ggg ggg ggg

„Nisko się kłaniam przed tym lokalnym wymiarem polskiego patriotyzmu…” (06.11.2012)

Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski w związku z rocznicą 510-lecia nadania praw miejskich zaprosił mieszkańców na spotkanie z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Bronisławem Komorowskim.

5 listopada 2012 r. Prezydent Komorowski złożył wizytę w Wyszkowie i został przyjęty ciepło i z szacunkiem oraz z wielkim zadowoleniem miejscowych władz.   Spotkanie przebiegało pod hasłem „Ojczyznę swą kochać, tę Wielką i tę Małą…”  i wpisywało się w trwające w naszym mieście obchody 510-lecia nadania praw miejskich Wyszkowowi. Nie była to pierwsza wizyta Bronisława Komorowskiego w naszym mieście – wcześniej odwiedzał nas będąc posłem i jak żartobliwie przypominał burmistrz Grzegorz Nowosielski jeden z gwoździ w wyszkowskim sztandarze jest prezydencki.
Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski witając Prezydenta nawiązywał do rocznicy:
„…Jubileuszowy, 2012 rok jest dla nas czasem szczególnych starań w budowaniu naszej lokalnej tożsamości, lokalnego patriotyzmu, to czas integracji wyszkowian, podkreślania, jak wielką wartością jest dla nas nasza lokalna wspólnota, dla której pracujemy, której służymy i za którą jesteśmy odpowiedzialni. Wizyta Pana Prezydenta otwiera w naszym mieście uroczystości z okazji Święta Niepodległości. W tym roku świętujemy je wyjątkowo radośnie, patriotycznie, jubileuszowo. Już za kilka dni czcić będziemy narodowe święto pochylając głowy w miejscach pamięci narodowej, ale też symbolicznie witając uczniów klas pierwszych w naszej samorządowej rodzinie, uczestnicząc w przeglądzie pieśni legionowej, w pierwszym wyszkowskim biegu niepodległościowym. Chcemy cieszyć się swoją niepodległą Ojczyzną – i tą Wielką i tą Małą. Bo sztuką jest dla Ojczyzny poświęcać życie, ale sztuką i wartością jest też dla niej godnie i uczciwie żyć i pracować. Panie Prezydencie! Serdecznie i gościnnie witamy w Wyszkowie!”.
Wizyta Prezydenta Bronisława Komorowskiego była okazją do zaprezentowania lokalnych form kultywowania patriotyzmu. Prezentację o działaniach z udziałem wyszkowskiej młodzieży przedstawiła Barbara Ochmańska – doradca metodyczny. Zebrani obejrzeli Wyszków – naszą małą ojczyznę poprzez prace konkursowe uczniów wyszkowskich szkół biorących udział w licznych konkursach. Wirtualny spacer po mieście w pracach plastycznych, literackich i fotografiach. Franciszek Mielcarz jeden z laureatów konkursu, 9-letni uczeń szkoły podstawowej zaprezentował własny wiersz pt. „O Wyszkowie”, a Rewia Dziecięca „SYLABA” przepiękny, nostalgiczny walc.
Prezydent był pod wielkim wrażeniem dzisiejszego Wyszkowa i jego historii:
„….Gdy słyszymy „lokalny patriotyzm” powinnyśmy zdejmować czapki z głów, bo przecież jest to wielki polski patriotyzm dotyczący umiłowania ojczyzny i zdolności pracy na jej rzecz…. Patriotyzmem uczymy kochać własną miejscowość, własną gminę, gdzie uczymy się cenić lokalne tradycje, obyczaje. Potem zsumowując nas na wielkiej mapie Polski tworzymy polską dumę, polskie aspiracje, polską wiedzę o naszej historii i polskie marzenia na przyszłość. Historia była bardzo trudna, ale były w niej także takie momenty, kiedy los Wyszkowa w sposób jednoznaczny i na wielką skalę wiązał się z wydarzeniami, które decydowały o losach całej ojczyzny. Takim wydarzeniem była wojna w 1920 r., kiedy tu miały miejsce wydarzenia, o wymiarze symbolicznym dla polskiej skutecznej walki o własną niepodległość, o odbudowę państwa polskiego i o równoznaczny przekaz, że ten, kto nie szanuje polskiego państwa nie szanuje własnego narodu, który chce się spełniać ponad narodami” – przemawiał do zebranych w hali Wyszkowskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Wyszkowie.


 „Pamiętam swoje własne zdumienie, kiedy dowiedziałem się, że nawet Stefan Żeromski był ocenzurowany w okresie komunistycznym. Jego dzieł nie publikowano, przeczytałem to z największym zainteresowaniem i do dzisiaj pamiętam swoje zdumienie, jednocześnie swój ból, że tak jednoznaczne wskazówki wielkiego wybitnego pisarza, co jest dla narodu, co jest służbą dla najjaśniejszej Rzeczpospolitej zostało na kilkadziesiąt lat wymazane z polskiej pamięci, z polskiej refleksji. Chciałem, więc z największą radością przekazać dzisiaj na ręce pana burmistrza jeden egzemplarz, na ręce księdza proboszcza drugi egzemplarz autentycznego, pierwszego wydruku w Polsce”. Po zakończeniu wręczył burmistrzowi Grzegorzowi Nowosielskiemu ofiarował egzemplarz noweli Stefana Żeromskiego „Na Probostwie w Wyszkowie”, wydanej w drugim obiegu w 1979 roku, kiedy to Bronisław Komorowski, jeszcze jako opozycjonista, rozpowszechniał w podziemiu, wydając drukiem pierwszy w Polsce egzemplarz.
Nawiązał również do przeszłości tej bliższej i dalszej samego Wyszkowa:
„Chciałem państwu serdecznie pogratulować nie tylko pamięci, ale uczczenia tych szczątków pamięci, pamiątek narodowych, ale także odwagi mówienia o przeszłości. Mam przyjemność, że spotykamy się w tej pięknej hali sportowej w WOSiR, która powstała 10 lat temu. Gratuluje Panu Burmistrzowi, który sprawuje urząd w tym mieście, ale gratuluję wszystkim mieszkańcom Wyszkowa, że jest ambicja, aby te następne 500 lat Wyszkowa były latami udanymi, przynoszącymi coraz więcej sukcesów i odczucia dumy dotyczącej właśnie lokalnego patriotyzmu. Dlatego gratuluję inicjatyw i życzę, aby w dalszym ciągu ten lokalny patriotyzm trwał w całej Polsce z dumnym takim spojrzeniem także przez pryzmat doświadczeń Wyszkowa”.    


Prezydent zwrócił uwagę na zbliżające się obchody 11 listopada i zaprosił do udziału w marszu z tej okazji organizowanym w Warszawie.
„Bardzo bym chciał, aby to święto w dalszym ciągu było takie, które Polaków łączy, a nie dzieli, które jest przeżywane wspólnie. Powinnyśmy zadbać, aby były mocno widoczne elementy, łączące wszystkich Polaków w tym niezwykłym dniu 11-go listopada, który także jest pamiątką i tych wydarzeń, które tutaj się działy w Wyszkowie. Serdecznie zapraszam na, miejmy nadzieję radosny marsz przez całą Warszawę zaczynający się na placu marszałka Piłsudskiego, a kończący się przed Belwederem. Serdecznie, więc jeszcze raz zapraszam i sam proszę państwa nisko się kłaniam przed tym lokalnym wymiarem polskiego patriotyzmu. Polski patriotyzm składa się z dumy z własnej rodziny, z własnych osiągnięć, z dumy także lokalnej i ze wspólnej obejmującej całość ojczyzny”.
Prezydent Komorowski otrzymał również na pamiątkę spotkania w Wyszkowie coś, co jak wyrażał nadzieję burmistrz Nowosielski będzie Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu przypominało wizytę i skłaniało do powrotu – miniaturę sztandaru Wyszkowa ufundowanego przez mieszkańców i przyjaciół z okazji jubileuszu 510. rocznicy nadania praw miejskich.
Kolejnym punktem wizyty było kameralne spotkanie w Sali Lustrzanej Prezydenta z gospodarzami i władzami miasta oraz Honorowym Obywatelem ks. Henrykiem Kietlińskim. Zwiedzano również Izbę Pamięci, która usytuowana jest na terenie Zespołu Szkół w Wyszkowie – Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej. Oprowadzał gości dyrektor szkoły Zbigniew Szczerba. Następnie Prezydent z władzami Wyszkowa udał się na plebanię parafii św. Idziego, aby obejrzeć wystawę pt. „1920 – rok Bitwy Warszawskiej”, poświęconą wydarzeniom 1920 roku. Prezydent Bronisław Komorowski wysłuchał opowieści Mirosława Powierzy o wydarzeniach, które dokumentuje wystawa na plebanii parafii św. Idziego. Przekazał też ks. dziekanowi Waldemarowi Krzywińskiemu jeden egzemplarz noweli Stefana Żeromskiego „Na Probostwie w Wyszkowie”, wydanej w drugim obiegu w 1979 roku oraz dokonał wpisu w Księdze Pamiątkowej.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

 

1 719 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Polacy na samym końcu (06.11.2012)

Młodzieżowa reprezentacja Polski  do 21 lat zajęła ostatnie, piąte miejsce w Turnieju o Puchar Prezydenta Legionowa. Z kompletem zwycięstw triumfowali...

Zamknij