W środę, 20 kwietnia burmistrz Łochowa wspólnie z dyr. Arturem Lisem zorganizowali w Domu Kultury spotkanie z uchodźcami z Ukrainy, którzy przebywają w ośrodkach czasowego pobytu prowadzonych przez gminę Łochów.
Wydarzenie miało wyjątkowy charakter ze względu na okres oktawy świąt Zmartwychwstania Chrystusa i jednocześnie zbliżających się świąt Wielkanocnych obchodzonych przez wyznawców prawosławia. Wśród zaproszonych oprócz gości z Ukrainy znaleźli się: senator Maria Koc, poseł Maciej Górski, wicekurator MKO Dorota Skrzypek, kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, starostowie Powiatu Węgrowskiego: Ewa Besztak i Marek Renik, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Brygida Górniaczyk, proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Serca NMP ks. kan. Roman Szmurło, nadleśniczy Bogusław Piątek, przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Ryszawa, zastępca burmistrza Małgorzata Łotarska wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej wraz z dyr. Adamem Mioduszewskim.
Zaraz po przywitaniu gości burmistrz Gołaszewski powiedział, że obecnie na terenie gminy przebywa około 430 osób, które dotarły tu po ataku Rosji na Ukrainę. Zdecydowana większość, to kobiety z dziećmi, które uciekając przed wojną przyjechały tylko z tym co miały na sobie. W trzech ośrodkach gminnych mieszka 80 osób, a pozostałe znalazły schronienie w domach prywatnych. Takich lokalizacji jest 83 i dotyczy to prawie wszystkich miejscowości w gminie. W Urzędzie Miejskim wydano już prawie 400 numerów PESEL, a do szkół uczęszcza blisko 80 uczniów. Pozostali korzystają z nauki zdalnej. W Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej utworzono specjalny oddział przygotowawczy, gdzie dzieci są objęte opieką nauczycieli i tłumacza. Burmistrz podziękował wszystkim osobom, które od pierwszych dni wojny zrozumiały, że znajdujemy się w sytuacji nadzwyczajnej, która jest dla nas dużym wyzwaniem i przystąpiły do działań pomocowych. Stwierdził, że społeczeństwo Łochowa pomimo różnic w spojrzeniu na wiele tematów zdało egzamin z człowieczeństwa, potrafiło się zjednoczyć i bardzo aktywnie włączyło się do akcji pomocowej. Na koniec poprosił ks. kan Romana Szmurło o modlitwę w intencji jak najszybszego pokoju na Ukrainie i ofiar tej wojny.
Senator Maria Koc zapewniła gości z Ukrainy, że w Polsce mogą czuć się bezpieczni. Mówiła o szeroko zakrojonej akcji pomocowej, w którą na różnych poziomach zaangażowały się: polskie władze, samorządy, organizacje i mnóstwo osób prywatnych. Podkreśliła, że ta pomoc będzie kontynuowana tak długo jak tylko będzie to niezbędne. Podziękowała burmistrzowi Łochowa, pracownikom Urzędu i wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie. Poseł Maciej Górski i starosta Ewa Besztak złożyli uchodźcom życzenia z okazji zbliżającej się prawosławnej Wielkanocy. Kolejnym punktem programu były występny artystyczne w wykonaniu: uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej, Anny Gałązki i Karoliny Bayer z ogniska muzycznego działającego przy MiGOK oraz Wiktorii Jacyniak uczennicy łochowskiego LO. Oczywiście nie mogło zabraknąć symbolicznego utworu pt. „Podaj rękę Ukrainie” z repertuaru zespołu Taraka. Na scenie znakomicie zaprezentowały się dzieci z Ukrainy, które wykonały kilka utworów związanych z ich ojczyzną. Warto podkreślić, że wśród potraw, które znalazły się na stołach kilka zostało przygotowanych specjalnie z tej okazji przez panie z Ukrainy. W związku z tym, że spotkanie miało charakter świąteczny, to nie mogło zabraknąć tradycyjnego barszczu ukraińskiego, który ugotowały panie z ośrodka w Łazach. Pyszne gołąbki, pierogi, słodkie naleśniki i baby drożdżowe były autorstwa pań z ośrodka, który funkcjonuje w Brzuzie.
Na zakończenie burmistrz Robert Gołaszewski podziękował senator Marii Koc za organizację transportów z darami do Ukrainy, w których znalazły się również produkty zebrane od mieszkańców i firm z gminy Łochów. Pani Marszałek organizuje takie wsparcie od prawie dwudziestu lat. Wcześniej tego typu akcje realizowane były głównie w okresie przedświątecznym i kierowane były do naszych rodaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Dziś paczki trafiają do walczącej Ukrainy. Dzięki temu pomoc dociera bezpośrednio do osób najbardziej potrzebujących. Senator Maria Koc poinformowała, że już dziś planowane są kolejne transporty z pomocą, które wyruszą na początku maja. Kwiaty i szczególne podziękowania burmistrz skierował również do koordynatorów gminnych ośrodków tymczasowego pobytu dla uchodźców. Są nimi pracownicy Urzędu Miejskiego: Beata Mech, Alina Grądzka, Ewelina Jaroszewska, Weronika Grodkowska i Paweł Łabaj, którzy zgłosili się do pełnienia tej funkcji na ochotnika. Część zadań godzą z wykonywaniem swoich obowiązków w pracy, ale jak podkreślał burmistrz poświęcają też mnóstwo swojego prywatnego czasu na to, żeby goście czuli się w ośrodkach jak w domu. Odwiedzają ich w weekendy i służą pomocą o każdej porze. Jeśli jest potrzeba, to nawet w nocy. Słowa burmistrza głośnymi brawami i promiennym uśmiechem na twarzy potwierdzili nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy.
/Info Gmina Łochów/