektu „Europejski Zawód & Sukces” – kończyła swoją wypowiedz dyrektor Barbara Skalik. Następnie uczniowie, uczestnicy projektu przedstawili świetnie przygotowany pokaz multimedialny o tym, co działo się w szkole, jakie prace, kierunki, działania, sukcesy odnosili uczniowie i ich szkoła.
Rezultaty były imponujące i to podkreślali w swoich wypowiedziach goście konferencji. Ogólnie byli pod wielkim wrażeniem rezultatów programu i gratulowali zarówno kadrze jak i uczniom szkoły. Podkreślano rolę samorządu w rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz omówiono sposoby skutecznego odnajdywania się na lokalnym, współczesnym rynku pracy. Przykładem była młodzież, która w sposób kreatywny i elastyczny, została przygotowana do odniesienia sukcesu. Znalazła zawód i wie jak osiągnąć sukces. Na zakończenie wszystkich zaproszono na poczęstunek i dalsze wymieniani poglądów już w mniej zobowiązującej atmosferze.
/Janina Czerwińska/