ggg ggg ggg

Podsumowanie działalności X Placówki „Michalina” w pierwszym semestrze roku szkolnego 2020/2021

Zakończenie I semestru roku szkolnego 2020/2021 stanowi doskonałą okazję do podsumowania pracy w tym okresie X Placówki „Michalina” Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, która działa przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej – Szczepankowskiej w Słupnie.

Rygory i obostrzenia wprowadzone w nauce szkolnej związane z epidemią koronawirusa w istotny sposób wpłynęły na aktywność członków klubu. Większość naszych działań musieliśmy przenieść do wirtualnej rzeczywistości.
Na początku września 2020 r. przygotowaliśmy szkolną gazetkę, poświęconą 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 80. rocznicy Bitwy o Anglię.
(Z dumą przypomnieliśmy, że wśród 147 polskich pilotów, którzy w istotny sposób przyczynili się do pierwszej porażki Hitlera w tej wojnie i obronili Wielką Brytanię przed niemiecką inwazją, był syn radzymińskiej ziemi ppłk pil. Marian Pisarek. Co warte podkreślenia, przez cały okres walk powietrznych walczył on w składzie słynnego Dywizjonu 303 „warszawskiego” im. T. Kościuszki).
Z powodu rygorów sanitarnych zaplanowany apel z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, powstania struktur Polskiego Państwa Podziemnego oraz 80. rocznicy Bitwy o Anglię, zamieniliśmy na krótkie pogadanki podczas lekcji historii w klasach starszych.
W ich trakcie przypomnieliśmy wkład naszych przodków w zwycięstwo nad niemieckim faszyzmem, a także tragedię żołnierzy Armii Krajowej, których po zakończeniu II wojny światowej nie czekała zasłużona sława, lecz ubeckie katownie i więzienia.
W dn. 26 września delegacja naszej szkoły na czele z panią dyrektor Barbarą Moczulską uczestniczyła w uroczystościach, upamiętniających 81. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, odbywających się z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Radzymina na radzymińskim Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Na zakończenie obchodów złożyliśmy wiązankę kwiatów na grobie żołnierza AK Juliusza Klepacza ps. „Ran”.
W październiku i listopadzie poprzez udział w międzyszkolnych konkursach historycznych uczciliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 545–lecie lokacji Radzymina.
Uczestniczyliśmy m.in. w konkursie „Radzymin – moje miasto, moja mała ojczyzna”, którego głównym celem było kształtowanie świadomości obywatelskiej i historycznej w oparciu o poznanie przeszłości naszej „małej ojczyzny”, umacnianie emocjonalnych związków z Radzyminem i regionem oraz rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów. Konkurs adresowany był do uczniów klas V z naszej szkoły i uczniów SP nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie. Wzięło w nim 25 uczestników, zadaniem których było rozwiązanie testu, składającego się z 40 szczegółowych pytań, który wymagał nie tylko znajomości lokalnej historii, ale też wiedzy o współczesnym mieście i regionie. (Zwyciężczynią konkursu została Dagmara Kania. Gratulujemy!).
Z kolei, w dn. 6 XI 2020 r. odbył się międzyszkolny konkurs historyczny „Bój o Radzymin 1920 – chwała Bohaterom”, którego głównym celem było: kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych, szacunku dla symboli narodowych oraz podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, jak również popularyzowanie wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej 1919 – 1920 roku, przybliżenie postaci historycznych, uczestników Bitwy Warszawskiej szczególnie związanych z walkami o Radzymin.
Uczestniczyło w nim 51 uczniów klas VI – VIII z zaprzyjaźnionych szkół, którzy mieli do rozwiązania quiz, składający się z 30 bardzo szczegółowych pytań. (Nasza szkoła była godnie reprezentowana, o czym świadczy fakt, że zdobywczynią II miejsca została Natalia Chmielewska z kl. VIb. Gratulujemy!).
Pomni słów marszałka Piłsudskiego „Niepodległość, nie jest Polakom dana raz na zawsze… Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym”, jesteśmy świadomi, że aby ją zachować, należy pamiętać o przodkach, którzy o nią walczyli i oddali życie.
Dlatego w listopadzie ub. r. zaprosiliśmy uczniów klas V-VIII do udziału w międzyszkolnej akcji „Niepodległa…”, zachęcającej do oddania hołdu naszym przodkom, którzy na przestrzeni lat walczyli o wolność i suwerenność Polski. Zadaniem uczestników było wykonanie i przesłanie zdjęć dokumentujących domowe obchody Święta Niepodległości – 11 XI 2020. (W dobie pandemii koronawirusa dumnie powiewające w dłoniach uczniów, na fasadach domów, na balkonach i w oknach biało – czerwone flagi świadczyły o tym, że droga naszym sercom jest pamięć o dniach minionych).
Z okazji przypadającej 13 grudnia 2020 r. 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce i 50. rocznicy Grudnia 1970 wzięliśmy udział w VI edycji akcji IPN „Zapal Światło Wolności”. Zapalone w niedzielę 13 XII o godz. 19:30 w naszych domach świece, były symbolicznym upamiętnieniem ofiar stanu wojennego i Grudnia 1970 r.
Ostatnim naszym przedsięwzięciem było uczestnictwo w kolejnej, XVII już edycji szkolnego konkursu historycznego „Drogi do Niepodległej”, która odbyła się 17 grudnia. Głównym celem konkursu, zorganizowanego przez X Placówkę „Michalina” MKH im. AK ZR było: kształtowanie świadomości, postaw patriotycznych i obywatelskich młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o dziejach państwa i historii „małej ojczyzny”, zainspirowanie młodzieży do odkrywania historii, tradycji i kultury regionu, popularyzowanie wśród uczniów tematyki związanej z niepodległością, kształtowanie umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia o dziejach minionych, rozwijanie umiejętności poszukiwania i korzystania z informacji , uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. W konkursie udział wzięło 31 uczniów klas VI-VIII. Zadaniem uczestników było rozwiązanie quizu, składającego się z 38 szczegółowych pytań dot. dziejów Polski w latach 1764 – 1923 oraz historii odzyskania niepodległości na radzymińskiej ziemi. Trzeba powiedzieć, że młodzi pasjonaci wykazali się doskonałą znajomością wydarzeń historycznych, co po sprawdzeniu prac potwierdzili członkowie Komisji Konkursowej. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Emil Aranowski (kl. VII b); II miejsce – Mateusz Pisarek (kl. VII b); III miejsce –Malina Mańko i Julia Tworek (kl. VIII a). Gratulując dodajmy, że konkursy zostały przeprowadzona zdalnie, a dodatkowym utrudnieniem dla uczestników był ograniczony czas na udzielenie odpowiedzi na każde z pytań. (Dyplomy i nagrody książkowe zostaną wręczone laureatom po powrocie do szkoły).
W trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom naszych klubowych aktywności.
W tym miejscu, na szczególne wyróżnienie za zaangażowanie w realizację działań X Placówki „Michalina” MKH im. AK ZR w I semestrze zasłużyła uczennica kl. VIII a – Alicja Smoczyńska. (Dziękujemy).
Serdeczne podziękowania za współpracę składamy także pani Annie Madoń i Bibliotece Szkolnej.
Podwaliną nowoczesnego patriotyzmu, o czym doskonale wiedzą uczniowie naszej szkoły, jest solidna wiedza zwłaszcza historyczna, gdyż to właśnie z powodu nieznajomości historii nie rozumiemy współczesnych czasów.
Tym większe słowa uznania kierujemy pod adresem rodziców, bez wsparcia których nasze klubowe inicjatywy nie cieszyłyby się tak dużym odzewem ze strony młodzieży.

/X Placówka „Michalina”
MKH im. AK ZR/

1 517 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rada Miejska w Radzyminie przeciwna planom podziału Województwa Mazowieckiego

W ubiegły poniedziałek, 25 stycznia odbyła się w trybie zdalnym 28. sesja Rady Miejskiej w Radzyminie, podczas której, po burzliwej...

Zamknij