140 osób uczestniczyło w dniu 31 stycznia w spotkaniu prof. Piotra Glińskiego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na premiera przyszłego rządu.
Na zaproszenie posła Henryka Kowalczyka oraz zarządu organizacji powiatowej PiS do naszego miasta z prezentacją swojego programu przybył kandydat na przyszłego premiera tzw. przejściowego rządu technicznego, który planuje powołać PiS po wygranych wyborach. Profesor Piotr Gliński w towarzystwie posła Henryka Kowalczyka, Waldemara Sobczaka, Adama Warpasa oraz Eugeniusza Zaremby podzielił się z obecnymi w sali widowiskowej WOK „Hutnik” swoimi przemyśleniami oraz poglądami na obecną sytuację Polski. Swoje propozycje przedstawiał bardzo przystępnie i szczegółowo, okraszając licznymi przykładami.
Wypowiadał się również na temat pracy, a następnie przeszedł do tzw. filarów rozwoju. W punktach podał, to, co jego zdaniem decyduje o przezwyciężeniu kryzysu, w jakim się znajdujemy. Potrzebne są innowacje i budowanie przewagi innowacyjnej w gospodarce, konieczne jest stworzenie własnej marki i własnej myśli technicznej. Zapewnił, że PiS ma bardzo ciekawe programy i propozycje przeciwdziałania konieczności zmuszających młody polaków do wyjazdu. Krytycznie odniósł się do funkcjonowania pokoleń w tzw. podklasie i braku przeciwdziałania ze strony rządu. Jego zdaniem karygodne jest nie wykorzystanie różnych instrumentów przeciwdziałania, pozostawianie samorządów z problemami, brak wizji, niesprawne instytucje publiczne, styl zarządzania, afery, państwo przeżarte patologiami, doprowadzenie do złego stanu polską demokrację, bardzo ułomna debata publiczna, brak udziału obywateli, pomniejszanie roli opozycji w działaniach demokratycznych, arogancja i bierność władz, bardzo zła polityka zagraniczna, ograniczenie wojska, uzależnienie od dostawców surowca. Oto grzechy i zaniechania obecnie rządzących.
A co zdaniem profesora należałoby zrobić?
Odbudować zaufanie i komunikację ze społeczeństwem. Następnie poprawić demokrację, włączyć wykluczonych do debaty, usprawnić państwo. Spowodować, aby sprawne państwo miało apolitycznych urzędników, służbę cywilna. Wprowadzić inny sposób legislacji, który uniezależni od wpływu grup interesów. Dokonać poprawy stanu gospodarki i edukacji oraz wychowania. Trzeba jednak dokonać rewizji karty nauczyciela. Ważną sprawą jest upublicznienie państwa, aby duże obszary były zaspakajane przez obywateli i przy pomocy państwa. Państwo musi też dbać o rodzinę i potrzeby rodzin wychowujących dzieci. Olbrzymim obszarem wymagającym zmian jest jego zdaniem wieś i rolnictwo, dbanie o dopłat, o charakter ekologiczny wsi i jej unikalny system. „Powinniśmy zmienić rząd, abyśmy nie zmarnowali środków unijnych” – mówił profesor Gliński, którego zdaniem dotychczasowe środki szły do grup zapewniających rządowi reelekcję. Kolejnymi obszarami do zmiany to bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, a potrzebne do tego odpowiednie zadbanie np. o wydobycie gazu łupkowego, czy projekty różnych źródeł pozyskiwania surowców.
„Misja, której się podjąłem wygląda tak – będziemy starali się budować nowy rząd na trzy sposoby: koalicja polityczna, rząd polityczno – ekspercki, rząd ściśle ekspercki autorski premiera rządu” – kończył swoja wypowiedz kandydat na premiera rządu prof. Piotr Gliński.
W następnej części spotkania odpowiadał na pytania zadawane z Sali lub zgłaszane wcześniej przez zainteresowanych.
W spotkaniu udział wzięli członkowie Klubów Gazety Polskiej z Łochowa i Wyszkowa.
/J.Cz./