Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. M. Pisarka w Radzyminie, która na co dzień opiekuje się mogiłą Weterana Powstania Styczniowego ppor. Leona Witkowskiego z ogromną radością odnotowała fakt, że w ostatnich dniach miejsce spoczynku naszego Bohatera odwiedziło tak wiele delegacji!
W poprzednim numerze, w związku z przypadającą właśnie 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego przybliżyliśmy naszym Czytelnikom postać ppor. Leona Witkowskiego, którego grób znajduje się na radzymińskim Cmentarzu Poległych.
Opiekująca się mogiłą Weterana i dbająca na co dzień o to, ażeby miejsce spoczynku naszego Bohatera utrzymane było w należytym porządku społeczność radzymińskiej „Stalowej Jedynki” z wielką radością przyjęła fakt, że w ostatnich dniach kwaterę odwiedziły tak liczne delegacje.
W minionym tygodniu grób odwiedzili uczniowie kl. VI b ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Żołnierzy AK II Rejonu Celków w Markach, którzy pamięć mieszkańca Strugi uczcili modlitwą, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.
Światło pamięci na mogile Porucznika zapalili także przedstawiciele Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga oraz członkowie Rodzinnej Grupy Historycznej Szwadron Żandarmerii.
W ubiegłosobotni ranek wiązankę kwiatów złożyła delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej w Słupnie, na czele z Panią Dyrektor Barbarą Moczulską, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Radzymin – Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Darka i Wiceburmistrz Krzysztof Dobrzyniecki, a także młodzież z Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Ziemi Radzymińskiej na czele z Prezesem Władysławem Kolatorskim i Dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia im. kpt. S. Pogonowskiego Bernadettą Stworą.
Wszystkim osobom, które oddały hołd ppor. Leonowi Witkowskiemu składamy serdeczne podziękowania i przekazujemy słowa najwyższego uznania.
Każda zapalona świeczka, zmówiony w intencji Weterana pacierz to znak, że wciąż pamiętamy i jesteśmy wdzięczni Powstańcom 1863 Roku, o których w II RP mówiono, iż są duchowymi twórcami niepodległości Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
/R.L./