21 kwietnia powiat węgrowski gościł muzealników oraz samorządowców z województwa podlaskiego, którzy przemierzali szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego. Szlak przez kilka wieków był jednym z najważniejszych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Trasa biegnąca przez Stanisławów, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Bielsk Podlaski, Białystok i Grodno łączyła Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim.
Goście rozpoczęli swoją wizytę w Węgrowie od zwiedzenia Kościoła parafialnego św. Antoniego z Padwy i św. Piotra z Alkantary, gdzie przywitał ich proboszcz parafii Ksiądz Kanonik Romuald Kosk. Kustosz muzeum znajdującego się w podziemiach klasztoru,
dr Marek Sobisz, oprowadził zebranych po kościele oraz opowiedział o jego histori. Następnie wszyscy przeszli do podziemi, aby zobaczyć ekspozycje muzealne: „Węgrów – miasto wielu kultur i religii” oraz ekspozycję poświęconą powstaniu styczniowemu.
Po obejrzeniu ekspozycji przyszedł czas na obiad oraz chwilę odpoczynku podczas którego Senator RP Maria Koc wraz ze Starostą Węgrowskim Ewą Besztak oraz Romanem Postkiem wręczyli gościom podarunki upamiętniające wizytę w naszym powiecie.
W dalszej części wizyty studyjnej zebrani zwiedzili Bazylikę Mniejszą w Węgrowie, gdzie zobaczyli słynne lustro Twardowskiego. Następnie goście udali się do Ruchny, aby zwiedzić warsztat tkacki Małgorzaty Pepłowskiej, w dalszej części udali się na Mogiłę Powstańców Styczniowych, gdzie oddali hołd poległym w Bitwie pod Węgrowem. Na zakończenie dnia uczestnicy udali się do Zamku w Liwie, aby zwiedzić Muzeum-Zbrojownię.
/Info, foto Starostwo Powiatowe w Węgrowie/