ggg ggg ggg

Premiera niecodziennego dokumentu – filmu pt. „Wpisany w ojczyste dzieje. Zamek – Dom Polonii w Pułtusku”

12 lipca 2022 r. odbyła się konferencja połączoną z premierą filmu dokumentalnego przedstawiającego dzieje Zamku w Pułtusku, który od kilkudziesięciu lat pełni niezwykle ważna misję – Domu Polonii.

W programie przewidziano wprowadzenie wygłoszone przez prof. Radosława Lolo, wybitnego znawcę dziejów Pułtuska i regionu, współautora filmu oraz opiekuna merytorycznego projektu i narratora w filmie pt. Wpisany w ojczyste dzieje. Zamek – Dom Polonii w Pułtusku”. Następnie na temat działalności i okresu swojej pracy wypowiedział się Michał Kisiel – dyrektor Domu Polonii w Pułtusku, związany z zamkiem od ponad 30 lat. Najważniejszym punktem konferencji oczywiście był pokaz premierowy filmu. W trzeciej części odbył się panel dyskusyjny połączony z odpowiedziami na pytania internautów oraz odpowiedziami na pytania przez występujących w filmie osób obecnych na prezentacji. Nad całością konferencji i projekcją filmu dokumentalnego czuwał inicjator projektu i twórca filmu Jan Kisiel – JJstudio Jan Kisiel, wydawca portalu www.pultusk.news.
Nagrania do filmu dokumentalnego ,,Wpisany w ojczyste dzieje. Zamek – Dom Polonii w Pułtusku’” rozpoczęły się w kwietniu 2022 r. Film ukazuje ponad tysiącletnią historię zamku, od czasów powstania państwa polskiego aż po czasy współczesne. Premiera filmu odbyła się 12 lipca 2022 r. za pośrednictwem portalu YouTube. Pomysł na realizację takiego projektu zrodził się w związku z licznymi pytaniami turystów o dzieje miasta, a przede wszystkim o dzieje zamku. Projekt dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Partnerzy projektu to: Instytut Historii AFiB Vistula, Muzeum Regionalne w Pułtusku, Stowarzyszenie Wspólnota Polska-Dom Polonii w Pułtusku, Ośrodek badań nad Mazowszem „Atena”, Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. Realizacja projektu: JJStudio Jan Kisiel, wydawca portalu www.pultusk.news, zdjęcia, montaż oraz postprodukcja: Robert Gorczyński, Jan Kisiel. Scenariusz przygotowali: prof. Radosław Lolo, Robert Gorczyński, Jan Kisiel. Film trwa 65 minut i wystąpili w nim: Prof. dr hab. Radosław Lolo, Ks. dr Dariusz Majewski, Andrzej Popowicz, Michał Kisiel, Krzysztof Łachmański, Antonina Grabowska. Jak informował wydawca filmu, zostanie on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i widzów zza granicy. Pojawią się napisy w języku polskim, angielskim i tłumaczenie na język migowy.

Film to nie tylko historia tego miejsca, to także produkcja z misją, czyli sposób na promowanie w ciekawej formie polskiego dziedzictwa kulturowego, myśli społecznej i patriotycznej. Historia zamku jest, bowiem ściśle powiązana z dziejami całego państwa. „Gród, Zamek a obecnie Światowe Centrum Polonii jak w soczewce skupiają losy Polaków, ważne wydarzenia polityczne, wojenne, kulturalne i społeczne. Przez niemal tysiąc lat zamek był piastowskim grodem, osadą średniowieczną, biskupią rezydencją, siedzibą władz zaborczych, okupacyjnych i polskich. Mury zamkowe widziały goszczących tu królów, cesarzy, premierów, prezydentów, wielkich polskich poetów i pisarzy.” – mówił prof. Radosław Lolo. Jan Kisiel, inicjator projektu, podkreślał, że to pierwsza produkcja, która pozwala przybliżyć historię tego niezwykłego miejsca od samego jej początku. Pułtuszczanie i turyści oraz osoby interesujące się historią będą mogły w niewiele ponad godzinę (65 minut) zapoznać się z historią tysiącletniego wzgórza, a dzisiaj pułtuskiego zamku. Realizacja projektu wymagała dotarcia do wielu materiałów źródłowych, dokumentów, zdjęć i w tym realizatorów wsparło Muzeum Regionalne w Pułtusku, które było partnerem podczas realizacji filmu. W roli eksperta wystąpił również ks. kan. dr Dariusz Majewski, znakomity znawca historii kościoła oraz historii diecezji płockiej. O czasach współczesnych, o bieżącej działalności Domu Polonii Hotel Zamek Pułtusk – Dom Polonii i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które od ponad 30 lat działa na rzecz Polonii i Polaków za granicami kraju opowiedzieli Krzysztof Łachmański – Wiceprezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Michał Kisiel – Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku. Ważnym wątkiem działalności Zamku jest przyjmowanie repatriantów. Od kilku lat zamek jest pierwszym domem dla repatriantów ze Wschodu. Mieszkało w nim już ponad tysiąc Polaków, którzy wrócili do ojczyzny. Jedną z tych osób była Antonina Grabowska, która opowiedziała w filmie o swoich doświadczeniach związanych z powrotem do Polski i o pobycie w pułtuskim Domu Polonii.
Zarówno film jak i całe spotkanie było niezwykle ciekawe i rozwijające. W filmie i wypowiedziach zaserwowano niezwykle dużo faktów historycznych i mało znanych historii dotyczących Pułtuska, zmian, jakie przechodził przez wieki Zamek w Pułtusku. Przedstawiono cały poczet znamienitych postaci, które go budowały, zmieniały i podnosiły z ruin po burzliwych wojennych dziejach. Miejsce to było świadkiem epokowych spotkań i przyciągało wielkie osoby m.in. cesarza Napoleona oraz wybitne postacie kultury.
Na pewno warto film obejrzeć i oczywiście odwiedzić Pułtusk i Zamek – Dom Polonii, który prowadzi w nim wielkie dzieło pomocy dla rodaków.

/J.Cz./

1 026 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dionizje 2022

XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dionizje przeszedł już do historii. To trzydniowe święto teatrów ulicznych i alternatywnych po raz drugi odbyło...

Zamknij