W minioną sobotę, 5 sierpnia w Gwizdałach przy Muzeum Gwizdka odbył się Jarmark Gwizdalański, na który MiGOK otrzymał dofinansowanie z „Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Gwizdały, to nieduża miejscowość w gminie Łochów. Okoliczne obszary są bardzo ciekawe turystycznie. To tu przylegają bardzo atrakcyjne tereny przy rzece Liwiec wraz z Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym.
Same Gwizdały położone są wśród pól, gdzie jeszcze ze dwadzieścia lat temu większość osób trudniła się rolnictwem. Aby podkreślić potencjał tego terenu oraz wskrzeszenie ducha ludowego tej miejscowości, Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie przy współpracy z Burmistrzem Łochowa Robertem Gołaszewskim, gwizdalańskiego sołectwa, KGW ,, Wysokie Obroty’’, ,,OSP w Gwizdałach’’ oraz Zespołu ,,Gwizdalanki’’ zorganizował Jarmark Gwizdalański tuż przy Muzeum Gwizdka z bogatą na skalę europejską kolekcją gwizdka.
Podczas Jarmarku prezentowane były różnego rodzaju piece do wypalania ceramiki (węgierski, dołowy, raku, elektryczny), w tym tradycyjny budowany na wzór zabytkowego pieca garncarskiego z Iłży. Uczestnicy wydarzenia oraz zaproszeni goście mogli zobaczyć ekspozycje prac powstałych podczas pokazów ceramicznych oraz warsztatów, które trwały od 29 lipca na terenie przy Muzeum.
Podczas imprezy prezentowane były barwne stoiska z rękodziełem artystycznym (szydełkowe sówki, aniołki, materiałowe kwiaty) oraz lokalną żywnością (sery, swojski smalczyk, pierogi, pyzy, ciasta, soki naturalne). O pyszne regionalne smakołyki zadbały Koła Gospodyń Wiejskich: ,,Wysokie Obroty’’, ,,Wolanie’’ oraz KGW ze Starejwsi.
Dodatkowo można było zobaczyć ekspozycję muzealną oraz lalki teatralne autorstwa Klaudiusza Maselewskiego.
Z powodu ulewnego deszczu i niesprzyjającej aury wielu wystawców zrezygnowało z uczestnictwa, tylko najwytrwalsi zostali i byli z nami do samego końca.
Całe szczęście pogoda się poprawiła, dzięki czemu na scenie mogli zaprezentować się wspaniali wykonawcy: zespół Łocho ho!, Gwizdalanki, Miedzianianki, Sadownianki.
Gościnnie wystąpiła Kapela Brodów prezentująca polską muzykę tradycyjną oraz folkową.
Na koniec swoje umiejętności pokazał młody, obiecujący, lokalny muzyk Filip Gierej o pseudonimie artystycznym ,,Fifek’’, który śpiewająco poprowadził potańcówkę w klimacie folkloru miejskiego, porywając swoim śpiewem uczestników do tańca. Impreza we wspaniałej atmosferze dobiegła końca. Kolejny Jarmark już za rok.
Podczas wydarzenia nie zabrakło również ważnych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: senator RP Maria Koc, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, proboszcz parafii w Gwizdałach Grzegorz Grzymkiewicz oraz sołtys Gwizdał Pani Ewa Wieliczko.
Program artystyczny poprowadzili: Małgorzata Kułak i Filip Gierej.
Wydarzenie było częścią realizacji projektu o tym samym tytule i zostało dofinansowane z „Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”, którego celem jest promowanie obszaru LSR, w tym produktów lub usług lokalnych poprzez organizację wydarzenia w Gwizdałach w gminie Łochów pod nazwą ,,Jarmark Gwizdalański’’ oraz budowę tradycyjnego pieca do wypalania ceramiki do dnia złożenia wniosku o płatność oraz zachowanie trwałości inwestycji w okresie związania z celem
Wydarzenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii lokalnego kierowanego przez społeczność”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Operacja realizowana była w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażaną przez Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Bądźmy Razem”.
Miejski i Gminny Ośrodek serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania imprezy, a szczególnie artystom, którzy brali udział: w pokazach ceramicznych (kuratorce pokazów Iwonie Jurkiewicz z Gdańska), Olenie Dodatko z Gdańska pochodzącej z Ukrainy, Emilii Kalkowskiej- Marszałek z Gdańska, Marynie Tovkacz z Ukrainy, Arturowi Endlerowi – ps. z Tłuszcza); w warsztatach ceramicznych (Irenie Kłóskiewicz, Albertowi Kłóskiewiczowi, Teresie Maliszewskiej, Venerze Muradovej, pracownikom Fundacji Arche); realizatorom pieca ceramicznego (Romanowi Kuzelyakowi, Aleksandrze Kuzelyak) i uczestnikom warsztatów zduńskich pracującym przy budowie pieca (Zygmuntowi Tońskiemu, Jackowi Chomontowskiemu, Filipowi Gierejowi). /Info/