ggg ggg ggg

Pełen atrakcji piknik z Wojskiem Polskim w Ossowie!

To było wyjątkowe wydarzenie dla całych rodzin. W sobotę, 13 sierpnia w Ossowie, w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej, odbył się pełen nie tylko militarnych atrakcji piknik wojskowy, zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Starostwo Powiatowe w Wołominie.

Występy artystyczne, kino frontowe, animacje patriotyczne, pyszna żołnierska grochówka, a przede wszystkim pokazy sprzętu i uzbrojenia, znajdującego się na wyposażeniu współczesnego Wojska Polskiego – oto atrakcje, które w sobotnie popołudnie przyciągnęły do Ossowa tłumy mieszkańców powiatu wołomińskiego, a nawet… ekipę telewizyjną z Korei Południowej.
W wydarzeniu wzięli udział również główni inicjatorzy całego przedsięwzięcia: Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak oraz Starosta Wołomiński Adam Lubiak, który podziękował szefowi MON za doskonałą współpracę i wsparcie dla naszego powiatu.
Podczas pikniku wojskowego w Ossowie zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt z wybranych jednostek Wojska Polskiego, m.in.: armatohaubice Krab, samobieżne moździerze Rak, czołgi Leopard czy samochody patrolowe MRAP. Do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego zachęcali rekruterzy, reprezentujący wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych RP. W pikniku uczestniczyła również młodzież ze szkół średnich i klas mundurowych.
Wicepremier Mariusz Błaszczak zapraszał młodych ludzi, aby wstępować w szeregi polskiej armii.
– Czekamy na wszystkich, którzy chcą przystąpić do Wojska Polskiego. Oferujemy naprawdę bardzo dobre warunki służby i godne uposażenie – 4560 zł na początek. Potem oczywiście im staż wyższy, tym uposażenie wyższe. Ale przede wszystkim służba dla Polski, zadbanie o to, żeby Polska była bezpieczna. Bezpieczeństwo jest warunkiem podstawowym, żeby Polska mogła się rozwijać – mówił szef MON podkreślając, że polskie siły zbrojne są rozbudowywane w myśl przysłowia: „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, gdyż tylko silne wojsko może być gwarancją bezpieczeństwa naszej Ojczyzny.
W trakcie pikniku Wicepremier Mariusz Błaszczak przypomniał także o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej 1920 roku. – Jesteśmy dumni z tego, że 102 lata temu nasi przodkowie zatrzymali nawałę bolszewicką, uratowali Europę, uratowali świat przed zalewem rosyjskiego bolszewizmu. Nie ulega żadnych wątpliwości, że chodziło o imperium rosyjskie. Bo czy ono było białe, czerwone, czy putinowskie, to posługiwało się identycznymi metodami. Rosja zawsze dopuszczała się zbrodni. Dopuszcza się zbrodni na Ukrainie. Zadaniem całego wolnego świata jest zatrzymanie tego pochodu zła, a zatrzymujemy ten pochód zła z jednej strony wspierając Ukrainę, z drugiej budując silne Wojsko Polskie – podkreślił Mariusz Błaszczak, który podczas spotkania z mieszkańcami nawiązał też do trwającej budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie:
– Można już zobaczyć budynek muzeum. Gmach już stoi, jest zadaszony, a jeszcze w tym roku osiągnie stan zamknięty i rozpoczną się prace wykończeniowe – mówił wicepremier wskazując, że już wkrótce placówka stanie się miejscem spotkań wielbicieli historii i tradycji polskiego patriotyzmu, historyków, badaczy, młodzieży, żołnierzy, harcerzy, uczniów klas mundurowych. W Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie będą zgromadzone dokumenty, eksponaty, uzbrojenie i pamiątki z epoki. Placówka będzie prowadziła działalność edukacyjną skierowaną przede wszystkim do młodego pokolenia. Na olbrzymim placu przed ossowskim muzeum przewidziano miejsce dla rekonstrukcji historycznych.
Warto na zakończenie nadmienić, że w ramach tegorocznego pikniku wojskowego w Ossowie rozegrano po raz pierwszy „FALCON Żelazny Bieg”, którego organizatorami byli: MON, Centralny Wojskowy Zespół Sportowy, 18. Dywizja Zmechanizowana, Powiat Wołomiński oraz Gmina Halinów. Blisko 300 zawodników, którzy stanęli do rywalizacji, miało do pokonania 13-kilometrowy dystans z przeszkodami na odcinku Okuniew – Ossów. Udział w biegu był niezwykłą okazją zarówno dla cywili, jak też żołnierzy, aby poczuć się jak na poligonie. Zwycięzcy, którzy przekroczyli linię mety otrzymali z rąk Wicepremiera i Starosty pamiątkowe statuetki, medale, a także upominki (w tym wejściówki do Muzeum WP).
/opr. KW; źródło: MON, foto: Powiat Wołomiński, MON/

1 091 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Inscenizacja bitwy w Ossowie z rekordową frekwencją!

Kulminacyjnym i najbardziej wyczekiwanym punktem obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, była inscenizacja walk z bolszewikami, którą...

Zamknij