ggg ggg ggg

Park Południe – jesteśmy na TAK!

Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka w związku z podjęciem przez samorząd miasta prac nad koncepcją lepszego wykorzystania przyrodniczych walorów Ostrowi Mazowieckiej i najbliższej okolicy dla celów rekreacyjno – edukacyjnych rozpoczął w ratuszu konsultacje społeczne w tym zakresie podczas spotkania w dniu 29 listopada 2016 r.

 

dscf0881

 

W spotkaniu udział wzięli nie tylko mieszkańcy i społecznicy z Ostrowi Mazowieckiej, ale również radni z komisji oświaty Rady Miasta. Debacie przewodniczył burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer. W ratuszu 9 września odbyło się robocze spotkanie, które określiło cele i plan prac związanych z dalszymi rozmowami nad koncepcją Parku Południe. Wtedy też dyskutowano nad planami budowy ciągów pieszo – rowowych wyprowadzających ruch poza miasto, w tym w kierunku lasów Puszczy Białej. Podjęto także sprawę uatrakcyjnienia południowej części miasta pod względem rekreacyjno – edukacyjnym terenów pomiędzy ul. Warszawską a ul. Małkińską ze szczególnym potraktowaniem obszaru położonego pomiędzy ul. Brokowską a ul. Broniewskiego. Wskazano, że ta południowa część Ostrowi Mazowieckiej byłaby swoistym „ogrodem botanicznym” i parkiem rekreacyjnym dla mieszkańców miasta i okolic. Byłoby to również miejsce aktywnego i bezpiecznego wypoczynku niedaleko domu.
Podczas rozmów 29 listopada były podstawą wcześniejsze ustalenia, które stały się bazą dla kolejnych pomysłów. Zebrani obejrzeli też pokaz multimedialny filmu „Skwerek obfitości” na temat inicjatywy mieszkańców, który w czerwcu br. dzięki współdziałaniu okolicznych mieszkańców z młodzieżą, drużyną harcerzy 29 DH „Pogodni”, zespołem Green Cross Poland oraz pracownikami Miejskiego Domu Kultury z zaniedbanego skweru przy skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Prusa utworzyli ogród społeczny. Film autorstwa Łukasza Murzyna przedstawił podczas spotkania Paweł Pycura. Skwerek powstał. Inicjatywa stworzenia ogrodu w Ostrowi wyszła od Dominiki Potomskiej, która poprosiła o pomoc zespół Green Cross Poland organizujący kampanię „Nasz ogród społeczny”. Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej wskazał tą wspaniałą inicjatywę, jako przykład, że można zrobić coś dobrego dla całej społeczności.
W trakcie spotkania oczywiście padły pytania radnych: A skąd na to pieniądze? Dlaczego po tej stronie miasta, a nie po przeciwnej? Jednak w trakcie rozwijania się dyskusji ostatecznie uznano, że to najlepszy wybór. Najlepiej i najprościej podejmować działania w tym obszarze, który już, po niewielkich inwestycjach i zmianach może stać się terenem rekreacyjnym. Jak mówił burmistrz Bauer: „Kluczem do naszego pomysłu jest wykorzystanie naturalnych zasobów…. Są naturalne zasoby leśne, są siedliska, ciek wodny, atrakcyjne tereny i zbiegiem czasu możemy przygotować ścieżkę przyrodniczą, potem rowerową, ścieżkę dla pieszego, itd.”. Pan Paweł Pycura przygotował kilka zdjęć o tym jak można zagospodarować tereny: parking z siłownią plenerową wykonaną z drewna, ścieżkę edukacyjną, pokazywanie natury, roślin, zwierząt, ambony widokowe, itp. Burmistrz Jerzy Bauer w odpowiedzi na pytanie o środki przypomniał, że są takie w budżecie obywatelskim, a do tego, gdy połączy się wysiłki i możliwości miasta z Nadleśnictwem, wiele będzie można zrobić. Padały też propozycje innych lokalizacji i uaktywnienia innych ulic na skraju południowym Ostrowi Mazowieckiej.
W trakcie spotkania padało wiele pomysłów, deklaracji, uwag, ale też wnioski były warte uwagi i pozytywne. Uruchomiło się wśród uczestników wiele dobrej energii i zapału. Pojawił się świetny pomysł uruchomienia w przyszłości ścieżki rowerowej z Ostrowi do Broku oraz przemyślenia podjęcia współpracy z tamtym samorządem. Poprawienie 3 – 4 km ścieżki już istniejącej do Broku, to też pomysł wart podjęcia.
Spotkanie było owocne, a burmistrz Jerzy Bauer podsumowując potwierdził u zebranych, że Park Południe będzie dotyczył południowej strony Ostrowi Mazowieckiej, a konkretnie od ul. Prusa do cieku wodnego. Zakreślenie terenu między ul. Warszawską, a ul. Małkińską, ul. Różańską do ul. Spacerowej. Zaproponował spotkania raz w kwartale.
/Janina Czerwińska/

Galeria Zdjęć

1 972 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Złote Gody 2016

W dniu 29 listopada 2016r. o godz 12.00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej odbyła się uroczystość...

Zamknij