ggg ggg ggg

Pracowite Święta Wielkanocne i wiosna strażaków z powiatu wołomińskiego

Niestety, tegoroczny bezdeszczowy kwiecień oznacza wyjątkowo pracowity okres dla strażaków z powiatu wołomińskiego. Tylko na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni odnotowano łącznie aż 336 interwencji, z czego aż 259 to wyjazdy do pożarów, głównie traw i lasów.

Większość wszystkich zdarzeń była związana z pożarami na nieużytkach rolnych i w lasach, które wywołane zostały przede wszystkim przez człowieka.
Należy podkreślić, że podczas tej zimy na terenie prawie całego kraju występowały małe opady śniegu i deszczu. Tym samym przełożyło się to na duże zwiększenie zagrożenia pożarowego w lasach i na terenach nieużytkowych porośniętych trawami, również w powiecie wołomińskim. W takiej sytuacji nieodpowiedzialne obchodzenie się z ogniem może mieć bardzo poważne, a nawet tragiczne skutki. Przyczyną większości wspomnianych pożarów była frasobliwość ludzka, a co gorsza również umyślne podpalenia. W niektórych przypadkach porywy wiatru powodowały bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożarów, a ich opanowanie było bardzo trudne. Ponownie apelujemy, aby zwrócić uwagę na podejmowane działania, gdyż rozprzestrzeniające się pożary suchych traw i lasów mogą zniszczyć znaczne mienie, a co gorsza doprowadzić do śmierci człowieka. Apelujemy również o zwracanie uwagi na osoby, które pojawiają się często w miejscach występowania dużej liczby pożarów i przekazywanie takich informacji Policji.

WIELKI PIĄTEK Z NAJWIĘKSZĄ LICZBĄ INTERWENCJI
Podczas tegorocznego Wielkiego Tygodnia największą liczbę zdarzeń związanych z pożarami traw odnotowano na terenie gminy Tłuszcz (25), Wołomin (21) i Klembów (13). Natomiast największa liczba pożarów lasów wystąpiła w gminie Poświętne i Tłuszcz (po 7), Klembów (6) oraz Zielonka (5). Podczas tych interwencji nikt nie został ranny.
Najpracowitszym dniem dla strażaków okazał się piątek, 10 kwietnia, w trakcie którego straż pożarna interweniowała aż przy 36 zdarzeniach. Tego dnia doszło m.in. do dużego pożaru trawy w dolinie rzeki Czarna w sąsiedztwie miejscowości Stare Lipiny, gdzie spaleniu uległo ok. 10 ha trawy. W działaniach związanych z tym pożarem uczestniczyło 10 jednostek straży z powiatu wołomińskiego, a działania trwały 5 godzin.
Ponadto przed północną stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Wołominie zostało poinformowane o osobie unoszącej się na wodzie w stawie przy ul. Korczaka w Wołominie. Po przybyciu pierwszej jednostki potwierdzono, że w stawie ok. 2m od brzegu znajduje się nieprzytomna kobieta leżąca na plecach. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ewakuacji osoby z wody. W trakcie ewakuacji kobieta odzyskała przytomność i została przekazana Zespołowi Ratownictwa Medycznego.
Z kolei, poświąteczny tydzień przyniósł 141 interwencji, w tym przy 99 pożarach, 42 miejscowych zagrożeniach i 2 alarmach fałszywych.
Największą liczbę zdarzeń związanych z pożarami traw odnotowano na terenie gminy Tłuszcz (12), Radzymin i Klembów (po 10) i Poświętne (7). Natomiast największa liczba pożarów lasów wystąpiła w gminie Tłuszcz (5), Klembów i Poświętne (po 4) oraz Strachówka (3).

TRAGICZNY POŚWIĄTECZNY CZWARTEK
W ubiegły czwartek, 16 kwietnia przed godz. 01:00 w nocy straż pożarna została powiadomiona o pożarze budynku mieszkalnego jednorodzinnego w Wołominie na ul. Lipińskiej. Po przybyciu pierwszych jednostek na miejsce strażacy zastali rozwinięty pożar w pomieszczeniu na parterze budynku jednorodzinnego, a ponadto uzyskali informacje o możliwości przebywania mężczyzny w budynku. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu do wnętrza budynku celem odnalezienia poszkodowanego i zatrzymania rozprzestrzeniania się pożaru. Po przybyciu kolejnych sił i środków wprowadzono trzeci prąd wody po klatce schodowej na poddasze. W trakcie działań odnaleziono wewnątrz budynku poszkodowanego mężczyznę. Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego stwierdził zgon mężczyzny w wyniku odniesionych oparzeń. Następnie przystąpiono do oddymiania budynku oraz kontynuowano działania gaśnicze na parterze i dogaszanie zarzewi ognia w stropie budynku. W trakcie dogaszania sprawdzono kamerą termowizyjną pogorzelisko w celu wykluczenia ewentualnych zarzewi ognia. W wyniku pożaru spaleniu uległo wnętrze budynku na parterze i część stropu nad parterem. W działaniach uczestniczyli: JRG Wołomin, WSKR Warszawa, OSP Wołomin i OSP Kobyłka oraz Policja i Pogotowie Energetyczne.
Ponadto, w tym samym dniu około godziny 17:30 strażacy zostali powiadomieni o pożarze składu drewna w Nadmie. Po przybyciu pierwszych jednostek na miejsce ustalono, że na placu pali się składowane drewno i potrzeba dodatkowych sił i środków z uwagi na wielkość pożaru. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów wody i piany w natarciu na pożar. Po opanowaniu pożaru przystąpiono do przelewania i dogaszenia pogorzeliska. W wyniku pożaru spaleniu uległo ok. 30 m3 desek, kantówek i płyt. W działaniach uczestniczyli: JRG Wołomin, OSP Radzymin, OSP Nadma i OSP Słupno oraz Pogotowie Energetyczne.

NIEODPOWIEDZIALNY SKOK DO WODY
W ubiegłą sobotę, 18 kwietnia przed godz. 15.00 straż pożarna została powiadomiona o mężczyźnie, który skoczył na głowę do rzeki Czarna. Po przybyciu pierwszych jednostek na miejsce strażacy ustalili, że mężczyzna reanimowany jest przez funkcjonariuszy policji. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz wsparciu prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), stabilizacji kręgosłupa i zapewnieniu komfortu termicznego. W trakcie prowadzenia RKO poszkodowany odzyskał czynności życiowe. Po przybyciu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabezpieczono lądowisko i przekazano poszkodowanego. W działaniach uczestniczyli: JRG Wołomin i OSP Wołomin oraz Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

STRAŻACKIE DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA
Jednocześnie strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej wspomagali działania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa poprzez użyczenie i nadzorowanie namiotów pneumatycznych rozstawionych przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie i Szpitalu – Centrum Medycznym im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. Rozstawione namioty mają służyć w sytuacji przyjmowania przez szpitale osób z objawami związanymi z wirusem COVID-19 w celu weryfikacji objawów przez personel medyczny i podjęcia odpowiednich działań.

/opr. kpt. Daniel Kwiatkowski, rl foto: st. kpt. Edward
Szymankiewicz; kpt. D. Kwiatkowski; OSP Radzymin/

2 296 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej zainicjowało akcję szycia maseczek dla mieszkańców Węgrowa i okolic

Stowarzyszenie Edukacyjne Ziemi Węgrowskiej działa od 2011 roku. Zajmujemy się zwykle działalnością o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Organizujemy szkolenia, koncerty,...

Zamknij