Tegoroczne Święto Niepodległości warto było spędzić w Tłuszczu. Dzięki wysiłkowi świetnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak”, wspartej siłami społeczności lokalnej, miłośnicy historii mieli niepowtarzalną możliwość podróży w czasie, a dokładnie do roku 1917 i 1918 kiedy odradzała się niepodległa Polska a okupowany przez Niemców Tluschtsch, stawał się wolną, samorządną Gminą Tłuszcz!!!
Gwoli ścisłości przypomnijmy, iż rok 2017 jest dla Gminy Tłuszcz rokiem dwóch wyjątkowych jubileuszy: 100-lecia jej powstania oraz 50-lecia nadania Tłuszczowi praw miejskich.
Z tej okazji, w ubiegłą sobotę, 11 listopada, licznie zgromadzeni w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II mieszkańcy i goście, mogli cofnąć się sto lat wstecz i być świadkami historycznego wydarzenia, kiedy wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości rodziła się Gmina Tłuszcz.
Wszystko za sprawą wspaniałej, pełnej rozmachu inscenizacji, przedstawiającej pierwsze obrady Rady Gminy, przygotowanej w ramach projektu „Historia dla pokoleń”, realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych AB OVO. (Projekt ten jest współfinansowany ze środków Gminy Tłuszcz i Powiatu Wołomińskiego).
W przedstawieniu wzięli udział członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” z Tłuszcza, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Tłuszczu, członkowie Stowarzyszenia Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony Kobra z Tłuszcza, Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tłuszczu, działającego przy Ośrodku Pomocy Społecznej oraz członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich. Reżyserem całości wydarzenia była pani Aurelia Sobczak.
W rekonstrukcji fantastycznie pokazano realia Tłuszcza, w których osadzono pierwsze posiedzenie Rady Gminy i wybór pierwszego jej wójta. Inscenizatorom w mistrzowski sposób udało się stworzyć klimat tamtych czasów. Niewątpliwie, pomogły w tym pieczołowicie przygotowane rekwizyty, dekoracje i kostiumy (godne uwagi, że elementy scenografii oraz stroje były własnością Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” z Tłuszcza). Przede wszystkim jednak o sukcesie przesądziła doskonała gra aktorska.
Widowisko, obok rozrywki dostarczyło widzom także wielu ciekawostek związanych z lokalną historią, ponieważ świetnie napisany scenariusz, pełen humorystycznych dialogów, a przy tym co najmniej kilku wzruszających scen, oparto na tekstach źródłowych.
Nic zatem dziwnego, że zgromadzona na widowni publiczność nagrodziła aktorów owacjami na stojąco, a dyrektor Wioleta Kur ze wzruszeniem podziękowała za wspaniałe przedstawienie. Podziękowania przekazano również pozostałym współorganizatorom: Burmistrzowi Tłuszcza Pawłowi Bednarczykowi oraz pracownikom Urzędu Miejskiego, radnym Rady Miejskiej, dyrekcji i pracownikom tłuszczańskiej Szkoły Podstawowej na czele z Panią Dyrektor Beatą Dzięcioł, Kołu Łowieckiemu TROP na czele z panem Jerzym Rosińskim, a także pracownikom Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.
Burmistrz Paweł Bednarczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Gajcy wręczyli wszystkim aktorom oraz twórcom inscenizacji na czele z panią Aurelią Sobczak i panią Aleksandrą Skonieczną dyplomy, a najmłodszym aktorom maskotki.
(Przyłączając się do gratulacji, mamy nadzieję, że wspaniali rekonstruktorzy z Tłuszcza zachwycą nas jeszcze niejednym równie udanym widowiskiem 🙂
Na zakończenie dodajmy, że tuż po inscenizacji, zebrana publiczność mogła obejrzeć wystawę obrazującą dotychczasową działalność Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Rajski Ptak” z Tłuszcza oraz udać się na poczęstunek przygotowany przez Koło Łowieckie TROP.
/A.B.; R. S. Lewandowski/