ggg ggg ggg

Podziękowanie za dobre zbiory, za chleb i trud rolnika…

25 sierpnia 2024 r. w Skansenie im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku odbyły się gminno-parafialne dożynki. Wydarzeniu towarzyszyły obchody IV Święto Kaszy Gryczanej, a w ramach tego konkurs „Na najlepsze danie z Kaszy Gryczanej”.

Organizatorami obchodów byli: Gmina Brańszczyk, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku, a współorganizatorami Sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne i mieszkańcy gminy.
Tradycyjnie Gminno-Parafialne Dożynki w Brańszczyku rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Brańszczyku z udziałem pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych, Szkół Podstawowych oraz Kół Łowieckich. Jednym z nieodłącznych a zarazem najważniejszych symboli tradycji dożynkowych jest wieniec żniwny. Poświęcone zostały dwa wieńce dożynkowe i kosze owocowo-warzywne. Na zakończenie Mszy Świętej Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski zaprosił wszystkich gości do dalszego świętowania i już w barwnym Korowodzie uczestnicy dożynek przeszli do Skansenu im. Marii Żywirskiej. Korowód poprowadziła Orkiestra Dęta „Darmanista”, za którą podążali Starostowie Dożynkowi Klaudia i Hubert Deluga, Starosta Bartny Jerzy Tomkielski, duchowieństwo, władze państwowe i samorządowe oraz stowarzyszenia, goście i mieszkańcy.
Na terenie skansenu wszystkich gości i mieszkańców powitała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku Dorota Socik. Przywitała przede wszystkim gospodarza Gminy Wójta Wiesława Przybylskiego, przedstawicieli władzy państwowej, a także duchowieństwo, przedstawicieli służb wojskowych i mundurowych, władze samorządowe powiatu wyszkowskiego, ostrowskiego i gminy z tego regionu oraz reprezentantów instytucji państwowych i samorządowych różnych szczebli, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli środowisk naukowych. Podczas tegorocznych dożynek zaszczycili swoją obecnością m.in.: dyrektor Delegatury w Ostrołęce Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Radosław Parzych, starosta Powiatu Wyszkowskiego Marzena Dyl, przewodnicząca Rady Powiatu w Wyszkowie Iwona Wyszyńska wraz z radnymi Powiatu Wyszkowskiego, sekretarz Powiatu Leszek Marszał, wójt Gminy Rząśnik Marek Leszczyński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Tomasz Boroński, nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Robert Wielkowski, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Beata Kiljańczyk-Szawłowska, prorektor ds. Filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica – dr Henryk Goryszewski, dyrektor Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej – filia w Brańszczyku Andrzej Zawistowski, prezes Koła Łowieckiego Dzik Nr 2 Sylwester Runo, prezes LGD Równiny Wołomińskiej Grzegorz Kaflik, przewodniczący Rady Gminy Brańszczyk Andrzej Skłucki wraz z radnymi, sołtysi oraz dyrektorzy i kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych. W obchodach uczestniczyli także proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku Wojciech Nitkowski i proboszcz Parafii pw. św. Barbary w Porębie Jan Wróbel oraz Siostry Zakonne.
Wójt Wiesław Przybylski przywitał uczestników dożynek i przekazał kilka słów na temat znaczenia tego święta dla całej społeczności Brańszczyka, gminy i Polski. Głos zabrali również goście..
Podczas tegorocznych dożynek zostały wręczone dyplomy uznania dla rolników z Gminy Brańszczyk. Wyróżnieni zostali:
Piotr Głowacki – Białebłoto-Kobyla
Wioletta i Marcin Rybaczyk – Białebłoto-Kurza
Łukasz Zawadzki – Białebłoto-Stara Wieś
Paweł Wiśniewski i Roland Wiśniewski – Brańszczyk
Dariusz Kulesza – Budykierz
Sylwester Łada i Grzegorz Sitek – Dudowizna
Grzegorz Sitek – Knurowiec
Dariusz Deluga – Niemiry
Krzysztof Kulesza – Nowe Budy
Andrzej Dańczyszyn – Nowa Wieś
Jarosław Kowalczyk – Poręba-Kocęby
Jacek Olbryś i Waldemar Kulesza – Poręba Średnia
Damian Bralewski i Mirosław Buźniak – Przyjmy
Barbara i Stanisław Wójcik – Stare Budy
Sławomir Ponichtera – Tuchlin
Ryszard Rojek i Jacek Grzywacz – Turzyn
Ryszard Kurowski – Trzcianka
Ryszard Gałązka – Udrzyn
Mateusz Kulesza – Udrzynek.

Nie zabrakło również podziękowań dla Starostów Dożynkowych.
Po części oficjalnej i ceremoniale dożynkowym przyszedł czas na występy zespołów ludowych oraz koncerty, które zainaugurował Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Białe” z Brańszczyka, działający przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu Turystyki.
Na scenie wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”, grupa artystyczna, która z ogromnym zaangażowaniem kultywuje i promuje tradycje ludowe z terenów Kurpi Puszczy Białej oraz innych regionów ludowych w Polsce. Zespół ten powstał w Wyszkowie, a obecnie jego siedziba mieści się w Szkole Podstawowej w Leszczydole-Nowinach. Członkowie zespołu, zarówno młodsi, jak i starsi, z pasją oddają się sztuce ludowej, łącząc w swoich występach autentyczną muzykę, pieśni, tańce i stroje ludowe, które odzwierciedlają ducha regionu. Kolejnym ludowym zespołem był Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka”, który działa w Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej od 2003 roku. Członkowie to dorośli miłośnicy tańca i śpiewu, których mimo różnic wieku połączyło zamiłowanie do kultury ludowej i folkloru. Gwiazdami wieczoru byli Maja Hyży oraz KaeN. Dożynki zakończyły się potańcówką z zespołem Takt.
Organizatorzy przygotowali również wiele atrakcji: stoiska z rękodziełem i rzemiosłem, promocyjne, gastronomiczne wraz z ogródkiem piwnym. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały brańszczykowskie przysmaki do degustacji. Była loteria i konkursy, atrakcje Animals, a dla najmłodszych dmuchańce.
Wydarzeniem towarzyszącym było
IV Święto Kaszy Gryczanej. Konkurs „Na najlepsze danie z Kaszy Gryczanej” odbywał się w dwóch kategoriach: I kategoria – Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Brańszczyk i II Kategoria – Indywidualna. W składzie komisji konkursowej zasiedli: dr Małgorzata Frąckiewicz, Pani Joanna Szydlik, Pan Grzegorz Kruszewski, Pan Andrzej Skłucki oraz Pani Anna Błońska. Po degustacji i ocenie wyłoniono zwycięzców:
W Kategorii Indywidualnej:
I miejsce Renata Łapińska „Kasza w kapuście opiekana”;
II miejsce Monika Częstochowska „Zawijana fantazja z kaszą gryczaną i boczkiem w sosie kurkowym”;
III miejsce Monika Bloch „Nadziewane skrzydełka na kaszy”.
W kategoria Koła Gospodyń Wiejskich:
I miejsce KGW Trzcianka „Sakiewki z kaszą gryczaną z sosem pieczarkowym”;
II miejsce KGW Nadbużanki „Gryczaki”;
III miejsce KGW Turzyniacy „Granaty gryczane ze świeżonką i letnim bukietem”.

Ogromne podziękowania należą się za przygotowanie tegorocznych Dożynek dla strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brańszczyku, pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej, pracowników Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, pracowników Urzędu Gminy i wszystkich zaangażowanych w tegoroczne święto plonów.

/KW/

214 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dożynki Powiatowo-Gminne
w Somiance 2024

Starosta Powiatu Wyszkowskiego i Wójt Gminy Somianka zaprosili mieszkańców na Powiatowo-Gminne Dożynki, które odbyły się w niedzielę, 1 września 2024...

Zamknij