Jak pomagamy w Kobyłce osobom z Ukrainy? W jednym miejscu gromadzimy wszystkie informacje, zarówno dla osób oferujących wsparcie jak i dla uchodźców, którzy przyjadą do Kobyłki i do Państwa domów.
W Kobyłkowskim Punkcie Pomocy Ukrainie trwa zbiórka potrzebnych rzeczy.
Ten punkt, do którego możecie Państwo przynosić potrzebne rzeczy to przede wszystkim PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3, ul. Załuskiego 57 05-230 Kobyłka. Punkt będzie przyjmował dary rzeczowe w godzinach pracy szkoły – codziennie od 7 do 16. Jednak w nagłych sytuacjach szkoła zaprasza nawet do 21.
W zbiórkę włączyły się również wszystkie publiczne szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe oraz Urząd Miasta. Tu również można przynosić rzeczy.
Adresy: Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 3 im. Karola Wojtyły w Kobyłce, ul. Załuskiego 57 (główny punkt przyjmowania darów); Publiczna Szkoła Podstawowa Z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 1 Im. Zofii Nałkowskiej w Kobyłce, ul. Jezuicka 1; Zespół Szkół Publicznych Nr 2 w Kobyłce, ul. Elizy Orzeszkowej 3/5; MKS Wicher przy Ośrodku Sportu i Rekreacji „Wicher” Kobyłka, ul. Napoleona 2a; Urząd Miasta Kobyłka, ul. Wołomińska 1; Świetlica środowiskowa (Stowarzyszenie Qźnia),
ul. Żymirskiego 6.
Co zbieramy? Artykuły żywnościowe możliwe do zjedzenia od zaraz, z długim terminem żywności, łatwe do przygotowania; karimaty, śpiwory, koce, pościel; środki higieny osobistej, pieluszki dla dzieci, nawilżane chusteczki, kremy przeciw odparzeniom, środki opatrunkowe, środki czystości, kosmetyki. Uwaga – wszystkie przynoszone tekstylia muszą być czyste – świeżo wyprane, schludne, bez dziur. Pamiętajmy, że uchodźcy to ludzie tacy jak my – nawet w tej trudnej sytuacji muszą zachować swoją godność. Nie będziemy przyjmować brudnych i dziurawych rzeczy.
Jeśli jako rodzina przyjmująca uchodźców potrzebujecie Państwo wsparcia rzeczowego to zapraszamy do PSP nr 3 (w godzinach pracy szkoły), ul. Załuskiego 57. Punkt będzie czynny codziennie od 7 do 16. Jednak w nagłych sytuacjach szkoła zaprasza nawet do 21.
W poniedziałek, Burmistrz Edyta Zbieć osobiście zawiozła zebrane przez mieszkańców daryn
a granicę z Ukrainą, do punktu w okolicach Krościenka. Szykowany jest już kolejny transport
z pomocą dla Lwowa!
Potrzebne są osoby chętne do pomocy, które zajmą się segregacją darów, ich pakowaniem i wesprą Stowarzyszenie Qźnia w tych czynnościach. Stowarzyszenie wraz z wolontariuszami pracuje nieprzerwanie od piątku 25 lutego wraz z setką osób. Osoby chętne do pomocy proszone są o zgłaszanie do Pani Izabeli Drzazgi, organizatora społeczności lokalnej z OPS – Pani Iza będzie prowadziła bazę wszystkich osób, które chcą wesprzeć proces pakowania darów i być może pomóc w innych czynnościach. (Kontakt: OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ, ul. Gen. Żymirskiego 2, e-mail: ops.kobylka@interia.pl, nr tel. 22 763 42 72).
Każdy obywatel Ukrainy otrzyma bezpłatną pomoc w każdej placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Zachęcamy więc do nieleczenia uchodźców na własną rękę, ale do zawiezienia ich do najbliższego publicznego ośrodka zdrowia. Wsparcie w uzyskaniu pomocy medycznej deklaruje szczególnie Pani dyr. MSP ZOZ w Kobyłce, Urszula Starużyk. (Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kobyłce – ul. Żymirskiego 2, tel. 22 18 225 80, e-mail: sekretariat@mspzoz.pl).
Nocleg i krótki pobyt (do 24-48 h) dla osób, które przyjechały do Kobyłki i jadą dalej, albo mają zapewniony nocleg za jakiś czas gdzieś indziej oferuje: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kobyłce, ul. Nadmeńska 8H, tel. (22) 787 95 60, e-mail: dyrektor.orew@psoni.waw.pl (2 rodziny); Koło Wędkarskie nr 29 w Kobyłce, ul. Rataja 36 (1 rodzina); Ochotnicza Straż Pożarna w Kobyłce, ul. ul. Ks. Marmo 13, tel.: (0-22) 786 10 08, e-mail: straz@osp.kobylka.pl (1 rodzina).
Ponadto, miasto zapewnia możliwość tłumaczenia dla osób, które nie mają takiego wsparcia w przyjmujących ich rodzinach. Tłumaczeniami zajmie się grupa samopomocowa, działająca przy OPS. (MIEJSKI OŚRODEK KULTURY, PUNKT WSPARCIA DLA UCHODŹCÓW ul. Jana Pawła II 22 we wtorki w godz. 13-15 i w piątki w godz. 9-11 wejście C).
W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Leśnej 8 są dostępne stanowiska z komputerami, klawiatura ustawiona na ukraiński i ściągnięte skype. Mogą z nich korzystać bezpłatnie zarówno uchodźcy, jak i rodziny im pomagające.
Na stronie www.kobylka.pl powstaje baza, w której będziemy zbierać pomoc, jaką oferują nasi Mieszkańcy. Będziemy wdzięczni za pomoc w jej aktualizacji. Prosimy o zgłaszanie chęci i sposobu pomocy na jeden adres mailowy – ukraina@kobylka.pl (z podaniem swoich danych kontaktowych, sposobu w jaki możecie Państwo pomóc, podaniem liczby ewentualnych miejsc noclegowych itp.)
/opr. KW, źródło: UM Kobyłka/