Wspaniała tradycja narodziła nam się na Zamku – Domu Polonii w Pułtusku! Doroczne inscenizacje zwycięskich bitew polskiej husarii z wojskami tureckimi przyciągają gości i mieszkańców, fanów polskiego oręża i piewców chwalebnej historii z okresu panowania króla Jana III Sobieskiego.
12 września 1683 r. podczas odsieczy oblężonego przez Turków Wiednia, szarża 20 tys. polskiej jazdy, w tym 2500 husarii, przesądziła o zwycięstwie połączonych sił polskich, austriackich i niemieckich. Siłami polskimi dowodzili hetmani Stanisław Jabłonowski i Mikołaj Sieniawski, a całością sił chrześcijańskich dowodził król Jan III Sobieski. Epokowe starcie cywilizacji chrześcijańskiej i łacińskiej z muzułmańską zakończyło się zwycięstwem chrześcijaństwa, co uratowało Europę przed dalszym zalewem islamu. Potęga Imperium Osmańskiego została złamana i nigdy później nie stanowiło ono już zagrożenia dla Europy.
W dniach 10 – 11 września 2022 r. Zamek w Pułtusku zatętnił od końskiej szarży i radosnych wiwatów na cześć króla Jana III Sobieskiego i jego małżonki królowej Marysieńki. 10 września na plaży obok Zamku widzowie podziwiali inscenizację Bitwy Pod Parkanami, która zamykała I dzień wydarzenia w ramach IX Pikniku z Husarią. W tym dniu odbył się także Turniej Husarski ,,O Pierścień Lwa Lechistanu – Króla Jana III”, który jednocześnie był również Wielkim finałem Polskiej Ligi Husarskiej i walką o tytuł Husarskiego Mistrza Polski.
Tegoroczny piknik ze względu na warunki atmosferyczne – ciągłe opady deszczu podczas II Dnia Pikniku Husarskiego rozpoczął się tradycyjnie uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Pułtuskiej, ale niestety dalszą część (tj. wymarsz z Zamku piechoty, husarii z Królem Janem II i Królową Marysieńką) uniemożliwiły.
Zapraszamy, więc na fotorelację z rekonstrukcji bitwy.
/JCz.; fot. KW, fb Michał Kisiel/