Nagroda starosty wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego „ZA CZYN” trafiła do czterech spośród 15 nominowanych, zgłoszonych w czterech kategoriach konkursu.
Tegoroczna edycja „ZA CZYN” 2012 odbyła się 7 lutego 2013 r. w klubie MOZI w Wyszkowie. Przybyli nominowani, władze samorządowe oraz zaproszeni goście tj. dyrektor departamentu Ministerstwa Rolnictwa i Ochrony Środowiska – Tadeusz Nalewajk, burmistrz Wyszkowa – Grzegorz Nowosielski, ks. dziekan Waldemar Krzywiński, wójtowie gmin powiatu wyszkowskiego lub ich przedstawiciele. Specjalną Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskie za Ofiarność i Odwagę w Ratowaniu Życia został wyróżniony druh Andrzej Urbaniak członek OSP w Słopsku. Po krótkiej prezentacji z rąk starosty Bogdana Pągowskiego dr Andrzej Urbaniak odebrał nagrodę, kwiaty i pamiątkowy dyplom.
Druh Andrzej Urbaniak
Wyróżnił się w akcji ratowniczej dnia 4 listopada 2012r. ratując tonącego wędkarza na starorzeczu rzeki Bug. Bohaterski czyn, jakiego dokonał druh Andrzej zasługuje na najwyższą z możliwych nagród, ponieważ uratował życie, a życie ludzkie to wartość najwyższa. Budująca jest świadomość, że w naszym powiecie są ludzie, na których można polegać nawet w tak dramatycznych sytuacjach.
Po chwili nastąpiła główna część spotkania i przystąpiono do przedstawienia osób, zespołów i stowarzyszeń nominowanych w konkursie i wręczenie Nagrody Starosty „ZA CZYN” 2012.
Nagroda przyznawana jest raz w roku w pięciu dziedzinach:
1) działalność promocyjna:
a. za działania popularyzujące Powiat w kraju lub zagranicą,
b. za udział w regionalnych, ogólnopolskich lub międzynarodowych targach, wystawach i imprezach promujących Powiat,
c. za organizację imprez promujących osiągnięcia lub dorobek Powiatu,
d. za przedsięwzięcia mające wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku Powiatu;
2) sport:
a. za sukcesy w organizacji prestiżowych zawodów sportowych oraz upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu,
b. za wybitne osiągnięcia w ogólnopolskim lub międzynarodowym współzawodnictwie sportowym (tj. zajęcie czołowych miejsc w Igrzyskach Olimpijskich, Igrzyskach Paraolimpijskich, Mistrzostwach Świata, Pucharze Świata, Mistrzostwach Europy, Pucharze Europy, Mistrzostwach Polski, Pucharze Polski i Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży),
3) kultura:
a. za sukcesy w organizacji kultury, upowszechnianiu jej wartości oraz edukacji kulturalnej,
b. za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz kultywowanie tradycji regionalnych;
4) działalność innowacyjna w gospodarce:
a. za kreatywne i konsekwentne działania na rzecz rozwoju gospodarczego Powiatu,
b. za wprowadzanie innowacyjności i stosowanie ekologicznych technologii w przedsiębiorstwach na terenie Powiatu,
c. za tworzenie i utrzymywanie warunków do rozwoju rynku pracy,
5) działalność społeczna:
a. za działalność dobroczynną lub charytatywną w imię idei solidaryzmu społecznego,
b. za działania wspierające lokalną społeczność,
c. za rozwijanie aktywności społecznej,
d. za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do zwiększenia udziału społeczeństwa Powiatu w rozwiązaniu lokalnych problemów.
W bieżącym roku nie było nominacji w kategorii działalność innowacyjna w gospodarce, więc nagrody nie przyznano. Nominacje rozpatrywała Kapituła w składzie: przewodniczący – Zdzisław Bocian (wicestarosta Powiatu), członkowie: Marzena Dyl (radna Rady Powiatu), Franciszek Józef Bieganowski (kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej), Agnieszka Powierża (kierownik WODR w Wyszkowie), Zdzisław Niziński (przedsiębiorca), Tadeusz Bogdan Wasilewski (nauczyciel w-f w Trzciance), Maria Gajewska (dyrektor POKiS) – sekretarz Kapituły.
W bieżącym roku zmieniono zasady zgłaszania do konkursu tzn. mogła tego dokonać każda osoba fizyczna z powiatu wyszkowskiego, nie tylko instytucje i stowarzyszenia oraz wydłużono termin składania pisemnych zgłoszeń. Oczywiście nagrody przyznawano za osiągnięcia roku ubiegłego, czyli 2012. Każdy ze zwycięzców był przedstawiany w krótkiej prezentacji multimedialnej.
Nominowani do nagrody w dziedzinie promocji zostali:
– Stowarzyszenie Tradycyjnie Nowocześni dla Wsi z Długosiodła,
– Zespół Pieśni i Tańca „ Oberek” z Wyszkowa,
– Wiesław Czapski – fotograf,
– Marek Świtalski – Info Wyszków,
– Klub Motocyklowy Free Horsese Wyszków.
Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ZA CZYN” przyznano Wiesławowi Czapskiemu.
Nominowaną do Nagrody Powiatu Wyszkowskiego w dziedzinie sportu była Magdalena Oczkowicz uczennica Gimnazjum Nr 1 na Polonezie i za swoje osiągnięcia otrzymała w kategorii sport Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ZA CZYN” 2012.
Nominowani do Nagrody Powiatu Wyszkowskiego w dziedzinie kultura zostali:
– Elżbieta Szczuka,
– Chór Parafialny z Długosiodła,
– Andrzej Rębowski,
– Zespół Śpiewaczy „ Wyszkowiacy”.
Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ZA CZYN” przyznano Zespołowi Śpiewaczemu „Wyszkowiacy”
Nominowani do Nagrody Powiatu Wyszkowskiego w dziedzinie działalność społeczna zostali:
– Andrzej Urbaniak – druh OSP w Słopsku,
– Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Brańszczyku,
– Danuta Deptuła – kierownik i choreograf Zespołu Ludowego „Oberek”,
– Zenon Zygmunt Krawczyk – PAT,
– Jerzy Sadkowski – Założyciel Bractwa Kamienieckiego.
Nagrodę Starosty Powiatu Wyszkowskiego „ZA CZYN” przyznano Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Brańszczyku.
Starosta Bogdan Pągowski wraz z przewodnicząca Rady Powiatu Justyną Garbarczyk wręczali zwycięzcom nagrody, dyplomy i kwiaty. Wręczenie nagród „ZA CZYN” było również okazją do uhonorowania nagrodą specjalną, ufundowaną przez ministra Tadeusza Nalewajka, rolnika gospodarza z Gulczewa – Stanisława Mościckiego. W imieniu nieobecnego męża nagrodę odebrała żona.
Starosta Wyszkowski podziękował również za długoletnia współpracę ks. dziekanowi Waldemarowi Krzywińskiemu, który 28 lutego opuszcza parafię św., Idziego w Wyszkowie i od przyszłego miesiąca obejmuje kolejną w miejscowości Łapy.
Zwieńczeniem ouroczystości było wspólne zdjęcie. Następnie dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu Maria Gajewska zaprosiła zebranych na koncert w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Kazimierza Kowalskiego. W wykonaniu znakomitego śpiewaka oraz towarzyszących mu: Małgorzacie Kulińskiej solistki Polskiej Opery Kameralnej, tenora Andrzeja Niemirowicza oraz akompaniamencie znakomitej pianistki profesor Ewy Szpakowskiej, wysłuchano pięknego koncertu pieśni operowych rozpoczynając od arii miecznika z opery „Straszny Dwór”, poprzez duet w pieśni „Ułany”, arię z kilku operetek m.in. czardasz oraz duet „Jak mam ci wytłumaczyć” z operetki „Księżniczka Czardasza”. Duże rozbawienie wywołało włączenie starosty Bogdana Pągowskiego do tańca w arii „Kto me usta całuje, ten śni” oraz wspólnego śpiewania arii „Usta milczą dusza śpiewa…” z operetki „Wesoła Wdówka”.
Spotkanie zakończono zapraszając wszystkich na pączki, kawę i herbatę.
/J. Cz./
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Dla jednego uśmiechu”
Stowarzyszenie powstało przy Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku w 2009r w celu pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Stowarzyszenie od 4 lat pozyskuje fundusze na zorganizowanie Jasełek plenerowych dla mieszkańców Powiatu Wyszkowskiego, (co roku w Jasełkach uczestniczy około 400 osób) jest to działalność dobroczynna i charytatywna, gdyż wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia czy to z obszaru kultury, sportu, rekreacji, rehabilitacji, czy też oświaty i edukacji były bezpłatne dla wszystkich ich uczestników. W roku 2012 Stowarzyszenie pozyskało 58 000,00 zł na realizację 4 projektów a były to:1. „Powiatowy festyn radości” z motywem przewodnim mistrzostw Europy, Uczestnikami festynu byli niepełnosprawni z Powiatu Wyszkowskiego, a także powiatów ościennych tj. razem około 500 uczestników. 2. „W poszukiwaniu wartości” program skierowany do dzieci i młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej z gminy Brańszczyk. Realizowany w lipcu 2012 r. ( dwa turnusy) w formie kolonii dla 60 osobowej grupy. Program dotyczył profilaktyki antynarkotykowej, 3.„Edukacja przez kulturę ” Projekt dotyczył rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych – 30 uczniów III klas Przysposabiających do Pracy oraz absolwentów tej szkoły. 4. „ I Mazowiecki Turniej Ringo” to projekt z zakresu kultury fizycznej, w którym wzięło udział 60 uczniów ze szkól specjalnych z województwa mazowieckiego.
Pan Wiesław Czapski
Pan Wiesław Czapski kreuje pozytywny wizerunek powiatu wyszkowskiego. Robi to przez publikację swoich pięknych zdjęć na blogu „Wyszków i okolice”. Jego zdjęcia można też oglądać w wielu albumach promujących Wyszków i powiat wyszkowski. Na blogu poruszane są m. in. sprawy funkcjonowania na terenie powiatu wyszkowskiego Leśnego Kompleksu Promującego „ Lasy warszawskie”, powodzi, wydarzeń kulturalnych. Ale przede wszystkim pokazywane jest piękno przyrody powiatu wyszkowskiego.Na ponad 314 tys. blogów na portalu gazeta pl.blog. W. Czapskiego lokuje się, ze względu na poczytność, w pierwszej setce. W 2012r. na blogu zanotowano 52 tys. Odwiedzin / większość domen z Polski ok. 85%/, ale też z Niemiec, Holandii, i innych krajów. Jest zaangażowany w życie społeczne miasta i powiatu, był aktywnym działaczem Klubu Ekologicznego.
Magdalena Oczkowicz
Uzyskała w roku 2012:
– III miejsce w Polsce w klasyfikacji młodziczek w biegu na 600 m. z czasem 1:40,47,
– jest klubową mistrzynią Mazowsza w biegu na 600 m. z czasem 1:42,61,
– wicemistrzynią Mazowsza w zawodach Szkolnego Związku Sportowego w biegu na 600 m z czasem 1:42,5,
– wicemistrzynią Mazowsza w zawodach SzkolnegoZwiązku Sportowego w biegach przełajowych,
– zwyciężyła 14 mitingów lekkoatletycznych o zasięgu mazowieckim.Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy”
Zespół „Wyszkowiacy” został założony w roku 1992 przez Ireneusza Składanowskiego. W roku 2012 zespół obchodził 20 lecie swojej działalności. Podczas 2012 roku zespół uczestniczył w dużej ilości koncertów, festiwali itp. Zwieńczeniem dwudziestoletniej pracy zespołu była uroczystość z okazji tego jubileuszu, która miała miejsce w dniu 28 września 2012 roku w hali widowiskowo sportowej CKU/ZS3 w Wyszkowie. Uroczystości towarzyszył przegląd twórczości zespołów śpiewaczych oraz inscenizacja „wesela kurpiowskiego” w wykonaniu zespołu i młodzieży z ZS3 w Wyszkowie.Impreza odbyła się pod Patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego i Burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego. Kierownikiem zespołu jest Wanda Pych. Zespół tworzy 28 osób. Swoją działalnością śpiewaczą popularyzują kulturę, tradycje i folklor Puszczy Białej, przekazują ją młodzieży i mieszkańcom regionu.
Stanisław Mościki
Prowadzi gospodarstwo rolne w Gulczewie wraz z żoną Bożeną. W 2012 roku rolnik zakupił niezbędny sprzęt do produkcji pasz objętościowych w celu pomniejszenia kosztów za usługi. W 2012 r. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wytypowała krowę ze stada p. Mościckiego na VIII Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych w Siedlcach (8-9 września). W grudniu 2012 r. na zaproszenie mleczarni Spomlek Stanisław Mościcki uczestniczył w II Ogólnopolskim Forum Ekspertów i Hodowców Bydła Mlecznego „Zdrowa Krowa”.Stanisław Mościcki za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień i nagród oraz dyplomów uznania, miedzy innymi w 2012 r. w uznaniu zasług za wieloletnie prowadzenie gospodarstwa rolnego i szczególne osiągnięcia w produkcji rolniczej od Starost Powiatu Wyszkowskiego Bogdana Pągowskiego. Przy pracy posiłkuje się ponadto fachowymi publikacjami i stale rozwija swoją działalność gospodarczą. Swoją pracę traktuje z pasją, która wypływa z głęboko zakorzenionych tradycji rodzinnych polskiego rolnika.