11 września 2016 r. w Andrzejewie odbyły się uroczyste obchody poświęcone 77. Rocznicy Bitwy stoczonej pod Łętownica i Andrzejewem.
12 – 13 września 1939 r. żołnierze polscy bronili wolności i niepodległości Polaków w zażartej bitwie, która została podjęta z siłami niemieckiego agresora. Krwawa bitwa zakończona została rozbiciem przez Niemców polskiej 18. Dywizji Piechoty. Z tej okazji, w Andrzejewie odbywa się rokrocznie uroczystość patriotyczna upamiętniająca żołnierzy walczących w obronie Ojczyzny i mieszkańców. Oddając hołd poległym kultywuje się heroizm i poświęcenie w obronie wolności i niepodległości Polski.
Organizatorami obchodów byli: starosta ostrowski Zbigniew Kamiński, wójt gminy Andrzejewo Michał Rutkowski, wójt gminy Szumowo Jarosław Cukierman, ks. proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Andrzejewie Jerzy Kruszewski. Program uroczystości 77. Rocznicy Bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem w dniach 12 – 13 września 1939 r. rozpoczął się od złożenie wieńców pod pomnikiem w Łętownicy. Po raz pierwszy postanowiono uczcić rocznicę organizując bieg śladami Bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem. Następnie już w Andrzejewie odbyła się Msza Święta w intencji poległych, w której uczestniczył J.E. arcybiskup Wojciech Załuski – nuncjusz apostolski w Burundi (Afryka) i współmieszkaniec gminy, pochodzący z miejscowości Załuski Lipniewo w parafii Andrzejewo. Główne uroczystości odbyły się na cmentarzu parafialnym przy zbiorowej mogile żołnierzy z września 1939 r. Tam też nastąpiły przemówienia organizatorów oraz złożenie wieńców i wiązanek na mogile przez delegacje: samorządu powiatowego, gmin na czele z wójtami Andrzejewa, Szumowa, Miasta Ostrowi Mazowieckiej, Małkini Górnej, kombatantów i przedstawicieli Armii Krajowej, szkół, służb mundurowych: wojska, policji, straży pożarnych.
Wójt Andrzejewa Michał Rutkowski w swoim przemówieniu złożył hołd bohaterskim żołnierzom, a także wyrazy uznania wszystkim przybyłym na uroczystość w tym kombatantom i członkom rodzin poległych żołnierzy. Przywitał zebranych i podziękował za udział. Ze słowami podkreślającymi znaczenie wrześniowych walk zwróciła się do zebranych zastępca starosty Urszula Wołosiewicz. Wójt Jarosław Cukierman szczególnie podziękował za przybycie kombatantów, którzy przed laty pozostawili rodziny by walczyć, a dziś mimo podeszłego wieku chcą uczestniczyć w uroczystościach.
Dużą niespodzianką było również wystąpienie kpt. w stanie spoczynku Tadeusza Zakrzewskiego z wierszem swojego autorstwa poświęconegoKatyniowi.
Zapraszamy na stronę internetową naszej gazety www.kurier-w.pl, gdzie wraz z artykułem zamieścimy film z przemówieniami oraz galerie zdjęć z obchodów.
Apel poległych poprowadził mjr Andrzej Komorowski, a salwę honorową oddali żołnierze Pododdziału Honorowego z 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa.
W podkreśleniu patriotycznej atmosfery obchodów niewątpliwie miał wpływ udział młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty w Andrzejewie zakończony odśpiewaniem hymnu szkoły.
W drugiej części uroczystości zebrani wraz z Pododdziałem Honorowym i pocztami sztandarowymi przeszli pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej, poległych w bitwie pod Czerwonym Borem, która odbyła się w dniach 22 – 23 czerwca1944 roku. W atmosferze skupienia i po modlitwie zainicjowanej przez duszpasterzy oddano hołd i złożono kwiaty przez uczestniczące w uroczystościach delegacje.
W trakcie zebrani mogli podziwiać grupę kawalerzystów na koniach, która asystowała podczas uroczystości oraz paradę motocyklową grupy „Stajnia”. Uroczystości zakończyła żołnierska grochówka na tyłach plebanii.
/J.Cz./